Şifa Market
Anasayfa Dini Bilgiler Tıbb-i NebeviSağlık ve AktüelHerbalistlerAlternatif TıpBurçlarBitkisel ReçetelerŞifalı Dualar
Bitki SözlüğüHastalıklarİsimler SözlüğüŞifalı TaşlarMucizevi BitkilerRüya TabirleriYemek Tarifleri Şifa Forum
Böbrek Ameliyatı Sonrası

Böbrek ameliyatı sonrası,böbrek ameliyatı gerçekleştikten sonra hastanın normal yaşantısına dönmesi ve bu konuda bilgiler bu makalemizde yer almaktadır.

Böbrek ameliyatı sonrası hastanın sosyal hayata dönmesi hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak istiyorsanız aşağıdaki makalemize mutlaka göz atmanızı öneririz.

Böbrek ameliyatı olduktan sonra hastanın sosyal hayata dönmesi, normal bir aile ve ev hayatı sürdürmesi, daha önceden yaptığı işini yapması mümkündür.

Böbrek naklinden sonra beden gücünün yerine gelmesi bir süre alabilir. Naklin ilk aylarında özellikle enfeksiyon hastalıklarından korunmak için hasta kısıtlı bir hayat sürdürmek zorundadır.

Bu sebeple uyulması gereken bazı kurallar vardır. Bunlar hem böbreğin, hem de hastanın korunması açısından önemlidir. Burada önemli bazı kurallar hatırlatılmıştır.

Naklin ilk 3 ayında bir Hasta Not Defteri hazırlamanız, tansiyon; ateş ve kan basıncı takibiniz açısından size ve sizi takip eden ekibe kolaylıklar sağlar.

Bu deftere;

1. Günlük ateş takibini (sabah ve akşam)2. Günlük ağırlık takibini
3. Günlük tansiyon takibini kaydetmelisiniz.

Tansiyon hep aynı koldan 5 dakika istirahat ettikten sonra ölçülmelidir. Tansiyon ölçtürmeden 30 dakika önce çay, Kahve ve Sigara içilmemelidir. Dijital (bilekten ölçen) otomatik tansiyon aletlerinin kan basıncını yanlış ölçebileceğini hatırda tutunuz. İstirahat sırasında ölçülen tansiyonun 135/85 - 125/5 mm Hg arasında olması normaldir.4. Günlük idrar takibine ve ayrıca aşağıdaki noktalara dikkat ediniz.

5. İlaçları doktorun söylediği biçimde, aynı saatte alınız ve kendi kendinize ilaç dozunu ve miktarını değiştirmeyiniz ve doktora danışmadan ilaç almayınız.

6. İlk 3 ay lokanta, sinema, otobüs, tren, cami, kahvehane, kilise, tiyatro, düğün, nişan, sünnet düğünü gibi halka açık ve kalabalık yerlere gitmeyiniz.

7. İlk 3 ayda, bir odada iki veya daha çok kişi olduğunda mutlaka maske takınız.

8. Ellerinizi sık sık yıkayınız, vücut ve Diş temizliğine dikkat ediniz.

9. Kuş beslemeyiniz, bahçe ve bitkilerle doktor izin verinceye kadar uğraşmayınız.

10. Beş kilogramın üzerinde ağırlık taşımamaya gayret ediniz.

11. Böbrek üzerine bastırmayınız veya buraya baskıya neden olacak egzersiz yapmayınız.

12. İlk bir ay kesinlikle araba kullanmayınız.

13. Sigara içmeyiniz.

14. Alkolden uzak durunuz.

Şimdi hastalarımızın çok sık sorduğu bazı konulara açıklık getirmek istiyoruz. Bunların hepsini bu kitapçıkta anlatmak mümkün değil. Bu konularda daha ayrıntılı bilgi edinmek istiyorsanız doktorunuza danışabilirsiniz. 

Beslenme

Böbrek nakli olduktan sonra zararlı maddelerin yeni böbrek tarafından kandan hızla temizlenmesiyle hastanın iştahı açılır. Öte yandan yeni ve normal bir hayata kavuşmak da iştah üzerinde olumlu etki yapar. Aynı zamanda kortizonlu ilaçların (Deltacortil, Prednol, Codelton vb.) iştahı arttırdığı da unutulmamalıdır. Bu nedenlerle çoğu kez hastalar böbrek nakli olduktan sonra çok yemek yiyerek kilo alırlar.

