Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Tarçın Tansiyonu Yükseltirmi
Tarçın Tansiyonu Yükseltirmi
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın

Tarçın tansiyonu yükseltirmi hakkında bilgiler bu makalede yer almaktadır. Tarçın tansiyonu yükseltir mi ile ilgili tüm açıklamaları bu makalede inceleyebilirsiniz...

Tarçın, Defnegiller familyasındandır. Tarçın 6-12cm boyunda ağaç olup uzun silindir şeklinde bir gövdeye sahiptir. Tarçın 2-3 yaşında iken gövdesi yerden 50cm yukarıdan kesilir ve böylece kökünden sayısız uzun şıvgınlar çıkar. Bu 2-3cm uzunluğundaki şıvgınların kabukları soyularak kurutulur.

Çiçekleri ağacın tepesindeki dalların ucunda topluca bir arada bulunur ve çiçekleri oldukça küçük olup beyazımsı yeşil renklidir. Meyveleri, yarısına kadar kaba yaprakları tarafından sarılmış ve yumurta şeklindedir. Yaprakları taze iken kırmızı, sonra kahverengimsi kırmızı ve olgunlaşınca yeşil renk alır.

Tarçın baharat olmasının yanı sıra çeşni ve koku vermesi için bazı yemek, Tatlı ve şaraplara katılır. Ağacın meyvesinden elde edilen tarçın esansı, Parfüm endüstrisinde kullanılır. Zengin kalsiyum, magnesyum, lif ve demir kaynağıdır.

Yetiştirildiği Yerler: Tarçın tropik ülkelerde yetiştiğinden Türkiye‘de ancak botanik bahçelerde yetiştirilebilir. Günümüzde başta Endonezya, Malezya, Madagaskar, Brezilya ve Jamaika‘da kültür bitkisi olarak yetiştirilmektedir.

Toplanması-Saklanması:
2-5 yaşındaki Tarçın fidesinin gövdesi yerden 50cm yukarıdan kesilince bitkinin kütüğünden yetiştiği yöreye ve toprağa göre şıvgınlar çıkar. Bu şıvgınların kabukları soyulur. Kabukların dışındaki mantarsı kabuk atılarak iç kabuklar iç içe geçirilerek kurumaya bırakılır.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın
  • Hüsniye HikmetMerhabalar ben hergün tarçın çayı içiyorum . Tansiyon hastasıyım acaba bu tansiyonumun yükselmesine sebep olur mu ? Son zamanlarda tansiyonum hep yüksek acaba sebeb tarçın mıdır ? Yardımcı olursanız sevinirim . İyi çalışmalar , teşekkürler.
  • Tarçın

    Tansiyonu

    Yükseltirmi