Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Zehirli Guatr Bitkisel Tedavisi
Zehirli Guatr Bitkisel Tedavisi
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Zehirli Guatr Bitkisel Tedavisi : Zehirli guatr, tiroid bezesinden salgılanan tiroid hormonlarının normal seviyelerinden daha yüksek olması sorununa verilen isimdir.Yeni yöntemlerle son derece riskli olan guatr ameliyatı korkusunu artık bir kenara bırakabilirsiniz. Guatr derdinden ilaç tedavisiyle kurtulmanız mümkün.Zehirli guatr hastalığı nodüllü veya nodülsüz olabilir.

Nodüllü zehirli guatr, genellikle sıcak otonom nodül ile birliktedir. Nodülsüz zehirli guatrda ise tiroid dokusu yer yer “yalancı nodül” görüntüsü verebilir.Kalp çarpıntısı, ellerde ve vücutta titreme, ani ve hızlı kilo kaybı, saç dökülmesi, bulantı, ishal, halsizlik gibi şikayetlerle kendini belli eder.Zehirli guatr, kadınlarda erkeklerden daha fazla görülür. İster nodüllü ister nodülsüz olsun, her tür zehirli guatrda RAI kapsül tedavisi uygulanabilmektedir.

Kimlere ve hangi durumda uygulanır?

Hamile olan zehirli guatr hastaları dışında her yaştan zehirli guatr ve otonom sıcak nodüllü guatr hastalarında uygulanır. Zehirli guatrı olan bebeklerde dahi kullanımını tavsiye eden yayınlar olmasına rağmen, bu konudaki klinik deneyim henüz yeterli olmadığından tavsiye etmiyoruz.

Nodülsüz zehirli guatr (Basedow Graves) ve otonom sıcak nodül türü zehirli guatrda en etkili ve en ekonomik yöntemdir. Ameliyata göre birçok üstünlükleri vardır. Örneğin; ameliyat öncesinde hastanın tiroid Hormon düzeylerinin normale düşürülmesi zorunlu iken bu tedavide böyle bir zorunluluk yoktur. Hastalarda hormon düzeyleri yüksekken de bu tedavi başarı ile ve risksiz uygulanır. Bu tedavi ayrıca, ses tellerine giden sinirlere ve kalsiyum bezelerine bir zarar vermez.

RAI kapsül tedavisi nedir?

Bu tedavide, hastaya düşük doz radyoaktif iyot (RAI) kapsülü vermekteyiz. İsmi “radyoaktif” olmasına rağmen, hastaya ve çevresindekilere verdiği radyasyon çok düşüktür. Bu tedavi sırasında alınan ilacın hastaya verdiği radyasyon, teşhis amacıyla bazı filmlerin çekimi sırasında hastanın maruz kaldığı radyasyon düzeyinden dahi düşüktür.

Guatr tedavisinin aşamaları

Tedavinin aşamaları; hastanın hazırlanması, kapsülün uygulanması, tedavi sonrası takip. Burada en önemli safha hastanın hazırlanmasıdır. Diğer bir husus da doz hesabı ve tiroid fonksiyonun belirlenmesidir. Doz hesabı, çok faktörlü bir değerlendirme sonucunda yapılır. Hasta hastaneye yatırılmadan (ayakta tedavi protokolü; out-patient) uygulanmaktadır. Uygulama sırasında hiçbir acı ve sıkıntı söz konusu değildir. Takip ise, tedaviden sonraki ilk aylarda başlayıp gittikçe seyrekleşen aralıklarla yapılmaktadır.
En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın
  • Serpil Yamanmerhabalar annemde zehirli guatr rahatsızlığı var . konuyla ilgili nasıl bir tedavi yöntemi izlemeliyiz ? Bu konuda bilgilendirirseniz sevinirim . En kısa sürede cevabınızı bekliyorum . Teşekkür ederim . İyi çalışmalar .
  • Zehirli

    Guatr

    Bitkisel

    Tedavisi