Kilo artışı ile metabolizma sonucunda ortaya çıkan ve böbrek tarafından uzaklaştırılan atık ürünlerin miktarı artar. Bu durum da böbreğe ayrı bir yük getirir ve böbreğin zarar görme olasılığı artar. Ayrıca aşırı yemek, kan şekerinde de yükselmeye neden olabilir.

Böbrek nakli olduktan sonra

İştahınızı frenlemeye çalışmalısınız. Bunun için sofralarınızı basit ve sade hazırlayınız. Yağsız veya az sıvı yağlı salataları bolca yiyerek açlığınızı bastırmaya çalışınız. Yemekleri küçük tabaklara koyup, lokmalarınızı uzun süre çiğneyiniz. Yemek sırasında su veya düşük kalorili içecekler içiniz.
Yemekleri doktorunuz aksine bir şey söylemedikçe, az tuzlu pişiriniz. Tuzsuz yemek iştahınızı azaltır. Tuzla muamele edilmemiş baharatları (Örneğin; Urfa biberi tuzla muamele edilerek kurutulmuştur.) kullanmanızda sakınca yoktur.

Kan yağlarınızın (Kolesterol ve trigliserid) normal olması için kolesterolü yükseltecek gıdalardan kaçınmalısınız.
Yemeklerinizi zeytinyağı, ayçiçek yağı, mısırözü gibi sıvı yağlarla pişiriniz. Katı yağ yerine buzdolabında yumuşak kalan yağları tercih ediniz.Kızartma yerine ızgara, teflon tavada yağsız pişirme, buharda pişirme gibi yöntemleri kullanınız. Mümkün olduğunca az ekmek yiyiniz. Temizliğinden emin olmadığınız yerlerde yemek yemeyiniz.

Bal, çikolata, reçel, marmelat ve pasta gibi çok fazla şeker içeren gıdalar kan şekeri yüksek olan hastalarda kesinlikle yasaktır. Kan şekeri normal olan hastaların da bunlardan fazla tüketmeleri uygun değildir.Cips, çerez, kuru yemiş gibi atıştırmalik gıdalar sizin için zararlıdır. Bunlardan kaçınmaya özen gösteriniz. Konserve gıdalardan, hazır yemeklerden kaçınınız. Düzenli egzersiz yapmanız hem iştahınızı azaltacak hem de kilo almanızı engelleyecektir.

Yeni uğraşlar edinmeniz, içinizdeki sanatkarı uyandırmak için çeşitli el işleri ve maket yapma, değişik konularda kitap okuma, satranç öğrenme gibi faaliyetlerde bulunmanız iştahı frenleyecek ve sizi sıkıntılı düşüncelerden uzak tutacaktır.
 
Kolesterol içeren gıdalar

Kolesterol sadece hayvansal gıdalarda bulunur. Yumurta sarısı ve beyin en zengin Kolesterol kaynaklarıdır. Tereyağı, karaciğer, beyin, böbrek, dalak, dil gibi sakatatlar, karides, kalamar gibi deniz ürünleri, kırmızı et, Süt ve Süt ürünleri de fazla miktarda Kolesterol içerirler.

Eğer ek olarak Yüksek Tansiyon ve kalp hastalığınız yoksa, günlük diyetinizi aşağıdaki gibi düzenleyebilirsiniz:Sıvı yağ ve buzdolabında yumuşak olan yağlarla yemek yapılmalıdır.Derisi alınmış tavuk, hindi ve balık eti serbestçe kullanılabileceği halde, yağı alınmış kırmızı et az miktarda kullanılmalıdır.

Az yağlı süt, az yağlı ve tuzu alınmış peynir yenebilir. Günde iki kez 30-35 gram beYaz peynir (sabah ve ikindi), bir veya iki bardak (200 ml) Süt ve günde bir kase yoğurt uygun miktarlardır.Yumurta haftada iki gün yenilebilir. Eğer Kolesterol yüksekliği yoksa, sadece beyazı daha fazla da alınabilir.

Etsiz sebze yemekleri ve salatalar istenildiği kadar tüketilebilir. Muz, üzüm gibi meyveler fazla şeker içerirler, fazla yememeye dikkat etmek gereklidir. Günde iki porsiyon meyve yenebilir (orta boy bir adet elma, orta boy bir adet portakal, orta boy bir adet şeftali, orta boy bir adet armut, yarım muz, 3-4 adet kayısı, 10-12 adet kiraz, 8-10 adet çilek, 2 adet incir, 15-20 tane üzüm, bir dilim karpuz, bir dilim kavun, 2-3 adet mürdüm eriğinin her biri bir porsiyondur.)

