Şifa Market
Anasayfa Dini Bilgiler Tıbb-i NebeviSağlık ve AktüelHerbalistlerAlternatif TıpBurçlarBitkisel ReçetelerŞifalı Dualar
Bitki SözlüğüHastalıklarİsimler SözlüğüŞifalı TaşlarMucizevi BitkilerRüya TabirleriYemek Tarifleri Şifa Forum
Gece Körlüğü Testi

Alacakaranlıkta veya karanlıkta iyi görememe. Gece körlüğü olan kişiler gün ışığında ve yapay ışıkta iyi görürler. Fakat, normal kişilerin çevrelerini seçebildikleri alaca karanlıkta tam göremezler. Bu durumda görme alanı daralır ve karanlığa uyum yapmak zorlaşır ya da olanaksızlaşır. Nesneler silikleşir.

Gece körlüğünün başlıca nedeni ağtabakadaki çubuk ve koni hücrelerinin yozlaşmasıdır. Koni hücreler gün ışığında, sadece grinin tonlarını algılamaya, çubuk hücreler ise geceleyin görmeye yararlar. Çubuk hücrelerin işlevini engelleyen herhangi' bir etken, gece körlüğüne yol açar. "Bu hücreler ışıktan etkilendiklerinde, içerdikleri boya maddesi (rodopsin)nin tepkimeleri sinirsel uyanlar iletir. Boya maddesinin oluşumu için, A vitamini (retinol) gereklidir. Dolayısıyla A vitamini eksikliği çubuk hücrelerin karanlığa uyum yapma yeteneğini azaltabilir. Gece körlüğü aslında, daha tehlikeli durumların bir ön belirtisi sayılır.

A vitamini birçok meyve ve sebzede (özellikle havuçta) karoten biçiminde bulunur. Bu nedenle bu vitaminin eksikliğinde havuç yemek yararlı olur. Gece körlüğü bazen kalıtsal olur. Doğuştan gece körlüğünde kişinin gün ışığında görmesi, renk algılaması ve görme alanı normaldir. Geceleyin daha iyi görebilmesi için yapılan A vitamini tedavisi ise etkili olmaz.

Gece körlüğü bazen karasu hastalığının veya iskorbütle ilgili görme bozukluklarının bir belirtisi sayılır. Kandaki oksijen miktarının azalması da gece körlüğüne yol açar. Bu durum 300 m.'den yüksek yerlerde başgösterir ve göz bozukluğu yüksekliğin artmasıyla fazlalaşır.

Gece körlüğü önemsiz bir görme bozukluğu olmakla birlikte, birçok psikolojik bozukluklar yaratır. Buna karşılık bazı ruhsal etkenler de gece körlüğüne yol açmakta ve gece körlüğü nevroz ve psikozların bir belirtisi sayılmaktadır. Böyle durumlarda Vitamin yüklemek yerine ruhsal tedavi yapmak yararlı olur.

Yorumlar Yorum Yazmak İçin Tıklayın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi bizimle paylaşın.

Bu sitedeki açıklamalar sadece bilgilendirmek amacıyla verilmiştir. Ürünler ilaç değildir, tıp ve sağlık profesyonellerinin tavsiye ettiği ilaçlar ile eşdeğer değildir. Ürün bilgileri ambalajlardaki açıklamalardan ve üreticilerin tanıtım broşürlerinden alınmıştır. Üreticilerin ürünleri hakkında verdiği bilgilerden ve yazım hatalarından kaynaklanan sorunlardan ve şikayetlerden sifamarket.com sorumlu değildir. Ürünlerin kullanımı ve sağlık sorunlarınız için öncelikle bir sağlık uzmanına, hekime, eczacıya danışınız.

%100 Güvenli Alışveriş

Copyright © 2013 Şifa Market. Tüm hakları saklıdır.