Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Düşük Tansiyonun Zararları
Düşük Tansiyonun Zararları
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Düşük Tansiyonun Zararları hakkında bilgiler bu makalede yer almaktadır. Düşük tansiyonun zararları ile ilgili tüm açıklamaları bu makalede inceleyebilirsiniz...

Kan basıncının düşük olması nadir olarak görülen bir durumdur. Genel olarak sağlık açısından her hangi bir tehlikesi yoktur;

Dahası tansiyonu düşük insanların daha uzun yaşasığını ve kalp ve böbrek hastalıklarına daha az yakalandıklarına dair bulgular mevcuttur.

Bununla birlikte, bazı araştırmacılar tarafından sikulatuvar asteni (dolaşım zayıflığı denebilir) denilen bir hastalık tanımlamışlar ve bunun tedavisine yönelik oalrak, kan basıncını yükselten ilaç geliştirmişlerdir.

Tansiyon düşüklüğü olanlarda ani kalkışlar sırasında; hafif bir başağrısı ve zihin bulanuklığı olabilir. Bunu engellemenin en iyi yolu pozisyon değiştirirken dikkatli olmaktır.

Sürekli yorgunluk ve halsizlik hissedenlerin bazılarında sinirsel kaynaklı tansiyon düşüklüğü olduğu ileri sürülmektedir. Bu kişilerde uzun süre ayakta durmaya, egzersize veya sıcak ortamlarda uzun süre kalmaya bağlı olarak ani tansiyon düşmeleri meydana gelmektedir.

Johns Hopkins Universitesinde gerçekleştirilen bir çalışmada, bu tür rahatsızlığı olanlara bol-tuzlu diyet ve kan basıncını yükselten ilaç vermeyi müteakip hastaların %75 inde, yorgunluk şikayetlerinin ortadan kalktığı gözlenmiştir.

Benzer bir durum yaşlılarda da meydana gelebilir. Yaşlılarda özellikle yemeklerden sonra kanın sindirim organlarına hücum etmesine bağlı olarak, bir halsizlik hissedilebilir. Bu duruma yemek-sonrası tansiyon düşüklüğü adı verilir ve genellikle tansiyonu yüksek olan hastalarda gözlenir.

Bu kişilerde asıl problem, kan basıncının yüksekliğinden dolayı, göreceli olarak dolaşımda azalmış olan kanın hayati organlardan olan beyne pompalanmasının azalmaya uğramasıdır. Eğer böyle bir probleminiz varsa, günde en az 6 bardak su içerek damar içinde dolaşan kan miktarını arttırın ve yemeklerden sonra az bir miktar yürüyün.

Kan basıncı düşük olan yaşlılarda ölüm oranının daha fazla olduğunu iddia eden araştırmacılar bulunmakla birlikte, sorunun kanbasıncından kaynaklanmadığını öne sürenler de vardır; bunlara göre sorun kalpten kaynaklanmaktadır ve tedavi edilebilmektedir.

Düşük Tansiyon günümüzde pek sık rastlanmasada önemli problem olarak görülmektedir. Düşük tansiyonun en belirgin belirtisi Baş Dönmesi gösterilir.Özellikle "Ortostatik Hipotansiyon" olarak bilinen ve ayağa ani kalkışlarda ortaya çıkan tansiyon düşmelerinin çok tatsız sonuçları var.

Yatarken veya otururken hızla ayağa kalkmak bu insanlarda kan basıncında ani ve tehlikeli düşüşlere baş dönmesi ve baygınlık hissine yol açıyor. Beyne yeteri kadar kan gidemediği için bazen şuur kaybı bile ortaya çıkabiliyor.

Hafif şekillerinde ayakta uzun süre kalınca veya birden bire ayağa kalkınca göz kararmaları, baş dönmeleri meydana geliyor. Kısacası dayanılması güç bir durum söz konusu.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın
 • Gökhan Karnıyarıkselam ben gökhan 58 yaşında bir babaannem var tansiyonu düşük tansiyonunu dengeleyecek yükseltecek hangi bitkiler var siz hangilerini tavsiye edersiniz. en kısa sürede cevabınızı bekliyorum teşekkürler iyi çalışmalar.
 • Elif ÖzaltanYaklaşık 2 yıldır boynumda beze gibi şişlikler var ilk başlarda hiç ağrı yapmıyordu. Son 3-4 aydır boyun, hafif sırt ve boyundan giren baş ağrım var bunun boynumdaki bezeler yüzünden olduğunu düşünüp aile hekimine gittim ve doğru düzgün bakmadan boynumu hareket ettirmediğim için kaslarımın gerildiğini söyledi. Bana boyun egzersizleri verdi fakat hiç bir azalma olmadı açıkçası tedaviden hiç memnun olmadım ve korkuyorum çünkü son 2 aydır sürekli bir baş ağrımın yanına baş dönmeleri eklendi son 10gündür oturduğum yerde bile başım dönüyor, tansiyondan olduğunu düşünenler var ve tansiyonum hep 9-5 gibi bir değerde bu sorunlarımın nedenlerini öğrenmek isterim. şimdiden ilginiz için çok teşekkür ederim :)
 • Şifa MarketLütfen sebeninin ne olduğu ile ilgili bir hekime danışınız . biz teşhis sonrası tedavi noktasında yardımcı olmaktayız. iyi günler
 • Hasan Çelik tansiyonum 3-7 ye kadar düşüy bunun sebebi deprasan hap olabilirmi ? tansiyonum düşük olmasına rağmen burun kanaması olurmu?
 • Şifa MarketDüşük tansiyon olarak bilinen hipotansiyon, birçok kişide baş dönmesi, gözlerde kararma, bayılma gibi semptomlar yapabilir. ürünümüz kabızlık, tansiyon, kan dolaşımı, romatizma ağrıları, damar tıkanıklığı, sarılık, nefes darlığı ve baş ağrıları üzerindeki iyileşmeye katkı sağlayıcıdır.düşük tansiyon konusunda uzmanlarımızın reçetesi ile hazırlanmış en etkili ürünümüzü incelemek isterseniz lütfen linki tıklayınız. geçmiş olsun acil şifalar dileriz. Bilgi Hattı: 0224 234 56 78
  http://sifamarket.com.com/bitkisel/dsk-tnsyn-biberiye-karisimli-set.html
 • Düşük

  Tansiyonun

  Zararları