Günde 3-4 ince dilim ekmek tüketilebilir. Hepsi aynı günde olmamak üzere pilav, makarna, yağsız veya az sıvı yağlı yoğurt ilavesiyle mantı haşlanıp yenebilir.Süt ve yoğurt yerine muhallebi, sütlaç yenilebilir.
 
Egzersiz ve spor

Böbrek nakli olmuş hastaların iş ve egzersiz yapabilme güçleri hemodiyaliz ve periton diyalizi hastalarından daha iyidir ve normal insanlara yakındır. Ancak bu nakilli hastaların her istedikleri egzersiz programı ve sporu yapabilecekleri anlamına gelmez. Spor yapmaktaki amaç daha sağlıklı bir bedene sahip olmak ve ilaçların yaratacağı yan etkileri en aza indirgemek olmalıdır.

Egzersize başlamak için böbrek naklinden sonra en az 6 hafta beklemek gereklidir. Önceleri, kortizonlu ilaçlara bağlı olarak adale zafiyeti (kas güçsüzlüğü) olabilir. Yapılacak egzersiz kasın çalışma gücünü arttıracak, tansiyonu düşürecek ve böbreklere yük bindirmeyecek şekilde olmalıdır.

Aerobik, düz bisiklet sürmek, yürüyüş, temiz bir denizde yüzmek hem kalp ve akciğer hem de kas iskelet sistemi için en iyi, en güvenilir egzersizlerdir. Haftada en az 2 veya 3 kez 30-40 dakikalık (en fazla 180 dakika /hafta) hareket uygun olur.Hastaların, vücutlarına darbe gelecek futbol, voleybol, basketbol, tenis, judo vb. sporları kesinlikle yapmamaları, ağırlık kaldırarak vücut geliştirmeye çalışmamaları gerekir.

Egzersiz yapmadan önce

Doktorunuza kalp ve iskelet sisteminin egzersiz için uygun olup olmadığı ve en iyi egzersizin ne olduğunu danışınız.Yavaş yavaş başlayıp giderek egzersiz miktarını arttırınız.Çok soğuk ve çok sıcak ortamlarda egzersiz yapmayınız.Egzersiz yaparken pamuklu ve teri emecek giysileri tercih ediniz.

Egzersizin bir yarış olmadığını, amacın ilaçlara bağlı ortaya çıkacak kas ve iskelet sistemini ilgilendiren yan etkileri en aza indirmek, kilo vermek, tansiyonu düşürmek, psikolojik rahatlama sağlamak için bir araç olduğunu biliniz.
 
Cinsel hayat

Böbrek naklinden sonra hem kadın hem erkek hastaların çoğunda diyalize girdikleri döneme göre Cinsel arzu ve Cinsel güçte artma ortaya çıkar. Böbrek nakli ile vücuttaki hormonlar düzene girer; örneğin hemodiyalizde iken adet görmeyen kadın hastalar adet görmeye başlarlar.

Aynı şekilde, erkek hastalarda da diyaliz dönemine göre Cinsel güçte belirgin düzelmeler görülür. Ancak, yine de bazı hastalarda ilaçlara ve esas hastalıklarına bağlı olarak (örneğin şeker hastalığı) Cinsel güçte azalma (iktidarsızlık) ortaya çıkabilir. Bazen de çocuk sahibi olmamak bir problem olarak karşımıza çıkar.

Erkek hastalarda ortaya çıktığında çok rahatsız edici olan, Cinsel güç azalması tedavi edilebilir bir durumdur. Böyle şikayeti olan hastaların, takip eden doktorlarına bunu danışmaları halinde gerekli incelemelerden sonra yakınmalarından tamamen kurtulmaları mümkündür.Böbrek nakli olmuş kadınlarda ise nakilden sonra adet bozuklukları, az veya çok adet görme, düzensiz adet görme yakınmaları olabilir. Bunun için kadın-doğum doktorları ile temasa geçerek tedavi planlanır.

İlk 6 hafta Cinsel ilişkide bulunmamalısınız. Daha sonrası doktorunuzla konuşarak Cinsel ilişkiye başlayabilirsiniz.Eşlerden birinde akıntılı bir hastalık varsa, mutlaka prezervatif kullanılmalı ve tedavi için doktora beraber başvurulmalıdır.

