Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Myom Ameliyatı Sonrası
Myom Ameliyatı Sonrası
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Myom Ameliyatı Sonrası :

Miyomektomi sonrası bayanın normal ve Cinsel yaşantısı tamamen değişmektedir. Konu anlaşılması açısından sizden gelen sorular ışığında aşağıda soru cevap şeklinde özetlenmiştir.

Sadece miyom alınan ameliyat ne demek?

Sadece miyom almak Latince miyomektomi olarak isimlendirilir ve rahim yerinde bırakılarak sadece miyom alınır. Bu ameliyat öncesi rahim alınma riski hastaya anlatılmalı ve hastanın onayı alınarak ameliyata başlanmalıdır.Ancak bazen ameliyat sırasında durdurulamayan kanamalar olmakta ve hastanın rahmi alınmak zorunda kalınmaktadır. Burada hastanın miyomlarının yeri ve ameliyatı yapan doktor farkı vardır.

Miyom ameliyatı sonrası cinsel hayat ne zaman başlamalı?

Bu soruya cevap her hasta için farklıdır. Çünkü her hastanın miyomunun tipi ve yeri farklıdır.Rahim dışına doğru büyüyen miyom varlığında ameliyatlar çok daha basittir ve bayan bir ay gibi kısa bir süre sonrasında normal hayatına geri dönebilir.Ancak Rahim Duvarı içerisinde ve çok sayıda miyom varlığında yapılan ameliyat sonrasında normal hayata geri dönüş bazen 3 ayı bulabilmektedir.Bu konu ile ilişkili en sağlıklı bilgiyi sizin ameliyatınızı yapan cerrahtan almanız en doğrusu olacaktır.

Miyom ameliyatı sonrası demir tedavisi

Hemen hemen her miyom kanamaya neden olur ve bayanlar demir kaybederler. Bu demirin geri yerine konulması gerekmektedir. Bu nedenle ameliyat sonrası demirden zengin beslenmek ve ek demir almak en doğru yaklaşım olacaktır. Bu konuda ayrıntılı bilgiyi ameliyatınızı yapacak olan doktora sormanız veya hatırlatmanız gerekmektedir.

Miyom ameliyatı sonrası ne zaman gebe kalınabilir?

Küçük miyomların varlığında ameliyat sonrası 1-2 ay geçmesi yeterlidir. Ancak büyük miyomlar ve ağır ameliyatlardan sonra rihimin iyileşme sürecinin uzun olabilmesi nedeni ile 3-6 ay veya 1 yıl beklemek gerekebilir. Bu nedenle ameliyatınızın tipi son derece önemlidir.

Miyom ameliyatı sonrası normal doğum olur mu?

Rahim içi veya rahim dışı miyom ameliyatlarından sonra normal doğum yapılabilir. Ancak rahim duvarının kesilmesi ve sonra tamir edilmesi olmuş ise normal doğum yapılması çok riskli olabilir. Burada risk doğum sırasında rahimin yırtılması ve bebek ve anne hayatının tehlikeye girmesidir. Bu nedenle ameliyat sonrası doktora bu soru sorulmalıdır. Ameliyatın nasıl geçtiği ve sonraki doğumun nasıl olacağının kesin cevabı alınmalıdır.

Miyom ameliyatın sonrası dikiş ne zaman alınır?

Karın ameliyatlarında kullanılan dikiş materyalleri çok farklıdır. Vücutta kalan veya daha sonra alınan materyal kullanılmış olabilir. Eğer alınan veya erimeyen dikiş kullanılmış ise 10-15 gün sonra dikiş alınması en doğru yöntemdir. Tabi ki bu süre içerisinde uygun yara bakımı ve pansumanı yapılmalıdır.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Myom

Ameliyatı

Sonrası