Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Mide Ülseri Diyeti
Mide Ülseri Diyeti
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Mide Ülseri Diyeti :

Eskiden ülseri olan hastalara çoksiki ve kati bir diyet önerilirdi; günümüzde diyetler daha az kisitlayicidir.

Önemli olan alkol, kakao, kizartmalar, gazli içecekler, salça ve baharat gibi mide duvarini tahris eden yiyecek ve içeceklerden uzak durmaktir.Sindirimsüreci, vücuda alinan besinleri parçalanmasini ve çesitli bilesiklerin serbest hale geçmesini kapsar.

Mide Ülseri Diyet çok sıkı bir şekilde izlenmesi gerekmektedir. küçük porsiyonlarda yiyin her 3-4 saat. çok yemek vermeyin. Böyle bir Mide ülseri için Zayıflama diyet sinir sisteminin artan uyarılabilirlik azaltmaya yardımcı olur.

Mide Ülseri Diyet kesinlikle en minimal dozlarda alkollü içecekler, hatta yasaklar. Spirit bazlı içecekler mide astar tahriş ; çok hasta operasyon ve sonrasında daha önce peptik ülser şikayeti için zararlı olan aşırı mide suyu, güçlü bir uyarıcıdır olduğunu.

Ne diyet tür gerekli bir mide ülseri için nedir?

Mide Ülseri Diyet temel ilkeleri

Öncelikle, diyet vitamin maksimum miktarda içermelidir. İkinci olarak, diyet, özellikle kalsiyum tuzları , potasyum magnezyum mineral tuzların yeterli miktarda olmalıdır. Bu yemek, ya da buna ek olarak mevcut olmalıdır Hepsi. Üçüncüsü, diyet uzun süre takip edilmelidir. Dördüncüsü, gıda sıcak, soğuk değil olmamalıdır. - C. 15-65 derece İzin verilen : Peptik ülser hastaları için * Süt - özellikle değerli ürün . Tüm gerekli malzeme geri kazanımı için gerekli içerir organizmanın işler.

- Beyaz ekmek, buğday (günde 400 g), kırıntılar az miktarda olabilir.

- Şifreli yumurta

- Süt çorbası, tahıl veya makarna ile ezilmelidir.

- Kümes hayvanları, sığır , dana (non- taze , tendon olmadan yağ ) buhar pirzola , sufle , patates, vb püresi şeklinde

- Sebzeler ( patates, havuç , pancar, kabak , kabak ), püre şeklinde beyaz, kabuk olmadan buhar pudingler .

- Fish ( yağsız çeşitleri : pike- levrek, levrek ) haşlanmış olarak , buhar, kıyılmış oluşturur.

- Noodles ve makarna haşlanmış .

- Karabuğday , arpa, Yulaf , pirinç .

- Tereyağ ve Bitkisel Yağ . Toplam yağ 100-110 gram geçmemelidir.

Yasaklı :

- Yağlı etler , balık,

- Lahana

- Güçlü et ve mantar suyu,

- Izgara et ve balık ,

- Sığır ve domuz yağı , koyun eti yağ,

- Siyah ekmek,

- Tuzlu yemekler

- Fiber,

- Baharatlı çerez , konserve ürünleri, sosis,

- Çok soğuk içecekler, dondurma ve alkol .

- Sebze, olmayan asitli meyve suları.

- Karpuzu (tatlı çeşidi): ahududu , çilek, meyve çeşitleri haşlanmış içinde püre bağlayıcı veya kavrulmuş form, kremler, jöleler , tereyağı, değil meyveli içecekler pureed . Mide Ülseri Diyet sadece atak sırasında , ama acı belirti kaldırır da inflamasyon şifa teşvik etmektedir.

Kimyasal açidan proteinler, karbonhidratlar sekerler), yaglar, vitaminler ve mineral tuzlardan olusan besinleri yeriz;sindirim süreci bu bilesiklerin birbirinden ayrilmalarini ve bagirsaktan emilmeye hazir hale geçmelerini saglar. Bu hazirlik karmasik kimyasalbilesilderin parçalanmasini, daha basit ve temel bilesiklere ayrilmasmi saglar.

