Şifa Market
Anasayfa Dini Bilgiler Tıbb-i NebeviSağlık ve AktüelHerbalistlerAlternatif TıpBurçlarBitkisel ReçetelerŞifalı Dualar
Bitki SözlüğüHastalıklarİsimler SözlüğüŞifalı TaşlarMucizevi BitkilerRüya TabirleriYemek Tarifleri Şifa Forum
Yemekten Sonra Halsizlik
Yemekten Sonra Halsizlik,Yemekten Sonra Halsizlik probleminin giderilmesine yardımcı olan bitkisel yöntemler hakkında bilgiler aşağıdaki makalemizde yer almaktadır.Yemekten Sonra Halsizlik probleminin giderilmesine yardımcı olan konular hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız makalemize bir göz atın.

Hipoglisemi denince, yemeklerden, özellikle fazla miktarda şeker ve unlu mamuller içeren yiyecek-içeceklerden 2-3 saat sonra ortaya çıkan aşırı terleme, çarpıntı, halsizlik, bulantı, dikkat kaybı, hatta el titremeleri ve sonra da uyuklama gibi belirtiler akla gelse de, son yıllarda hipoglisemik işaretlerin oldukça farklı olabileceği anlaşıldı.

Kan şekerindeki düşme, azalmanın derecesi ve süresine de bağlı olarak çok farklı belirtiler verebiliyor. Mesela tatlı-unlu yiyeceklere aşırı ilgi duymak, özellikle “tatlı krizleri” yaşamak, gün boyu tekrarlayan sinirlilik, gerginlik, yorgunluk, Uyku halleri de hipoglisemi ile ilişkili olabiliyor.

Ayrıca uzun süren açlıklar, herhangi bir öğünü kaçırmayı takiben ortaya çıkan yorgunluk, Uyku hali, huysuzluk, sinirlilik halleri de aynı kategoriye dâhil.

Sık sık tekrarlayan gece terlemelerinin (özellikle uykudan 2-3 saat sonra ve sabaha karşı oluşan terlemeler), yalnız tatlılara değil, tuzlu gıdalara da aşırı ilgi duymanın, sık sık susamanın, ilerleyici bellek kaybının, hatta depresyonun bile hipoglisemi ile ilişkili olup olmadığının araştırılması gerekiyor.

SORUN NEDEN YAYGINLAŞTI?


Hipoglisemi sorununun son yıllarda daha popüler hale gelmesinin sebebi sık sık yaptığımız beslenme yanlışları. Son yıllarda çok fazla şekerli ve unlu yiyecek içecek tüketmeye başladık. Bu durum (özellikle genetik mirasında orta yaş diyabeti (Tip2 diyabet) bulunanlarda) reaktif hipoglisemiyi sık rastlanılan bir sorun haline getirdi.

Her yıl biraz daha büyüyen karbonhidrat tutkusu (özellikle önlenemez hale gelen fruktoz şurubu eklenmiş meşrubatlar, paketlenmiş unlu şekerli atıştırmalara olan ilgimiz) reaktif hipoglisemi probleminin yaygınlaşmasında en önemli neden oldu.

Genetik mirasınızda pankreasınızdan insülin patlamasına yönelik bir eğilim varsa, pankreasınız kana hızlı karışan karbonhidratlara (kurabiye, baklava, bisküvi, gofret, browni, cips, patlamış mısır, beYaz ekmek, nişasta, kızarmış patates) fazlaca hassas ise aşırı şekerli ve/veya unlu besinler pankreasınızın yüzüne inmiş birer şamar gibidir. Kanınızda baş edilmesi güç insülin patlamalarıyla neticelenir.

Hipoglisemi çoğu zaman sadece beslenmede yapılacak küçük değişimlerle bile kontrol altına alınabiliyor. Seyrek olarak çok özel bazı durumlarda ilaçlardan ya da cerrahi girişimlerden faydalanılıyor. Yani sorunun çözümü son derece kolay!

Reaktif hipoglisemi probleminin bir hastalık değil, bir belirti olduğunu ve arkasında Tip2 Diyabet eğilimi dışında başka sağlık sorunlarının da bulunabileceğini hatırlatalım. Böyle bir sorunun neden olabileceği hastalıkların araştırılması gerektiğini de not düşelim.

Beslenme hatalarımızın faturasını ödüyoruz

Besinlerdeki şeker ve diğer karbonhidratlar (ekmek, makarna, pilav) insülin hormonu sayesinde hücre içine girebilir, ancak bu şekilde enerjiye dönüşür.

