Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Alerjik Bronşit Nasıl Tedavi Edilir
Alerjik Bronşit Nasıl Tedavi Edilir
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın

Alerjik Bronşit nasıl tedavi edilir Alerjik bronşitin nasıl tedavi edildiği hakkında bilgiler.

Alerjik bronşit nasıl tedavi edilir : Sorusuna yanıt olarak; Doğamızda bulunan şifalı bitkilerin çoğu hastalığın tedavisinde kullanıldığı ve etkili olduğu bilinmektedir. Burada sizler için araştırıp bulduğumuz alerjik bronşit tedavisinde kullanılması uygun görülen şifalı bitkiler hakkında bilgiler yer almaktadır. Astımın iki ayrı özelliği vardır.

Bunlardan birincisi alerjik olup olmamasıdır. Çocukluk çağı astımında % 50-80 arasında alerji saptanır. Ancak astımın asıl önemli olan astımlı çocuğun küçük ve orta çaplı bronşlarında mikrobik olmayan kronik iltihaba bağlı bir aşırı duyarlılık reaksiyonu vardır.

Bu bronş her çevresel uyarana (en sık nezle, Grip gibi viral enfeksiyonlar ve ayrıca sigara dumanı, ısı değişiklikler, …) hızlı bir bronş kasılması ile cevap verir. Ancak bu iltihabı olayın mutlaka alerjik olması gerekmez.

Eğer bir çocuğa yapılan alerji deri testleri veya kan testleri ile saptanmış bir alerjen varsa ve bu klinik bulgularla uyumlu ise alerjik astımdan bahsedilir. Belki “alerjik bronşit” de denilebilir ancak bu astım tanımı için kullanılacak yeterli bir terim değildir. Maalesef bir çok çocuk hekimi bunu kullanmaktadır.

Bronşit İçin Doğal Çözümler

Akciğer vücudun en büyük organlarından biridir.İç içe katlanmış zarlardan oluşan akciğer zarları toplam 70 m2 boyutundadır.Soluduğumuz hava vücudumuza akciğerlerdeki trake vasıtasıyla girer.Traki den bronşlara bronşlardan alveollere geçer.
Bronşit bronşial tüplerde meydana gelen iltihaplanma ve tıkanmadır.Bu iltihap neticesinde,balgam,öksürük,ateş,göğüs veya sırt bölgesinde ağrı,halsizlik,nefes darlığı,titreme oluşur.
Bronkospazm,bronş duvarlarındaki yumuşak kas dokusunda kasılma,oluşabilir.
Mukoza dokusundaki şişmeler ve bronşial bezlerin aşırı salgı yapması bronkospazma eşlik edebilir.
Bronşit akut veya kronik olabilir.Akut bronşit genelde bir enfeksiyondan kaynaklanır.Genelde soğuk algınlığı ve grip gibi üst solunum yolları hastalıklarından sonra gelişir.Akut bronşitin iyileşmesi haftalar alabilir.Ancak şifalı bitkilerle bu süreyi kısaltmak mümkündür.

Bazı durumlarda hastalık zatürreye çevirebilir.

Kronik bronşit,enfeksiyondan ziyade sigara ve hava kirliliği gibi nedenlerden dolayı ciğerlerin sık sık tahriş olması neticesinde oluşur.
Alerjiler de kronik bronşite neden olabilir.Kronik bronşit ciğerlerde oksijen karbondioksit değişimini azaltır.Bu durumda kalp daha fazla efor sarfetmek zorunda kalır.Bu durum akciğer hipertansiyonuna,kalp büyümesine,kalp hastalıklarına neden olabilir.
Şifalı bitkiler akut ve kronik bronşit tedavsinde çok etkilidir.

Bronşite Doğal Çözümler:

1-Amerikan ve Sibirya ginsengi özellikle ciğerler için çok etkilidir.Bronşları temizler ve iltihabı kuruturlar.Eğer yüksek tansiyonunuz veya kalp hastalığınız varsa Amerikan ginsengini kullanmayın.
2-Bromelainin çay formu bronşial salgıları azaltır ve sulandırır.Bronşit ve sinüzitin ilerlemesini durdurur.Günde 2 veya 3 kez,yemek aralarında 250-500 mg arası alınabilir.
3-Öksürük otu tıkanıklıkları açar.1 hafta kullanın ve bırakın.
4-Lobelya(Kızılderili Tütünü) tıkanıklıkları ve hırıltıyı giderir.Günde 3 kez 500-1000 mg arası lobelya kapsülü alabilirsiniz.Lobelya çay olarak içilmez,zehirleyebilir.Kapsülleri sadece 2 hafta kullanın ve bırakın.
5-Piknogenol ciğerlerdeki zararlı maddelerin atılmasını sağlar ve ciğerleri korur.Ayrıca çok güçlü bir antioksidandır.
6-Günde 3 kez 500 mg Kuersetin-C alın.Alerjik bronşit iin kullanılır.Antihistaminik etkiye sahiptir.
7-At kuyruğu kronik bronşit ve akciğer tüberkülozu için en iyi ilaçlardan biridir.
8-Ebegümeci mukoza iltihaplarında etkili bitkilerden biridir.Bronşite de iyi gelir.
9-Karakafes otu bronşit için kullanılır.
10-Meyan kökü solunum yolları rahatsızlıklarında etkili bitkilerden biridir.
11-C vitamini alın.
12-Asetilsistein kullanın.

Yukarıdaki çözümlerden hepsini birden uygulamanıza gerek yok.Buradaki amacımız hastalığın tedavisinde kullanılabilecek mümkün olduğunca çok alternatifi anlatmaktır.Elbette yüzlerce şifalı bitki arasında,bronşit için sadece yukarıdakiler faydalı değildir.Bronşite faydalı bir çok bitki bulunmakla beraber biz kolayca ulaşılabilecek ve kullanılabilecek bitkileri saydık.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın
  • Ada Şimşekmerhabalar kolay gelsin hocam sorum olacaktı bilgilendirirseniz sevinirim.bronşit rahatzılığım var sürekli öksürüyorum. bazen nefes almakta güçlük çekiyorum. bunun için bitkisel desteklerden yararlanmak istiyorum.
  • Alerjik

    Bronşit

    Nasıl

    Tedavi

    Edilir