SINDIRIM SISTEMI :

Sindirim sistemini sematik olarak iki ucu isariya açilan uzun bir boru olarak kabul edebiliriz; üst uçta agiz, alt uçtaise anüs yer alir. Bu boru farkli islevi olan bölümlere aynlmistir; yukardan asagiya dogru agiz, yutak, yemek borusu, mide, incebagirsaklar, kalmbagirsaklarve anüs yer alir. Alinan besinler bir süre agiz boslugunda kalir, çignenerek daha küçük parçalara ayrihr ve tükürükle islanir.

Tükrük müsin ve pityalin içerir; müsin lokmamn yutulmasini ve yemek borusundan kayarak inmesini,pityalin ise nisasta sindiriminin baslamasmi Saglar. Besinler yutulduktan sonrayemek borusuna geçer. Yemek borusu 25-30 cm uzunlugunda bir borudur ve yutaklamidenin baglantisini saglar.

Peristaltik hareketler adim alan yukardan asagiyadogru ritniik kasilmalar besinlerin yutaktan mideye geçmesini saglar.Yemek borusunun mideye açildigi yerde kardiya (mide agzi) adim alan halka biçimli bir büzgen kas vardir. Besinlerin mideye geçisine izinverecek biçimde açilan kardiyanm kapanmasi midedekilerin yemek borusuna geri dönmesini engeller.

MIDE :

Mide, besinlerin bagirsaga geçmeden önce bir süre kaldigi bir tür torbadir; kubbe, gövde ve kapi olarak bilinenüçbölümden olusur. Kubbe, kardiyadan hemen sonra baslayan ve diyaframin altmda yer alan yüksek bölümdür; merkezdeki gövdenin altmda mide kapisi (pilor) yeralir. Mide kapismm altinda aym adla anilan bir büzgen kas vardir. Bu kasmbelirli araliklarla açilmasiyla, bir bölümü sindirilmis besinler azar azaronikiparmakbagirsagina geçer.

Midenin sindirim islevlerinde rol oynayan çesitli salgilar sunlardir;

Hidroklorik asit pepsininsindirim islevinin gerçeklesmesi için gerekli asit ortamihazirlar. Pepsin proteinlerin parçalanmasmi kolaylastmr. Pepsinin etkisiyle protein-ler pepton adini alan daha basit bilesik-lereaynlir. Rennin, kazeim çöktürerek sütü pihtilastinr.o Mukusun mide duvanm örten mukoza üzerindekoruyucu etkisi vardir.

Ozetken (entrensek faktör): B12vitaminini, sindirim salgilarmin etkisinden koruyarak emilimin gerçeklestigibagirsak bölgesine kadar tasir. Yasamsal önemi olan, yerine konamaz ve temelolan tek mide salgisidir; öteki salgilarin islevini bagirsak ve pankreassalgilari da üstlenebilir.Midenin temel islevi besinlere depo ve geçis yolu islevi görmek, onlari bagirsakta gerçeklesecek olan sindirime elverislihale getirmektir.

MIDEDE SİNDİRİM SÜRECI :

Besinler midede önce arisivi bir bulamaç olan ve pankreas ile incebagirsak enzimlerinin etkisinehazir olan kimusa dönüsür. Besinler ayni zamanda midede hidroklorik asitin bütün mikroorganizmalari öldürmesiyle sterilize olur; mide salgilannin eklenmesiylesulanir ya da sivilann geri emilimiyle yogunlasir. Midenin etkinlikleri dogrudan sindirime degil, daha çok temel baslangiç olaylannin gerçeklesmesine yöneliktir;sindirim süreci ancak bunlarin gerçeldesmesiyle eksiksizisleyebilir.

Normal bir bireyin midesinden 24 saat içinde, su, basta klor olmak üzere inorganik iyonlar ve enzimlerden olusan yaklasik 1,5 lt sivisalgilanir. Mide salgisinin temel bilesigi olan hidroklorik asitin birçok islevi vardir; bunlarin basinda enzimlerin etkinlesmesi, protein ve sekermoleküllerinin kimyasal olarak parçalanmasi ve besinlerin mikroplardan arinmasi yer alir. Mide salgisinin en önemli enzimi olan pepsin protein sindirimini baslatir.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın
  • Sami Kapanbende de mıde ulserı var ve zayıflamaya ıhtıyac duyuyorum. sındırım sıstemını guclendırıcı etkılerı olan formuller var mı ? bu konu hakkında bana daha detaylı bılgı verırsenız sevınırım. iyi gunler kolay gelsın.
  • Mide

    Ülseri

    Diyeti