Çok eşi olanlarla ilişkiye girmekle ve/veya evlilik dışı ilişkilerle Cinsel hastalık kapma ihtimali çok fazladır. Bu tip ilişkilerden kaçınınız.Önemli bir problem de nakilden sonra tekrar normale dönen yumurtalık fonksiyonu nedeniyle istenmeden hamile kalınmasıdır.

Doğum kontrolü için doğum kontrol hapları yasak değildir; ancak kalp, damar sisteminde problemlere yol açabilirler, ayrıca yüksek tansiyonlu hastalar için bu ilaçlar uygun değildir. Spiral kullanmaktan kaçınınız. Takvim yöntemi güvenli bir yöntem değildir. En iyi yöntem erkeklerin prezervatif kullanmasıdır.
 
Hamilelik

Böbrek nakli olduktan sonra isteyen erkek ve hanım hastalar çocuk sahibi olabilirler. Ancak hanımların böbrek naklinin üzerinden 2 yıl geçmeden hamile kalmaları uygun değildir. Hamile kalmadan önce doktora danışmak gereklidir. Eğer hamilelik yeni böbreğinize yük getirecekse hamile kalmaktan kaçınınız. Bu durumu eşinizle beraber doktorunuzla konuşunuz.
 
Sosyal hayat

Ameliyattan 3 ay sonra işinize dönebilirsiniz. Ancak yaptığınız iş konusunda doktorunuza bilgi vermeniz gereklidir. Uygun bulunmaz ise iş değişikliği yapmanız gerekebilir.Öğrenciyseniz okulunuza gidebilirsiniz. Ancak; okullar, fabrikalar gibi kalabalık yerlerde Grip gibi enfeksiyon hastalıklarına yakalanma ihtimali fazladır. Kış mevsiminde korunmaya dikkat etmek gereklidir. Grip aşısı olunmasında fayda vardır.

Organ nakilli hastalar ilaçlarını düzenli kullanıp takiplerine düzenli geldikleri takdirde, önemli bir problemle karşılaşmadan uzun yıllar sağlıklı olarak yaşayabilirler. Tüm hayatınızı nakledilmiş böbreğinize odaklamayınız, çünkü organ kaybetme endişe ve korkusu önemli bir Stres nedenidir. Stres ise çağımızın en önemli hastalıklarından birisidir.

Ayrıca, konuya ve hastalığınızla ilgili olarak gelişigüzel kişilerin bilgilerine itibar etmeyiniz. Problemlerinizi doktorunuzla açık seçik olarak konuşunuz. Gerekirse psikolojik destek de isteyebilirsiniz.

Yorumlar Yorum Yazmak İçin Tıklayın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi bizimle paylaşın.

