Şifa Market
Anasayfa Dini Bilgiler Tıbb-i NebeviSağlık ve AktüelHerbalistlerAlternatif TıpBurçlarBitkisel ReçetelerŞifalı Dualar
Bitki SözlüğüHastalıklarİsimler SözlüğüŞifalı TaşlarMucizevi BitkilerRüya TabirleriYemek Tarifleri Şifa Forum
Eritematöz Gastrit Nedir

Kronik eritamatoz Gastrit nedir? mide iç zarında ki bir iltihaplanmadan oluşan bir Gastrit çeşididir.Eritamatozun kelime anlamı kızarıklıktır.Kronik eritamatoz Gastrit mide iç zarı bir tahrip geçirir ve zar bu tahrip sonucu kızarır.Bu tahribatın çeşitli nedenleri vardır.Bakteriyel nedenlere dayandığı gibi akut nedenlerine de dayanabilir.Gastrit midenin iç yüzünde bulunan mukoza tabakasının iltihaplanmasıdır.Erişkinlerde ileri yaşlarda olmak üzere tüm toplumda sık görülen bir rahatsızlıktır.Çoğunlukla kronik Gastrit görülür.Ülsere göre daha yüzeysel bir hasar vardır.

Fakat daha derinlere geçebilir ve ülser oluşturacak şekilde aşındırma yapabilir.Kronik eritamatoz gastrit,çoğunlukla bakteriyel enfeksiyon sonucu oluşur.Yoğun antibiyo tik tedavisi sonucu başarılı bir tedavi gerçekleştirilir.Toplumda sık rastlanan bir mide rahatsızlığıdır.Belirti vermeden de görülebilen bir hastalık olduğundan yaklaşık her iki yetişkinden birinde kronik eritamatoz gastritis vardır.Şimdiye kadar bilinenler en önemli faktörlerin arasında,kronik h.Pylori enfeksiyonu dikkat çekmektedir.Bütün dünyada bu bakteriye rastlanır.Gelişmekte olan ülkelerde en yüksek enfeksiyon oranına sahip hastalık yapan bir bakteridir.Amerikalı yetişkinlerin yüzde 50′sinde görülmektedir.Yalnız bu bakterinin,çocukluk döneminde alındığı ve vücutta yıllar boyunca barındığı düşünülmektedir.

Beslenme alışkanlığı,Gastrit oluşumunda önemli bir faktördür.Kötü beslenme, alkol kullanımı,doğrudan mide yüzeyini tahriş ederek gastrite neden olabilir.Sigara kullanmak,mide üzerinde etkili olan siniri uyararak asit salgısını arttırır.Fazla asit gastrite sebep olur. Öncelikle,bir gastroenterologa ya da dâhiliye uzmanına başvurmanız gereklidir.Kronik eritamatoz gastritis,tanısını koymak için,hastanın öyküsünü dinlemek yeterli olabilir.Gençlerde,ilaç tedavisi ile Mide Asidi azaltılmaya çalışılır.Yetişkinlerde ise bu yeterli olmayıp cerrahi müdahaleden yararlanılır.Ama nasıl tedavi uygulanırsa uygulansın kendisinden sonra başka hastalıklara çevirebilme durumu olduğu için her daim dikkat edilmelidir bu hastalığa.Bir ilaç tedavisiyle birlikte,diyet tedavisi uygulanır bazen ömür boyu uygulanmak zorunda kalınabilir.

Yorumlar Yorum Yazmak İçin Tıklayın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi bizimle paylaşın.

Bu sitedeki açıklamalar sadece bilgilendirmek amacıyla verilmiştir. Ürünler ilaç değildir, tıp ve sağlık profesyonellerinin tavsiye ettiği ilaçlar ile eşdeğer değildir. Ürün bilgileri ambalajlardaki açıklamalardan ve üreticilerin tanıtım broşürlerinden alınmıştır. Üreticilerin ürünleri hakkında verdiği bilgilerden ve yazım hatalarından kaynaklanan sorunlardan ve şikayetlerden sifamarket.com sorumlu değildir. Ürünlerin kullanımı ve sağlık sorunlarınız için öncelikle bir sağlık uzmanına, hekime, eczacıya danışınız.

%100 Güvenli Alışveriş

Copyright © 2013 Şifa Market. Tüm hakları saklıdır.