Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Yenidoğan Sarılığı Kadınlar Kulübü
Yenidoğan Sarılığı Kadınlar Kulübü
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Yenidoğan Sarılığı Kadınlar Kulübü :

Yenidoğan sarılığı, yeni doğan bebeklerde cilt ve gözaklarının (sklera) sarı bir renk almasına denir. Yenidoğan sarılığı, kandaki bilirubin düzeylerinin yükselmesi ile oluşur. Yaşlanmış ve bozulmuş kırmızı kan hücreleri tarafından üretilen sarı pigmente bilirubin denir.

Biluribin normalde karaciğer tarafından barsak sistemine verilerek atılır. Ancak karaciğer bilirubini yeterli oranda bağırsağa veremezse kanda birikir ve Sarılık oluşur.Yenidoğan sarılığının sebepleri 3 başlıkla sıralanabilir.

1. Fizyolojik (normal) sarılık

Fizyolojik sarılık vaktinde doğan bebeklerin yaklaşık % 50'sinde, erken doğan bebeklerde ise daha yüksek oranlarda görülür. İlk 24 Saatten sonra, genellikle doğumdan sonraki 2.veya 3. Günde ortaya çıkar. Karaciğerin henüz olgunlaşmaması ve yeterince bilirubin atamamasına bağlı olarak sarılık oluşur. Genellikle ilk bir-iki hafta içinde kendiliğinden kaybolur ve bilirubin düzeyleri zararsızdır.

2.Yetersiz Anne Sütü alımına bağlı sarılık

Yetersiz anne sütü alımına bağlı olarak yeni doğanların yaklaşık % 5-10'unda gelişir. Belirtileri fizyolojik sarılığınkine benzer ancak biraz daha şiddetlidir.

3.Anne sütüne bağlı sarılık


Anne sütü alan bebeklerin yaklaşık % 1-2'sinde görülür. Bazı annelerin sütlerinde ürettikleri özel bir inhibitör Madde sebep olmaktadır. Bu madde (enzim) bebeğin bağırsaklarından normalden çok daha fazla bilirubini geri emmesine sebep olur. Bu tip sarılık doğumdan sonraki 4-7. günde başlar;

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Yenidoğan

Sarılığı

Kadınlar

Kulübü