Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Alzaymır Nedenleri
Alzaymır Nedenleri
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Alzaymır Nedenleri : Bir unutkanlınlık hastalığı olan Alzheimer özellikle yaşlılıkla birlikte gelir. Alzheimer hastalığı olankişilerd günlük beceri ve işlevlerini yavaş yavaş kaybetmeye başlar.

Türkiye Alzheimer Derneği'nin 2008-2009 yıllarındaki etkinliklerinde, Alzheimer Hastalığı ve diğer demansların toplum tarafından tanınması ile hasta ve hasta yakınlarına destek çalışmaları sürdürülmüştür.Alzheimer hastalığının nedenleri arasında kalıtsal faktörler beyinde protein birikimi beyin hücrelerinin ölümüsinirsel iletimin bozulması çeşitli zehirli maddeler yer almaktadır. Ayrıca yaş ilerledikçe alzheimerın görülme ihtimali artar. Fakat hastalığın kesin nedeni henüz bilinmiyor.

Hastaların sadece yüzde 10‘unda ailede alzheimer varlığı tespit edilmiştir. Bu yüzden bu hastalık sadece tek bir kalıtsal faktöre bağlı değildir.

Alzheimer yavaş ilerleyen ve sinsi bir hastalıktır. Beyindeki sinir hücreleri yok olmaya başlamıştır. Önceleri kısa süreli unutkanlıklar şeklinde ortaya çıkar. Örneğin hasta bir gün önce ne yaptığını ne yediğini hatırlayamaz. Hastalık ilerledikçe kişinin günlük işleri aksamaya başlar. Sorduğu bir şeyi tekrar soraryakınlarını tanıyamaz hale gelir. Bu durumda kişinin psikolojisi bozulur. Psikolojisi bozulan hasta içine kapanık bir hale gelir. Konuşma yürüme tuvalete gitme gibi ihtiyaçlarını karşılayamaz ve yatağa mahkum bir yaşam sürmeye başlar. Yani hem fiziksel hem zihinsel problemler vardır.

İlerlemiş alzheimer hastalığı hastaların ailesi için de bir yüktür. Hastanın bütün bakımı aile tarafından yapılmak zorundadır.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın
  • Ogül Gülenmerhaba babam 61 yaşında unutkanlık yaşamaya başladı alzaymır olmasından korkuyoruz nasıl önleriz ? Bu konuda bilgilendirirseniz sevinirim . En kısa sürede cevabınızı bekliyorum . Teşekkür ederim , İyi çalışmalar .
  • Alzaymır

    Nedenleri