Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Böbrek Genişlemesinin Belirtileri
Böbrek Genişlemesinin Belirtileri
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Böbrek genişlemesinin belirtileri,tıp dilindeki adıyla hidronefroz olan böbrek genişlemesi belirtileri ile ilgili bilgiler aşağıdaki makalemizde yer almaktadır.Böbrek genişlemesinin belirtileri hakkında merak ettiğiniz herşeye aşağıdaki makalemize göz atarak ulaşabilirsiniz.

Tıp dilinde hidronefroz olarak tanımlanan böbrek büyümesi, böbrekte idrarı toplayan sistemlerin farklı sebeplere bağlı olarak büyümesi ya da genişlemesi olarak tanımlanabilir. Bu durum böbrekte idrarın birikmesi sonucu meydana gelir.

Böbreğin pelvis renalis ( idrarın üretildikten sonra depolandığı yer ) denilen bölgesi idrar biriktiği için şişerek böbrek dokusuna basınç yapar ve onun çalışmasını bozmaya başlar. Böbrek büyümesine sebep ise bu kanalın tıkanmasıdır.

Tıkanma sonucu meydana gelen hidronefTek taraflı tıkanmalara bağlı hidronefrozda diğer böbrek çalışmaya devam ettiğinden belirtiler geç fark edilir. Bu da hastalığın seyrini olumsuz etkiler. Tehlike oranı düşüktür. Eğer her iki böbrek de tıkanmadan etkilenmişse ve tıkanmaya bağlı olarak idrar ters yönde gidiyor ise sonuç sıkıntı doğurabilir. Böbrek fonksiyonları bozulduğunda o böbreği çıkarmaktan başka çare kalmaz.

Böbrek Genişlemesinin Belirtileri

* Böbrek boşluğunda bel ağrıları,
* Biriken idrar dolayısıyla enfeksiyon,
* Ateş,
* İdrar yaparken acı,
* Karında şişlik,
* Bulantı ve kusma,
* İki taraflı hidronefrozda susama,
* Keyifsizlik,
* Kilo kaybı gibi belirtiler en bilinenleridir.

Böbrek Genişlemesi Nasıl Meydana Gelir ?

Normalde böbreklerin havuzcuk adı verilen bölgesinde toplanan idrar, ilk önce idrar kesesine oradan da idrar kanalına (üreter), oradan da dışarı atılma açıklığına(üretra) gelir. İşte bu yolculuk esnasında meydana gelen herhangi bir tıkanıklık, idrarın böbreklerden çıkışını engelleyecektir.

Tıkanıklık, idrarın böbrekten boşalamamasına ve sonuçta artan basınç ile böbreğin büyümesine sebep olmaktadır.

Tıkanıklığa idrar yollarında bir tümör, üreter kıvrılmaları, gebelik, Prostat hipertrofisi(büyümesi) veya bir Taş neden olabilmektedir.
En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın
 • Selami Yufkaoğluslm bende böbrek genişlemesi var bunun tedavisi var mı ne tavsiye ederseniz hergün böbrek ağrılarından duramıyorum
 • SelmaÎyi günler hocam benR 7 ay lık hamileyken böbregımde genişleme olmustu doktorum tel takılması gerektigı soyledı ve takıldı dogumdan 2 ay sonra teli çıkardılar aradan 3yıl gectı bobregım tekrar agırmaya başladı hamile degılım ama böbregimde tekrar genisleme olabilırmı ne yapmalım? Şimdiden teşekkür ederım genisleme.
 • Şifa MarketBir çok rahatsızlığın belirtisi olabilir, tam teşhis için lütfen doktora gidin. Bilgi Hattı: 0224 234 5678
 • Nurgül Kepezmhb 11 yasında kızım var ank dr sami ulus hastanesine götürdüm nükler tıp merkezinde ise rontgen ve ultrason çekildi teşis ise böbrek büyümesi idi ama her ay kültur veriyum açıkcası tedavisinin ne oldugunu bilmiyum hiç birtane ilaç verilmedi çoğu zaman acil e gittim ama sonuç hep aynı tedavisi ilacı önlemı nedir ayrıntılı bilgi almak istiyum
 • Şifa MarketBöbrek görevini yerine getiremediği için böbrek yetmezliğine yol açar. Diyaliz ve böbrek nakli gerekebilir.üre ve keratini dengeleyerek yardımcı olan Bitkisel tedavi için linki inceleyebilirsiniz. Bilgi Hattı: 0224 234 56 78
  http://sifamarket.com.com/bitkisel/bbrk-ytmzlg-kirkkilit-otu-karisimli-set.html geçmiş olsun
 • Böbrek

  Genişlemesinin

  Belirtileri