Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Rahim Dışında Miyom
Rahim Dışında Miyom
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Rahim dışında miyom, Miyomlar iyi huylu rahim urlarıdır. Kanserleşme ihtimalleri %0,5‘den azdır. Ancak menopozda miyom büyümüşse kanserden şüphelenmek gerekir. Rahim dışında miyomlar hakkındaki geniş bilgiyi makalemizde bulabilirsiniz.

Myomun yerleşim yeri ve neden olabildiği durumlarla ilişkisi nasıldır?


• Rahim iç duvarına (submüköz) yerleşen myomlar: En çok kanamaya neden olan Myom yerleşimidir. Rahimde myom olduğu zaman, kadında adet kanamaları artar ve pıhtılı bir kanama meydana gelebilir. Ek olarak bebeğin anne rahmine yerleşimini bozması nedeni ile kısırlığa ve düşüğe neden olabilmektedir.

• Rahimin duvarının içinde myom(intramural) : Bu durumda da adet kanamaları artar ve adetler ağrılı bir hal alır. Ek olarak sık idrara çıkma, kabızlık, kanamanın fazla olmasına bağlı kansızlık ve kansızlığa bağlı vücut değişiklikleri görülebilir.

• Rahim duvarının dışında yerleşim gösteren myom( subseröz): Bu yerleşim tipi myomlar içerisinde en iyi olanıdır.Kanama üzerine etkisi yoktur. Ancak kasık ağrısı ve sık idrara çıkmaya neden olabilmektedir.

• Rahimden dışarı yani vajene doğmuş myom: Bu myom tipi hem kanamaya neden olabilmesi, hem ilişki sırasında ağrı ve kanama yapabilmesi ve hem de enfekte olabilmesi açısından diğer yerleşim yerlerinden farklıdır. Bu nedenle saptanır saptanmaz alınmalıdır.

Bu sayılan bölgelerin dışında myomlar çok farklı yerlere de yerleşim gösterebilirler.

Myomlar ne zaman tedavi edilir?

Burada tedavi ile anlatılmak istenen myomun cerrahi olarak çıkartılmasıdır. Bu tedavi dışında ilaç tedaviside vardır. Ancak gerek yan etkilerinin çok fazla olması gerek tedaviyi bıraktıktan sonra myomun tekrar büyümesi nedeni ile çok fazla kabul görmemektedir.

Hangi myomlar takip edilir?

Hastada şikayet yoksa ve rahimi çok büyültmemiş ise takip edilebilir. Bu durumda yılda iki kez yapılacak olan ultrasonografi ile myomun boyutu ve büyümesi takip edilmelidir.

Myomların cerrahi tedavisi nasıldır?

Burada myomun yerleşimi ve hastanın bebek isteğinin olup olmaması tedavi şeklini esas belirleyen faktörlerdir. Burada iki myom yerleşimi tedavilerinin farklı olabilmeleri nedeni ile özeldir.

1-rahim boşluğu içerisindeki myomlar( submüköz): Bu yerleşim yerinde histereskopik myomektomi en doğru tedavi şeklidir.

Avantajları;

• Kısa bir operasyon süresi vardır
• Hasta hastanede daha kısa yatar
• Karın bölgesinde kesi yapılmadığı için enfeksiyon riski minimaldir
• Başarı oranı yüksektir.
• Rahim alınma tehlikesi son derece azdır

Tehlikeleri nelerdir;

• Rahim delinebilir
• İşlem çok uzun sürerse, kullanılan suyun bir kısmı hastanın kan damarlarına girer ve hayati tehlikesi olabilen beyin ödemi meydana gelebilir.

2- Rahim dışında yerleşim gösterenler (subseröz): Günümüzde artık bu yerleşim yeri için açık ameliyat olmak çok mantıklı değildir. Laparoskopik (kapalı ameliyat) operasyon bu myom için vazgeçilmezdir. Ancak myomun kabul edilebilir bir büyüklükte olması gereklidir.

Myom alma ameliyatlarının riskleri nelerdir?

Myom ameliyatlarında olabilecek değişik komplikasyonlar vardır. Bunlar aşağıda verilen faktörlerle ilişkilidir. Burada hastanın ameliyat öncesi yeterli bilgilendirilmesi ve olabilecekler konusunda rızasının alınması son derece önemlidir.

Her myom ameliyatında rahim alınma riski var mı dır?

Tabiki yoktur. Ancak çok büyük myom varlığında veya rahimin aşağı kısmına yerleşim gösteren myom varlığında bu risk daha fazla artmaktadır.

Myomu ortadan kaldıran ilaç var mı dır?

Malesef hiç bir ilaç myomu ortadan kaldırmaz. Bazı ilaçlar, myomu küçültürse de, ilaç kullanılırken hasta menopoza gireceğinden, hastada Menopoz belirtileri ortaya çıkar.

Myom ameliyatı sonrası ne zaman gebe kalınabilir?

Burada önemli nokta myomun hangi lokalizasyondan çıkartıldığıdır. Subseröz ve submüköz myomlarda ameliyattan sonra ilk 3 ay, Rahim Duvarı içerisine yerleşik myomların ameliyatından sonra ilk 6 ay gebe kalmasına izin verilmemelidir. Bu sürelerden sonra gebeliğe izin verilebilir.
En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Rahim

Dışında

Miyom