Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Çocuklarda Diş Kararması
Çocuklarda Diş Kararması
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Çocuklarda Diş Kararması : Diş renkleşmelerinin bir çok nedeni vardır. Çocuklara verilen demir preparatları ile multivitamin damlaları dişler üzerinde siyah lekeler oluşturabilir. Bu ilaçların alımı kesildikten sonra dişlerin üzerindeki siyah lekeler çıkar. İlaç alırken de çocuğunuzun dişlerine iyi bakım yaptırırsanız siyah oluşumlarını azaltabilirsiniz.

Dişlerin üzerinde sarımtırak bir tabaka varsa bunun nedeni bakteri plağıdır. Bu tabakanın iyice sertleşip diş yüzeyinden çıkarılması zorlaşmadan diş yüzeylerinden uzaklaştırılması gerekir. Bakteri plağı üzerine çökelen bakteriler dişleri çürütür.Bakterilerin siyah boya üretmesinden dolayı da dişler üzerinde renkleşmeler oluşabilir. Bu renkleşmelerin pek zararı yoktur, ama giderilmesi isteniyorsa diş hekimi tarafından polisaj işlemiyle kolayca giderilir.

Tetrasiklin türü Antibiyotik alımlarında tetrasiklin renkleşmeleri oluşabilir. Hamilelik dönemlerinde uzun süre tetrasiklin alınmışsa, grimtırak sarı renkte Süt dişleri görülebilir. Bu durum sadece süt dişlerini ilgilendirir. Kalıcı dişler normal renklerde çıkarlar. Ama kalıcı dişlerin gelişim dönemlerinde çocuğa tetrasiklin türü antibiyotikler verilirse kalıcı dişlerde de renkleşmeler oluşur.

Diş çürüğünden dolayı renkleşmeler oluşabilir. Bu durumda renkleşme kalıcıdır, gidermek için dolgu yapılabilir. Ama çocuklarda diş tedavileri zor olduğundan dolgu yapımı imkansız olabilir. O nedenle çürük varsa daha fazla ilerlememesi için kalsiyumdan zengin gıdalarla beslenmesi sağlanılmalı, çürük gelişim hızını azaltma ve sağlam dişleri koruma amaçlı florlu diş macunları kullanılabilir ya da hekim kontrolünde florlu jel uygulamaları yaptırılabilir.

Bir de ırsi karakterli diş yapısını tümden etkileyen kalıcı renkleşmeler vardır. Dişin dış tabakasını etkilemişse amelogenesis imperfecta iç tabakasını etkilemişse dentiogenesis imperfecta adını alır. Bu renkleşme tüm süt dişlerini içerir, kalıcı dişlerde de görülür. Renkleşmeyle birlikte diş yüzeyleri düzensizdir, diş displazileri vardır. Bunun için tedavi olarak 18 yaşına kadar bir şey yapılamaz. 18 yaşından sonra protetik tedavi uygulanr.Dişe darbe gelmesinden dolayı dişin nekroze olması yani ölümünden dolayı diş kararabilir. Bu kararmada diş grimtırak bir renk halindedir.
En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Çocuklarda

Diş

Kararması