Şifa Market
Anasayfa Dini Bilgiler Tıbb-i NebeviSağlık ve AktüelHerbalistlerAlternatif TıpBurçlarBitkisel ReçetelerŞifalı Dualar
Bitki SözlüğüHastalıklarİsimler SözlüğüŞifalı TaşlarMucizevi BitkilerRüya TabirleriYemek Tarifleri Şifa Forum
Demir Eksikliði Anemisi
Demir eksikliði anemisi sýk görülen bir anemi türüdür. “Anemi” terimi genellikle kandaki alyuvar sayýsýnýn normalden az olduðu bir durumu ifade eder. Alyuvarlar vücudunuza oksijen taþýr, karbondioksiti (atýk bir ürün) atýlmak üzere akciðerlere götürür.
Anemi ayný zamanda alyuvarlarýnýz yeterli hemoglobin içermediðinde de ortaya çýkabilir. Hemoglobin, vücuda oksijen taþýyan ve alyuvarlarda bulunan demirden zengin proteindir.

Demir eksikliði anemisi genellikle vücudunuzun saðlýklý alyuvar yapýmý için yeterli demire sahip olmadýðý durumlarda zaman içinde geliþir. Yeterli demir olmadýðýnda, vücudunuz depoladýðý demiri kullanmaya baþlar. Kýsa bir süre sonra da depolanmýþ demir tüketilmiþ olur.
Depolanmýþ demir bitince vücudunuz daha az alyuvar yapmaya baþlar. Ürettiði alyuvarlarda normalden daha az hemoglobin bulunur.
Demir eksikliði anemisi halsizlik, (kendini yorgun ve bitkin hissetme), nefes darlýðý, göðüs aðrýsý ve diðer belirtilere neden olabilir. Aðýr demir eksikliði anemisi kalp sorunlarýna, enfeksiyonlara, çocuklarda büyüme ve geliþme ile ilgili problemlere ve diðer komplikasyonlara yol açabilir.
Demir eksikliði anemisi riski en fazla olanlar arasýnda bebekler, küçük çocuklar, kadýnlar ve iç organlarýnda kanama olan yetiþkinler yer alýr.

Yorumlar Yorum Yazmak İçin Tıklayın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi bizimle paylaşın.

Bu sitedeki açıklamalar sadece bilgilendirmek amacıyla verilmiştir. Ürünler ilaç değildir, tıp ve sağlık profesyonellerinin tavsiye ettiği ilaçlar ile eşdeğer değildir. Ürün bilgileri ambalajlardaki açıklamalardan ve üreticilerin tanıtım broşürlerinden alınmıştır. Üreticilerin ürünleri hakkında verdiği bilgilerden ve yazım hatalarından kaynaklanan sorunlardan ve şikayetlerden sifamarket.com sorumlu değildir. Ürünlerin kullanımı ve sağlık sorunlarınız için öncelikle bir sağlık uzmanına, hekime, eczacıya danışınız.

%100 Güvenli Alışveriş

Copyright © 2013 Şifa Market. Tüm hakları saklıdır.