Diğer Makaleler
 Akut Böbrek Yetmezliği Akut Böbrek Yetmezliği Nedir
 Akut Böbrek Yetmezliği Tedavisi Bebeklerde Böbrek Yetmezliği
 Böbrek Böbrek Ağrılarının Belirtileri
 Böbrek Ağrılarının Nedenleri Böbrek Ağrısı Belirtileri
 Böbrek Ağrısı Nedenleri Böbrek Ağrısı Sebepleri
 Böbrek Ağrısı Sebepleri Böbrek Ağrısı Tedavisi
 Böbrek Ağrısının Nedenleri Böbrek Ameliyatı Sonrası
 Böbrek Büyümesinin Tedavisi Böbrek Büyümesinin Tedavisi
 Böbrek Büyümesinin Zararları Böbrek Damarlarında Daralma
 Böbrek Diyaliz Böbrek Dostu Yiyecekler
 Böbrek Enfeksiyonu Belirtileri Böbrek Genişlemesi
 Böbrek Genişlemesinin Belirtileri Böbrek Genişlemesinin Nedenleri
 Böbrek Hastalığı Böbrek Hastalığı Tedavisi
 Böbrek Hastalığının Tedavisi Böbrek Hastalık Belirtileri
 Böbrek Hastalıkları Böbrek Hastalıkları Tedavisi
 Böbrek Hastalıklarında Beslenme Böbrek Hastalıklarının Belirtileri
 Böbrek Hastalıklarının Belirtisi Böbrek Hastalıklarının Tedavisi
 Böbrek İltihabı Nedenleri Böbrek İltihabı Nedir
 Böbrek İltihabının Tedavisi Böbrek İltihablarının Tedavisi
 Böbrek Kanaması Böbrek Kanaması 2
 Böbrek Kanaması Nedir Böbrek Kanseri Ameliyatı
 Böbrek Kanseri Evreleri Böbrek Kanseri Metastazi
 Böbrek Kanseri Nedir Böbrek Kanseri Tedavisi
 Böbrek Kanserinin Belirtileri Böbrek Kanserleri
 Böbrek Kist Tedavisi Böbrek Kisti Belirtileri
 Böbrek Kisti Nedir Böbrek Kisti Tedavisi
 Böbrek Kisti Ve Tedavisi Böbrek Kistleri Tedavisi
 Böbrek Kumu Nedenleri Böbrek Nakli Ameliyatı
 Böbrek Nakli Nedir Böbrek Nakli Sonrası
 Böbrek Nasıl Korunur Böbrek Neden Ağrır
 Böbrek Rahatsızlıklarının Belirtileri Böbrek Reflü
 Böbrek Reflüsü Böbrek Şifalı Bitkiler
 Böbrek Sorunları Böbrek Testi
 Böbrek Tümörleri Böbrek Tümörü Belirtileri
 Böbrek Tümörü Tedavisi Böbrek Üstü Bezi Yetersizliğinde
 Böbrek Üşütmesi Belirtileri Böbrek Üşütmesinin Belirtileri
 Böbrek Yapısı Böbrek Yatmezliği
 Böbrek Yetersizliği Böbrek Yetersizliği 3
 Böbrek Yetersizliği 2 Böbrek Yetersizliği 4
 Böbrek Yetersizliği 5 Böbrek Yetersizliğin Belirtileri
 Böbrek Yetmezliği Böbrek Yetmezliği
 Böbrek Yetmezliği Belirtileri Böbrek Yetmezliği Bitkisel Tedavi
 Böbrek Yetmezliği Diyaliz Böbrek Yetmezliği Diyet
 Böbrek Yetmezliği Genel Böbrek Yetmezliği Hastalığı
 Böbrek Yetmezliği Nedenleri Böbrek Yetmezliği Nedir
 Böbrek Yetmezliği Sebepleri Böbrek Yetmezliği Tedavi
 Böbrek Yetmezliği Tedavisi Böbrek Yetmezliği Tedavisi
 Böbrek Yetmezliği Ve Tedavi Böbrek Yetmezliğinde Beslenme
 Böbrek Yetmezliğinde Bitkisel Tedavi Böbrek Yetmezliğine Bitkisel Tedavi
 Böbrek Yetmezliğine İyi Gelen Bitkiler Böbrek Yetmezliğinin Bitkisel Tedavisi
 Böbrek Yetmezliğinin Nedenleri Böbrek Yetmezliğinin Nedenleri
 Böbrek Yetmezliğinin Tedavisi Böbreklerin Fonksiyonları
 Çocuklarda Böbrek Hastalıkları Gebelikte Böbrek Büyümesi
 Gebelikte Böbrek Genişlemesi Hamilelikte Böbrek Büyümesi
 Kronik Böbrek Kronik Böbrek Hastalığı
 Kronik Böbrek Yetmezliği Kronik Böbrek Yetmezliği Belirtisi
 Kronik Böbrek Yetmezliği Nedir Kronik Böbrek Yetmezliği Tedavi
 Kronik Böbrek Yetmezliği Tedavisi Kronik Böbrek Yetmezliğinin Tedavisi
 Polikistik Böbrek Polikistik Böbrek Hastalığı
 Şifalı Bitkiler Böbrek Son Dönem Böbrek Yetmezliği
 Üre Yükselmesi

Bu sitedeki açıklamalar sadece bilgilendirmek amacıyla verilmiştir. Ürünler ilaç değildir, tıp ve sağlık profesyonellerinin tavsiye ettiği ilaçlar ile eşdeğer değildir. Ürün bilgileri ambalajlardaki açıklamalardan ve üreticilerin tanıtım broşürlerinden alınmıştır. Üreticilerin ürünleri hakkında verdiği bilgilerden ve yazım hatalarından kaynaklanan sorunlardan ve şikayetlerden sifamarket.com sorumlu değildir. Ürünlerin kullanımı ve sağlık sorunlarınız için öncelikle bir sağlık uzmanına, hekime, eczacıya danışınız.

%100 Güvenli Alışveriş

Copyright © 2013 Şifa Market. Tüm hakları saklıdır.