Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Antral Gastrit Belirtileri
Antral Gastrit Belirtileri
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Antral Gastrit Belirtileri :

Gastrit mide mukozasının tahriş olmasıdır.Mide mukozasını örten mukus tabakasının altında yerleşerek yaşamını sürdürür. Türk toplumunun yaklaşık yüzde doksanı bu bakteri ile sorun yaşamaktadır.Gastritin tedavisi nedene göre yapılır. Mide asidinin azaltılması şikayetleri azaltılır. Aspirin ve analjezik ilaçlar kullanan hastalarda bu ilaçların kesilmesi gereklidir. Gastrit nedenleri ve tedavi yöntemleri hakkında detaylı bilgileri konumuzda bulabilirsiniz.

Mide iç yüzeyinin en çok helikobakter pilori ( helicobacter pylori ) bakterisi ile iltihaplanmasıdır. Genellikle uzun süreli bir durumdur. Mideye yerleşen Hp bakterisi kişiye göre değişen şekil ve derecelerde gastrite neden olur. Midenin alt kısmına yerleşirse antral gastrit belirir ve daha çok onikiparmak bağırsağı ( duodenum ) ülserlerine sebebiyet verir. Bakterinin tüm mideye yayılması (pangastrit) mide mukozasında incelme (atrofi) ve değişime (intestinal metaplazi-displazi) neden olabilir.

Zaman içinde mide ülserleri ve bazı olgularda MALToma ve adenokarsinom gibi kanserler gelişebilir. Unutulmaması gereken bilgi midesinde Hp bakterisi olan insanların ancak çok az bir kısmında Mide Kanseri geliştiğidir. Gastritler endoskopi ve uygun yerlerden alınan biyopsilerin patolojik değerlendirilmesi ile teşhis edilir. Birçok hastaya yakınmaları göz önünde bulundurularak gastrit dense de kesin tanı ancak endoskopi ve biyopsi ile mümkündür.

SAFRA GASTRİTİ (Alkalen Gastrit):

Safra Kesesi veya mide ameliyatı geçiren hastaların bir kısmında mideye safra kaçışı olur. Safra bazen mide mukozasına zarar verip şişkinlik, gaz, ağrı gibi yakınmalara sebebiyet verebilir.

HİPERTROFİK GASRİT:

Gastritlerin küçük bir kısmında midenin kıvrımları 1 cm den daha kalın sosis gibi genişlemiş görülür. Şişkinlik çabuk doyma ve Gaz şikayetleri olabilir. Hastanın yakından takip edilmesi kanser ve menetrier hastalığı yönünden araştırılması uygundur. Hipertrofik gastritlerin bir kısmında neden helikobakter piloridir ve eradikasyon tedavisi ile sağaltım sağlanabilir.

Kronik gastrit nedir?

Kronik (müzmin) gastrit midenin iç yüzeyini döşeyen ve mukoza olarak adlandırılan ince doku tabakasının uzun süreli iltihabıdır. Kronik gastrit, mukoza hücrelerinde (epitel hücreleri) zamanla çeşitli değişikliklere neden olabilir. Endoskopik olarak normal görülen midelerin büyük bir çoğunluğunda doku örneği alınarak mikroskop altında incelendiğinde (biyopsi) kronik gastrit izlenir. (Bkz. Gastrit).

Atrofik gastrit nedir?

Atrofi, hücre içeriğinin kaybı ve hücrenin boyutlarında azalma olmasıdır. Atrofik gastrit ise midenin iç yüzünü döşeyen mukoza tabakasının burada bulunan epitel hücrelerinin ve salgı bezlerinin kaybı ile sonuçlanan kronik iltihabıdır. Atrofik gastritli midelerde mide mukozasında barsak tipi dokular oluşmaya başlar ki bu durum intestinal metaplazi olarak adlandırılır. Midede asit salgılayan hücrelerin azalmasına bağlı olarak mide suyunun asiditesi azalır ve besinlerin sindirimi zorlaşır. Ayrıca B12 vitamini ve demir emilimi de bozulur ve uzun dönemde bu maddelerin eksikliğine nedeniyle kansızlık (anemi) gelişir.

Atrofik gastrite neler sebep olur?


En sık görülen sebepleri otoimmünite(*) ve helikobakter pilori isimli bakterinin yol açtığı kronik enfeksiyonudur (Bkz. Helikobakter pilori). Daha nadir olarak kronik alkalen reflü gastritinde (mideye safra kaçması) ve parsiyel mide rezeksiyonlarından sonra kalan midede atrofik gastrit gelişebilir. Tip-A gastrit veya otoimmun gastrit olarak da adlandırılan atrofik gastrit tipinde atrofi midenin korpus (gövde) ve fundus (kubbe) olarak adlandırılan üst kısımlarında ortaya çıkar. Asit salgılayan hücrelerin kaybına bağlı olarak mide suyunun asiditesi azalır.

Mide asidinin azalması midenin antrum olarak adlandırılan alt kısımlarındaki hücrelerden ‘gastrin‘ adlı hormonun salgılanmasını artırır ve bu nedenle bu hastalarda kanda gastrin seviyesi yüksek bulunur. Kronik helikobakter pilori enfeksiyonuna bağlı atrofik gastritte ise atrofi midenin antrum olarak adlandırılan alt kısımlarında daha belirgindir. Midenin bu bölgesinde midedeki asit salgılanmasını artıran ‘gastrin‘ adlı hormonu salgılayan hücrelerin kaybına bağlı olarak midenin asit sekresyonu azalır. BU türde serum gastrin düzeyi ise genellikle normal bulunur.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Antral

Gastrit

Belirtileri