Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Çocuklarda Erken Tüylenme
Çocuklarda Erken Tüylenme
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Çocuklarda Erken Tüylenme :

Ergenlik dönemi çocukluktan erişkinliğe geçilen bir süreçtir. Bu süreç içerisinde çocuklarda önemli bedensel ve ruhsal değişiklikler meydana gelir.

Genel olarak ergenliğin ilk belirtisi kız çocuklarında göğüslerde büyüme, erkek çocuklarda ise testislerde büyümenin başlamasıdır. Bu belirtiler kızlarda 8-13 yaş (ortalama 11-11.5 yaş ), erkeklerde ise 9-14 yaş (ortalama 11.5-12 yaş) arasında başlar.

Daha sonra tüylenme ve diğer bulgular ortaya çıkar. Kızlarda adet görme, erkeklerde ise Sperm üretiminin başlaması ergenliğin tamamlandığını gösterir.

Ergenlik dönemi hipofiz bezinden salgılanan hormonların etkisiyle başlar ve cinsiyet hormonlarının (kızlarda estrojen, erkeklerde testosteron) düzeyindeki artış sonucu o cinse özgü fiziksel özelliklerin ortaya çıkmasını sağlar.

Ergenlik döneminde boy uzamasında hızlanma olur ve bu dönemin sonunda epifizler kapanarak büyüme durur. Ergenlik öncesi dönemde bir çocuk yılda 5-6 cm büyürken, ergenlik döneminde bu rakam yılda 8-10 cme kadar çıkar. Bu dönemin sonunda kemiklerdeki büyüme merkezleri kapanarak büyüme durur.

Erken Ergenlik

Ergenlik bulgularının kız çocuklarında 8 yaş, erkek çocuklarında ise 9 yaşından önce ortaya çıkmasına “Erken Ergenlik” denir. Bu durum genellikle ergenlik hormonlarının zamanından önce faaliyete geçmesi sonucu ortaya çıkar.

Olguların bir kısmında buna neden olabilecek altta yatan ciddi bir problem var iken bir kısmında yalnızca hipofiz bezinden Hormon salınımında zamanlama hatası olabilmektedir. Erken ergenlik olgularında çocuğun kemik yaşı hızlı ilerleyerek kemiklerdeki büyüme merkezleri kapanır ve büyümenin erken durmasına ve ve boy kısalığına yol açar.

Bu çocuklar hem altta yatan neden hem de tedavi açısından değerlendirilmelidirler. Bu çocuklarda ergenlik durdurma tedavisi ile hem erken ergenliğe girilmesi hem de boy kısalığı önlenebilir.

Ergenlik yaşı giderek erkene kayıyor mu?

Beslenme koşullarının düzelmesi ve çevresel uyaranların etkisiyle ABD ve Avrupada 20. yüzyıl başlarından ortalarına kadar ergenlik yaşı her 10 yılda bir 2-3 ay kadar öne geldi.

Ancak 1970 lerden bu yana önemli bir değişiklik yok. ABD de 1973 te Mc Mahon çalışmasında menarş yaşı 12.8 iken 1985 te Tanner-Davies çalışmasında 12.7, 1999 PROS çalışmasında 12.9, 2001 deki NHANES çalışmasında 12.5 olarak saptanmıştır. Bu çalışmalarda meme gelişimi başlama yaşının da 9.7-10.9 yaş arasında olduğu saptanmıştır.

Yalnızca zenci kızlarda meme gelişiminin başlamasının biraz erkene kaydığı ileri sürülmekle birlikte bu görüş geniş kabul görmemiştir. Avrupada da Fransada her 10 yılda bir 0.12 yıl lık bir erkene kaymadan bahsedilmekle birlikte 1960 lardan bu yana ciddi bir değişiklik sözkonusu değildir.

Dolayısıyla gerek sekonder seks karakterlerinin başlaması gerekse menstruasyon başlama yaşında gelişmiş toplumlarda son 30 yılda önemli bir değişiklik olmadığını söyleyebiliriz.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Çocuklarda

Erken

Tüylenme