Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Post Menopoz
Post Menopoz
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Post Menopoz hakkında genel bilgiler;

Post menopoz nedir, post menopoz belirtileri ve normal menopozdan ayıran özellikleri nelerdir... Konu detayları bu makalemizde yer almaktadır sayfamız üzerinden ulaşabilir bilgi edinebilirsiniz...


POSTMENOPOZ

Çalışmalar ; Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi, Obstetrik ve Jinekoloji bölümünde gerçekleştirildi.

ÇALIŞMANIN ADI; Postmenopozal vajinal atrofide hiyalüronik asit ovüllerinin (CİCATRİDİNA) etkililiği

AMAÇ; Postmenopozal dönemde hiyalüronik asit, centella , aloe vera, melaleuca oil ve calendula officinalis in vajinal epitel atrofisi ve inflamasyonunu azaltamada etkililiğinin değerlendirilmesi

YÖNTEM; Vajinal atrofi şikayeti olan 30 postmenopozal hasta ; genitoüriner sistem, Cinsel yaşam ve yaşam kalitesi bakımından sorgulanarak, jinekolojik muaye edilerek, vajinal kültürleri alındı.

Hastalardan Serviko vajinal smear örnekler alındı. Daha sonradan hiyalüronik asit ovüller (CİCATRİDİNA 5 mg ovül, BİEM İLAÇ TURKİYE) 10 gece boyunca günde 1 ovül olarak verilerek, tedaviye ise 8 hafta boyunca haftada 2 ovül olmak üzere devam edildi. 8 hafta sonra hastalar kontrole çağrılarak şikayetleri ve memnuniyetleri açısından soruglandı , değerleri istatiksel olarak analiz edildi.

SONUÇLAR; Yaş ortalaması 54,6±6,2 (44-67) ve menopoz yılı 6,2±5,1 olan 30 hastaya tedaviye başlangıçtan 63 gün sonra tekrar değerlendirmeye alındı. Serum estrodiol seviyeleri menopoz dönemine uygun olduğu ve medikal tedavi sonrasında herhangi bir artış olmadığı tespit edildi. Tedavi öncesindeki semptomlarda tedavi sonrasıda belirgin olarak düzelme gözlendi. Özellikle vajinal kuruluk semptomundaki iyileşme belirgindi.

SONUÇ; Hiyalüronik asit ovülleri (CİCATRİDİNA) ürogenital atrofi tedavisinde; menopoz sonrası estrodiol seviyesini arttırmadığı ve genitoüriner atrofi şikayetlerini azaltarak yaşam kalitesinde özellikle de cinsel yaşam kalitesinde artış sağlayarak servikovajinal epitel inflamasyonunu azalttığı ve hücre maturasyonunu atrofiye karşı düzelttiği için güvenle kullanılabilir.
En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın
  • Neziha BoyaMerhabalar menopoz öncesi etkileri rahat atlatmam için ne kullanmalıyım ? Bu konuda bilgilendirirseniz sevinirim . En kısa sürede cevabınızı bekliyorum . Teşekkür ederim , İyi çalışmalar .
  • Didem KutlayProlaktin degerim 11.88 estradiol (e2) degerim 22.13 bu sonuca gore durumum cok mu kötü
  • Şifa MarketÇok kötü olmasada önlem alınmasında yarar vardır
  • Post

    Menopoz