Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Polikistik Böbrek Hastalığı
Polikistik Böbrek Hastalığı
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Polikistik böbrek hastalığı, böbreklerin içinde gelişen bir çok kist salkımına denir.Polikistik Böbrek Hastalığı ile ilgili bilgiler aşağıdaki makalemizde yer almaktadır.Polikistik böbrek hastalığı hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için aşağıdaki makalemize göz atmanızı öneririz.

Polikistik Böbrek Hastalığı Belirtileri;

Böbrek bölgesinde ağrı;
idrarda kan,
Geceleri çok idrara çıkmak,
Böbrek taşları,
Çocuklarda anemi;
Yüksek tansiyon.

Polikistik böbrek hastalığında böbreklerde kist kümeleri vardır. Bunlar böbreğin çalışmasını önler ve böbreğin büyümesine sebep olur. Hem çocuklarda, hem yetişkinlerde görülür. Bu hastalık yetişkinlerde daha yaygındır. Ancak ekseriyetle yaşamın ikinci veya üçüncü 10 yılına veya daha ileri yaşlara kadar belirtileri olmaz ve sorun yaratmaz. 400.000 Amerika`lının bu hastalığa yakalanmış olduğu ortaya çıkmıştır. Bu sayı gerçekte daha da çoktur, çünkü polikistik böbrek hastasında sıklıkla hiç belirti görülmeyebilir.

Hastalığın çocuklukta görülen türü, hemen doğumdan sonra teşhis edilir. Bu hastalıkta ilişkili sorunlar, yüksek tansiyon, anemi, böbreklerin çalışmaması, ilk ve orta çocukluk döneminde böbrek hastalığıdır.

Teşhis

Polikistik böbrek hastalığından kuşkulanıldığmda, ultrason ve bilgisayarlı tomografi gerekecektir.

Polikistik Böbrek Hastalığı Ne Derece Ciddidir?

Hastalığın yetişkinlerde görülen türde Yüksek Tansiyon ve böbreklerin artan çalışma kaybı ekseriyetle yetişkinlik döneminde gelişir. Bazen kistte kanama olur ve buradaki (böğründe duyulan) ağrıya bağlı olarak düşünülür. Böbrek taşları polikistik böbrek hastalarında diğer kimselere oranla daha çok olur.

Hastaların çoğu böbrek hastalığının son safhasına 40 veya 50 yaşlarında varırlar. Fakat bazıları daha erken de bu safhaya ulaşabilir. Bazıları da ömürleri boyu sadece hafiften başlayıp orta dereceye varan bir böbrek yetmezliği yaşarlar. Son safhaya varıldığında yaşamı uzatmak için böbrek diyalizi (suni böbrek) veya nakil gerekir.

Yetişkinlerin bir çoğunda aynı zamanda karaciğer kisti dahil bazı karaciğer sorunları görülür. Karaciğer kisti mikroplanabilir, bu durum ateş ve başka belirtiler doğurur. Hastalığın çocuklarda görülen türü çok ciddidir, bebeklik veya çocukluk döneminde ölümle sonuçlanabilir.

Tedavi

Kistlerin oluşmasını ve büyümesini önleyebilecek bir tedavi henüz yoktur; ancak, şikayet ve olası komplikasyonlar ortadan kaldırılabilir. Yüksek tansiyonun kontrol edilmesi, böbreğin normal işlevini sürdürmesine yardımcı olacaktır; idrar yolu enfeksiyonunun, böbrek harabiyetini önlemek için, tedavi edilmesi gerekir; ağrı, kanama, enfeksiyon ya da tıkanma varsa kistlerin delinmesi gerekebilir. Bazen böbreğin alınması da gerekebilir, son dönem böbrek yetmezliği meydana gelmişse, diyaliz veya böbrek nakli yapılması zorunludur.

Hastalığın çocukluk döneminde görülen tipi dikkatli bir tıbbi bakım gerektirir.Yüksek tansiyon için genellikle ilaç tedavisi gerekir.Bu hastalık çocuklarda son dönem böbrek yetmezliğine neden olabilir. Bu nedenle, diyaliz veya böbrek nakli için çok fazla beklenmeyebilir. Polikistik böbrek hastalığı, ciddi bir karaciğer hastalığına da eşlik edebilir.
En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Polikistik

Böbrek

Hastalığı