Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Arı Sütü Polen Faydaları
Arı Sütü Polen Faydaları
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Arı Sütü Polen Faydaları: Arı sütü işçi arıların salgı bezlerinden salgıladıkları içinde olağanüstü vitaminler bulunan ve aminoasitler taşıyan besin değeri çok yüksek dünyanın en değerli sayılan gıda maddesidir.

Arı sütü organizmayı güçlendirmesinin yanısıra,enerji verir,bağışıklığı düzenler,cilt sorunlarında da etkili olan arı sütü bu yönüyle sağlık problemlerinin önemli bölümünü motive eder düzelmesini sağlar.

Saf Arısütü "Gençlik İksiri", "Hayat İksiri", gibi tanımlamalarla yüzyıla yakın zamandır bilinmektedir. Ancak yakın geçmişte besleyicilik üstünlüğünün yanında içerdiği Hayatsal değerleri de bilimsel çalışmalar sonucu başta A.B.D. ve Uzakdoğu olmak üzere birçok ülkede saptanarak yaygın bir şekilde kullanılmaya başlanmıştır.

Düzenli kürler uygulanarak kullanılması halinde;

1- Yorgunluk, halsizlik, bitkinlik ve çalışma isteksizliklerini gidererek organizmaya aktivite kazandırır. Enerji açığını kapatır.

2- Beyin performansı gerektiren durumlarda özellikle öğrencilerin sınav dönemlerinde daha başarılı olmalarında, yorgunluk ve endişe duymamalarında yardımcı olur.

3- Üstün hücre yenileyici özelliği nedeniyle yaşlanmayı geciktirir ve çocuk sahibi olmak isteyenlere yardımcı olur

4- Seks performansını en yüksek düzeye çıkartarak dengeli bir seks yaşantısının sürdürülmesi ile Cinsel isteksizliklerin giderilmesine yardımcı olur.

5- Sporcuların harcadıkları aşırı enerjiyi dengeler, yarışma önceleri yapılan kürlerle vücuda mukavemet ve aktivite kazandırarak sporcunun öz enerjisini en rantabl bir şekilde kullanması için beyin-beden uyumunu sağlar.

6- Yaşlılıkla oluşan damar sertliğinin tedavisi, bitkinlik ve yaşama isteksizlikleri ile kandaki kolesterol-lipid seviyesinin ayarlanmasında yardımcı olur.

7- Anemi (kansızlık) ve ağır kan kayıplarında organizmanın yeterli kan üretimini sağlar.

8- Hastalıkların ve ameliyatların iyileşme dönemlerinin çabuklaştırılması ile zaafiyetlerde, nekahat dönemlerinde vücudun gıda rejimini desteklemek amacıyla kullanılmaktadır.

9- Mide-barsak sistemine ait hastalıklarda ( Kolit-Ülser-Gastrit )

10- Böbrek ve idrar yolu hastalıklarında

11- Karaciğerin fonksiyonlarını tam olarak yerine getiremediği durumlarda ve alerjik rahatsızlıklarda,

12- Solunum sistemi hastalıklarında ( Tüberküloz, Astım, Bronşitte )

13- Saç dökülmelerinde, saçlı ve saçsız derinin değişik hastalıklarında,

14- Bayanların regl dönemlerindeki düzensizlik ve ağrıların giderilmesinde,

15- Özellikle menapoz ve andrepoz dönemlerinde kadın ve erkeklerdeki yaşlanmaya bağlı şikayetlerin giderilmesinde,

16- Vücut organlarının deforme olmadan orjinal şekillerinin korunmasında ( özellikle bayanların göğüslerinde ) süt verme fonksiyonunun arttırılmasında ve özel cilt bakımlarında,

17- Hamilelerde gebeliğin sağlıklı geçmesinde, fetusun ve annenin sağlıklı beslenerek zararlı etkilerden korunmasında,

18- Bebeklerin çabuk ve sağlıklı gelişerek ruh ve beden bütünlüğünün sağlanmasında,

19- Çocuklarda görülen gelişim güçlükleri, kemik ve kas kuvvetsizliklerinde,

20- Erken bunama, hafıza kaybı, zeka geriliği, alkolizm gibi rahatsızlıkların tedavisine yardımcı olarak,

21- Zayıflama rejimlerinde dengeli bir beslenme temin ederek vücut direncini arttırmada,

22- Çocuklarda görülen gece işemelerinin tedavisinde,

23- Şeker hastalığının tedavisine yardımcı olarak

24- Romotoloji (KANSER) tedavisinde Kemoterapi ve Radyoterapi tedavisini destekleyici olarak yaygın şekilde pek çok ülkede kullanılmaktadır.

