Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Çok Fazla Uyuma İsteği
Çok Fazla Uyuma İsteği
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Çok Fazla Uyuma İsteği :

Asiri uyuma, uykusuzluk kadar sik görülmeyen bir hastaliktir. Ancak, asiri uyumanin da sebepleri arastirilmali "uyarici ilaçlar " la tedavisine çalisilmamalidir. Asiri uyuma rahatsizliginin ailevi yani kalitimla ilgili oldugu tezi hayli kuvvetli görünmektedir.

Asiri Uyuma Bozuklugunun Sebepleri Nelerdir?

Narkolepsi sendromu: Merkezi sinir sisteminde REM veya diger adiyla D uykusunu idare eden mekanizmanin bozulmasi ile ortaya çikan anormallige NARKOLEPSI denir. Narkolepsi, asiri uyuma arzusu, Uyku felci, hipnogojik hallusinasyonlar ve katalepsi olarak 4 sekilde gelisir. Uyku felci; Hasta gündüz uyanik iken, birkaç saniye müddetle hiçbir kasini oynatamaz duruma gelir. Uyku felcinin sona ermesini müteakip hasta uyuma ihtiyaci duyar. Hipnogojik hallüsinasyon ise hasta uykuya dalmak üzere iken veya uykudan uyandigi zaman birkaç saniye müddetle tuhaf sesler ve görüntüler algilar. Bu zaman içinde dehsete kapilir ve çok korkar. Hallünasyonlar geçince suuru yerine gelir, yanildigini anlayip normal akil durumuna döner. "Katalepsi " ise çogu zaman çene ve bas kaslarinda nadiren bütün vücut kaslarinda kontrolün kaybolmasi halidir. Kaslarda aniden baslayan gevseme, organlarin sarkarak anormal bir görünüs kazanmasina yol açar.

1-Alkol ve diger bastirici ilaçlar.
2-Uyku-uyaniklik çizelgesinde bozulma.
3-Mastruasyon (aybasi) ile gelen asiri uyku.
4-Huzursuz Bacak sendromu ve uyku apneleri.

Asiri uyku bozukluklarinin hemen hepsi, on ile yirmi bir yaslari arasinda ortaya çikmakta; kirk yasina dogru da kendiliginden ortadan kalkmaktadir. Kirk yasindan sonra devam eden asiri uyku bozukluklari bir rahatsizlik isareti sayildigindan dikkatle incelenmesi gerekmektedir.

Gece vardiyalarinda çalisanlar, gece ders çalismayi aliskanlik haline getiren ögrenciler, aksamlari alkol ve uyusturucu alanlar, gece eglencelerine düskün olanlar, Cinsel arzularini kontrol altinda tutmasini bilemeyenler asiri uyku bozuklugu çeken hastalarin büyük ekseriyetini olusturmaktadir.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Çok

Fazla

Uyuma

İsteği