Eğer genetik mirasınızda Tip2 Diyabet (erişkin tipi şeker hastalığı) varsa (yani anne-bana ya da diğer yakın akrabalarınızda orta ve ileri yaşlarda çıkmış, çoğu zaman ilaçsız bile ayarlanabilen ama genellikle bir veya birkaç hapla tedavisi mümkün olan bir kan şekeri yüksekliği söz konusuysa), bu ve benzeri yanlışlar bir süre sonra insülin direnci problemiyle neticelenir.

İnsülin hormonunun hücreyle ilişkisi bozulur. Hücreye şeker girişi problemli hale gelir. Bu durumda “metabolik organizasyonunuz” bu direnci aşabilmek için pankreas bezinize “daha fazla insülin salgıla” talimatı verecektir. ışte bu insülin patlamaları sonucunda un ve şekerden zengin yiyecek-içeceklerin alımından bir veya iki saat sonra ya da ilerleyen saatlerde kan şekerinde ani düşmeler, yani hipoglisemik ataklar başlayacaktır.

Ne yapmalı?

Hipoglisemi tanısı koymak kolaylaşmıştır. Eskiden 5-6 saate kadar uzayabilen yükleme testleri, kanda insülin seviyelerini ölçmenin kolay, çabuk ve ucuz hale gelmesi nedeniyle iki saatte yapılabilir hale gelmiştir.

İnsülin ve glukoz toleransı testi şeklinde uygulanan bu testlerde açlık insülini 8-10, iki saatlik insülin seviyesi ise 30 mlU/ml’den az olmalıdır. Ayrıca açlık kan şekerinin 100, iki saatlik şeker ölçümünün ise 140 mg/dl’den düşük olması gerekmektedir.

Eğer yaşadığınız bazı sorunların hipoglisemi ile ilgili olabileceğini düşünüyorsanız, uzun süren ve üst üste 4-5 kez damara girip kan alma zorunluluğu gerektiren testler yerine bu kısa süreli testten de yararlanabilirsiniz. İshal deyip geçmeyin

İshalin tanımı, günde üç defadan daha fazla sulu veya gevşek dışkılamadır. Herkes hayatının bir döneminde ishal olur. Bir erişkin ortalama yılda dört defa ishal olur. Çoğu hasta birkaç günde kendiliğinden iyileşir.

Enfeksiyonlara bağlı ishal, genellikle yiyecek ve içeceklerle bulaşır. Bulgular kontamine yiyecek alımından yaklaşık 12 saat ile 4 gün sonra başlar ve 3 ila 7 gün içinde geçer.

Enfeksiyon dışı ishal sebepleri arasında, antibiyotiklerin ve diğer ilaçların yan etkileri, gıda alerjisi ve iltihaplı bağırsak hastalıkları gibi hastalıklar sayılabilir. ıshalle beraber ateş, Karın Ağrısı ve karında kramplar olabilir.

Tedavide bol sıvı alımı en önemli noktadır. Sıvı içinde tuz ve şeker olmalıdır. Patates, pirinç, yulaf, muz, çorba ve haşlanmış sebzeler tercih edilmelidir. Laktoz içeren Süt ve Süt ürünlerinden uzak durulmalıdır.

Yorumlar Yorum Yazmak İçin Tıklayın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi bizimle paylaşın.

