Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Demir Eksikliði Anemisi
Demir Eksikliði Anemisi
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Demir eksikliði anemisi sýk görülen bir Anemi türüdür. “Anemi” terimi genellikle kandaki alyuvar sayýsýnýn normalden az olduðu bir durumu ifade eder. Alyuvarlar vücudunuza oksijen taþýr, karbondioksiti (atýk bir ürün) atýlmak üzere akciðerlere götürür.
Anemi ayný zamanda alyuvarlarýnýz yeterli hemoglobin içermediðinde de ortaya çýkabilir. Hemoglobin, vücuda oksijen taþýyan ve alyuvarlarda bulunan demirden zengin proteindir.

Demir eksikliði anemisi genellikle vücudunuzun saðlýklý alyuvar yapýmý için yeterli demire sahip olmadýðý durumlarda zaman içinde geliþir. Yeterli demir olmadýðýnda, vücudunuz depoladýðý demiri kullanmaya baþlar. Kýsa bir süre sonra da depolanmýþ demir tüketilmiþ olur.
Depolanmýþ demir bitince vücudunuz daha az alyuvar yapmaya baþlar. Ürettiði alyuvarlarda normalden daha az hemoglobin bulunur.
Demir eksikliði anemisi halsizlik, (kendini yorgun ve bitkin hissetme), nefes darlýðý, göðüs aðrýsý ve diðer belirtilere neden olabilir. Aðýr demir eksikliði anemisi kalp sorunlarýna, enfeksiyonlara, çocuklarda büyüme ve geliþme ile ilgili problemlere ve diðer komplikasyonlara yol açabilir.
Demir eksikliði anemisi riski en fazla olanlar arasýnda bebekler, küçük çocuklar, kadýnlar ve iç organlarýnda kanama olan yetiþkinler yer alýr.
En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Demir

Eksikliði

Anemisi