POLEN FAYDALARI

Faydaları açısından güçlü bir besin kaynağı olan polenin,bağışıklık sistemimizede yararı oldukça fazladır.Polenin içinde zengin protein kaynakları mevcut olup insanoğlunun yaşamını desteklemekte kalmaz kronik yorgunluklarada iyi gelmektdir.Ayrıca polenin çindeki besinleri saymak istersek çeşit olarak 96 çeşitten daha fazla besini kapsadığını söyleyebiliriz.
Arı poleninin %40‘ı proteinden oluşur ve yaklaşık olarak tamamı herhangi bir bozulmaya uğramadan ya vücudumuz ya da metabolizma tarafından kullanılabilir durumdadır.

Polenin Faydaları

- Arı poleninin bağışıklık sisteminize yararları vardır. Arı poleninde proteinler, mono ve doymamış yağlar, B, C, D, E vitaminleri, beta karoten, kalsiyum, magnezyum, selenyum, nükleik asit, lektin, sistein maddeleri bulunmakta olup bunların hepsinin bağışıklık sistemimizi kuvvetlendirdiği ispatlanmıştır.

- Arı poleni alerjilere karşı dirençli olmamızda yardımcıdır. Çünkü arı poleninin içinde saman nezlesini tetikleyebilen eser maddelerden bulunmaktadır ve bazı alerji uzmanları arı polenini yöresel bitki alerjisine duyarlılığın azalmasına yardımcı olması için önerirler.

- Arı poleni stresle mücadelede size yardımcı olur. Amino asitlerin tamamını, gerekli yağ asitlerini ve ruh halini düzene sokacak vitaminleri içerir.

- Arı poleni ürünlerini almanız ise yaşantınızda karşılaştığınız streslerle savaşmanıza yardımcı olacaktır.

- Atletler yüzyıllardan beri enerjilerini ve dirençlerini arttırmak için arı polenini kullanmaktadırlar. Bu konuyla ilgili araştırmalar halen sürdürülmekteyse de, arı poleni ürünlerinin kullanımının uzun süreli etkilerinin, atletlere büyük çapta faydalı olacağı mantıklı bir anlam taşımaktadır. Arı poleninin sağladığı besin yelpazesi düşünüldüğünde, uzun süreli arı poleni ürünlerinin kullanımı vücutlarındaki gerekli besinleri düzenli bir konu için harcayan atletlere ne kadar faydalı olacağı anlam kazanmaktadır.

- Polen iştah açıcı özelliği sebebiyle zayıflık sorununda kullanilabilir.

- Arı poleni kansızlık sorununun giderilmesinde yardımcıdır.

- Güçlü besleyici özelliği sebebiyle hastalıktan kalkanları en kısa zamanda eski gücüne ve enerjisine kavuşturur.

- Arı zehirine karşı hassasiyeti ve alerjisi olanların arı poleninden kaçınması gerekir. Arı zehirine karşı alerjisi olanlara verdiği kötü sonuçlardan başka bazı yan etkileri de vardır.

- Arı poleninin inanılmaz potansiyeli ve düşük risk taşıyan yan etkileri yüzünden size günlük beslenmenizi destekleyici arı poleni ürünlerini tavsiye ediyoruz. Bu arada bir küçük problemimiz var: arı poleni büyük ölçüde hazmı zor (kabuk)lardan oluşur. Arı poleninin faydalarından yeteri kadar yararlanabilmek için muazzam miktarda yemeniz gerekir. Toplam birimin sadece yaklaşık %5‘i vücudunuza biyoyararlanım sağlar.

Polenin faydalarından yüksek düzeyde yararlanabilmek için uygun koşullarda elde edilmiş olması gerekir. Çeşit bakımından çok zengin çiçekli bitki ortamında elde edilmiş olan polen şifalı olma özelliğini taşır. Arı ürünlerini kullanırken bu açıdan dikkatli olmak gerekir. Bal polen gibi arı ürünlerinin elde edilmesi zahmetli bir iştir.

Ancak çok kısa bir sürede bol miktarda üretilen ve besin değeri açısından önemi olmayan ballar gibi yine bu şekilde üretilen polenlerde doğal tedavi açısından bir anlam taşımaz. Polenin arısütünün ya da balın faydaları öncelikle onların nasıl ve hangi ortamlarda üretildiği ile ilgilidir. Bu yüzden polen ya da arı sütü bal polen karışımı gibi arı ürünleri kullanırken aldığınız ürünün güvenilirliğinden ve kalitesinden emin olmalısınız.
En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın
  • Haluk BorArı sütü polen almak istiyorum fakat ballı karışım olanlardan dozajlanmış. nerelerden tmein edebiliriz. saklama koşulları nasıldır.
  • Arı

    Sütü

    Polen

    Faydaları