Diğer Makaleler
 Asabi Yorgunluk Aşırı Halsizlik
 Aşırı Halsizlik Nedenleri Aşırı Yorgunlu Hissi
 Aşırı Yorgunluğun Nedenleri Aşırı Yorgunluk
 Aşırı Yorgunluk Halsizlik Aşırı Yorgunluk Sebepleri
 Baş Dönmesi Halsizlik Başdönmesi Tedavisi
 Bitkinlik Ve Halsizlik Çabuk Yorulma
 Çabuk Yorulma Halsizlik Çabuk Yorulma Nedenleri
 Çocuklarda Halsizlik Dermansız Olmak
 Devamlı Yorgunluk Hissi Dizlerde Halsizlik
 Dizlerdeki Halsizlik Gebelikte Halsizlik Nedenleri
 Gebelikte Halsizlilk Gebelikte Yorgunluk
 Grip Halsizlik Grip Ve Halsizlik
 Halsizliğe Halsizliğe Bitkisel Çözüm
 Halsizliğe Karşı Vitamin Halsizliğin Nedenleri
 Halsizliğin Nedenleri Nelerdir Halsizlik
 Halsizlik Baş Ağrısı Halsizlik Belirtileri
 Halsizlik Bitkisel Tedavi Halsizlik Giderici
 Halsizlik Giderici Bitkiler Halsizlik İçin
 Halsizlik İçin Bitki Halsizlik İçin İlaç
 Halsizlik İçin Vitamin Halsizlik İlacı
 Halsizlik İsteksizlik Halsizlik Nasıl Geçer
 Halsizlik Nasıl Giderilir Halsizlik Neden Olur
 Halsizlik Nedenleri Nelerdir Halsizlik Sebepleri
 Halsizlik Uyku Hali Halsizlik Ve Nedenleri
 Halsizlik Yorgunluk Halsizlik Yorgunluk Nedenleri
 Halsizlik Yorgunluk Tedavisi Hamilelik Halsizlik
 Hamilelikte Halsizlik Hamilelikte Yorgunluk
 Hamilelikte Yorgunluk Halsizlik Heyecan Ve Fazla Çalışma Yorgunluklarında
 İbrahim Saraçoğlu Halsizlik İsteksizlik Yorgunluk
 Kronik Halsizlik Kronik Yorgunluk
 Kronik Yorgunluk Belirtileri Kronik Yorgunluk Halsizlik
 Kronik Yorgunluk Nedenleri Kronik Yorgunluk Nedir
 Kronik Yorgunluk Sendromu Kronik Yorgunluk Tedavi
 Kronik Yorgunluk Tedavisi Mide Bulantısı Halsizlik
 Psikolojik Yorgunluk Süreğen (Kronik) Yorgunluk
 Sürekli Halsizlik Nedenleri Sürekli Yorgunluk
 Sürekli Yorgunluk Hali Sürekli Yorgunluk Halsizlik
 Sürekli Yorgunluk Hissi Sürekli Yorgunluk Nedenleri
 Uykusuzluk Ve Yorgunluk Vücutta Halsizlik
 Vücutta Yorgunluk Vücuttaki Yorgunluk
 Yemekten Sonra Halsizlik Yemekten Sonra Halsizlik
 Yorgunluğa Bitkisel Çözüm Yorgunluğa Çare
 Yorgunluğa Çare Yorgunluğa Hangi Vitamin
 Yorgunluğa İyi Gelen Bitkiler Yorgunluğa İyi Gelen Vitamin
 Yorgunluğa Karşı Yorgunluğa Karşı
 Yorgunluğa Karşı Vitamin Yorgunluğa Ne İyi Gelir
 Yorgunluğa Son Yorgunluğun İlacı
 Yorgunluğun Nedenleri Yorgunluğun Sebepleri
 Yorgunluğun Sebepleri 2 Yorgunluk
 Yorgunluk 3 Yorgunluk 4
 Yorgunluk 5 Yorgunluk 6
 Yorgunluk 6 Yorgunluk 7
 Yorgunluk Belirtileri Yorgunluk Bitkinlik
 Yorgunluk Bitkisel Tedavi Yorgunluk, Enerji Azlığı
 Yorgunluk Halsizlik İsteksizlik Yorgunluk Hastalığı
 Yorgunluk Hissi Yorgunluk Hissi Nedenleri
 Yorgunluk İçin Yorgunluk Nasıl Geçer
 Yorgunluk Nasıl Giderilir Yorgunluk Neden Olur
 Yorgunluk Nedenleri Yorgunluk Sendromu
 Yorgunluk Tedavisi Yorgunluk Ve Halsizlik
 Yorgunluklar Yorgunlukta
 Yorgunlukta 2 Yorgunluktan Şikayeti Olanlar
 Yorulma

Bu sitedeki açıklamalar sadece bilgilendirmek amacıyla verilmiştir. Ürünler ilaç değildir, tıp ve sağlık profesyonellerinin tavsiye ettiği ilaçlar ile eşdeğer değildir. Ürün bilgileri ambalajlardaki açıklamalardan ve üreticilerin tanıtım broşürlerinden alınmıştır. Üreticilerin ürünleri hakkında verdiği bilgilerden ve yazım hatalarından kaynaklanan sorunlardan ve şikayetlerden sifamarket.com sorumlu değildir. Ürünlerin kullanımı ve sağlık sorunlarınız için öncelikle bir sağlık uzmanına, hekime, eczacıya danışınız.

%100 Güvenli Alışveriş

Copyright © 2013 Şifa Market. Tüm hakları saklıdır.