Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Menopozun Yan Etkileri
Konu ile ilgili uzman kadromuzun tavsiye ettiği ürünü görmek için tıklayın

Menopozun yan etkileri nelerdir, menopoz yan etkilerini en aza indirmek için neler yapılmalı...Menopoz ve yan etkileri hakkında tüm merak ettikleriniz bu makalemizde yer almaktadır, sayfamız üzerinden gerekli bilgilere ulaşabilirsiniz.
Menopoz neredeyse insanın varoluşuna kadar dayanan yaşa bağlı bir sağlık sorunudur. Asırlar önce yapılan tespit bugünde aynı şekilde 48 ile 52 yaş ortalamasında yoğunlaşmıştır. Kadının adetlerinin kesilmesi olarak tarif edebileceğimiz menopoz latince menses yani adetin pause yani durması anlamındadır. Menopozun 35 yaşından erken olduğu durumlara erken menopoz adını veriyoruz. Menopozun 55 yaşından sonra da olmamasının rahim kanserini arttırıcı bir etkisi olduğu düşünülmektedir. Dolayısı ile menopoza çok erken girmek kadar çok geç girmek de sağlık açısından sakıncalıdır.

Menopoz bir hastalık değildir. Menopoz ergenlik gibi, doğurganlık gibi kadın vücudunun doğal bir işlemidir. Tabiat kadının belli bir yaştan sonra çocuk doğurabilme yeteneğinde olmamasını ve dinlenmesini istemiştir. Gerçekten menopoz, çocuk sahibi olmanın imkânsız olduğu dönemi de kapsar ve dolayısı ile bu dönemde kadınlar doğum kontrolü mecburiyeti olmadan Cinsel hayatı keyfini tam olarak yaşayabilirler.

Yeni doğan bebekler yumurtalıklarındaki yüz binlerce yumurta ile doğarlar. Bu yumurtalar ergenlik çağına kadar uyuma sürecindedirler. Ergenlik çağında beyinden başlayan hormonal kamçılama ile yumurtalıklar daha da gelişir ve büyümeye başlar. Her ay bunların bir tanesi büyüyüp 2-2.5 cm. çapına kadar geldikten sonra patlar ve içindeki toplu iğne başının yarısı kadar büyüklükteki hakiki yumurtayı karın boşluğuna atar. Bu yumurta yumurtalık kanalları tarafından yakalanıp kanalın içinde Sperm ile de birleşebilirse bir bebek oluşturur. Her ay bir yumurta yumurtlamaya çalışırken şu an bilinmektedir ki yüzlerce yumurta da onu yakalamaya çalışmakta ama yapamadığı için de tam büyüyemeden telef olmaktadır. Dolayısı ile her adetli kadın bir yumurta yumurtlarken yüzlercesini de telef vermektedir.

Bu yüz binlerce yumurta sayısı azalarak 40’lı yaşlardan sonra belli bir sayının altına inmekte ve menopozda da tamamı tükenmektedir. Menopozdan sonra yumurtlama artık olmamaktadır.

Yumurtaların sayısının 40’lı yaşlardan sonra azalması ile birlikte vücuttaki yumurtaların salgıladığı östrojen dediğimiz kadınlık hormonu miktarında da azalma görülmektedir. Menopozdan sonra da hiç yumurta kalmadığı için östrojen de sıfıra yakın bir seviyeye iner. Östrojen menopozdan sonra da tam olarak sıfıra inmemektedir. Çünkü vücudun yumurtalıklar dışında da özellikle yağ dokusundan ve böbrek üstü bezlerinden de çok az miktarda östrojen salınımı vardır ama bu miktar adet olmaya yetmez.

Kişi menopoza girmeden önce 40’lı yaşlarda premenopoz diye adlandırdığımız bir dönemden de geçmektedir. Bu dönemde yumurtaların sayısının azalmasından dolayı genel bir östrojen eksikliği, buna bağlı yumurtlama bozuklukları, adet düzensizlikleri, hafif ateş basmaları ve çocuk sahibi olmakta güçlükler izlenmektedir. Bu dönem kişiden kişiye değişmekle birlikte birkaç aydan 5-6 yıla uzayabilir. Bu dönemde hekimler kadınların adet düzensizlikleri ile ve adet öncesi hafif ateş basma ve ter gibi şikâyetleri ile veya gebelikteki zorluklarla mücadele ederler ve adetleri düzene sokmak için yumurtlama hormonu adı verdiğimiz progesteronu uygularlar.

Hakiki menopoza girildikten sonra artık östrojen çok düşük seviyeye inmektedir. Buna bağlı olarak menopoz hastalarında ateş basması ve ter sıklıkla görülür. Bu göğüs üzerindeki bölgedeki, boyun ve yüzdeki damarların aniden genişlemesine bağlı yoğun bir sıcaklık artışı ve akabinde başlayan terleme ile beraber olmaktadır. Ateş basması ve terin nedeni tam belli değildir. Ancak kişileri öylesine rahatsız edebilir ki kadınlar menopozda en çok bu şikâyet ile hekime başvurmaktadırlar. Bu ateş ve ter bir toplantıya gidip tuvalet giymiş bir kadını baştan aşağı ıslatarak zor durumlarda bırakabilir, aynı zamanda devamlı ateş ve terin soğuk algınlığı ihmalini de arttırdığı bilinmektedir. Bunun dışında bu şikâyetlerin genel sağlıkla ilgili çok olumsuz bir yönü bulunmamaktadır. Fakat kişiyi psikolojik ve sosyal olarak çok rahatsız edebilir.

Menopozda ateş basması ve terle birlikte uykusuzluk, sinirsel gerginlikler, depresyon hali, ciltte kuruma ve yaşlanma belirtisi izlenir.

Son 15-20 yılda menopoz sonrası dönemde kadınlarda Kemik Erimesi ve kalp ve damar hastalıklarındaki artış da anlaşılmış ve bu konu ile yoğun araştırmalar yapılmıştır. Görünen o ki östrojen eksikliği kemiklerde zayıflamaya yol açmakta ve osteoporoz dediğimiz kemik erimesine yol açmaktadır.

Kadınlar 30’lu yaşlardan sonra kemik kaybına uğramakta ve bu kemik kaybı 40’lı yaşlardan sonra artmakta ve menopozdan sonra da had safhaya ulaşmaktadır. Bunu önlemek için 40’lı yaşlardan sonra kişilere kalsiyum takviyesi yapmak uygun olur. Kalsiyumun, kalsiyum tablet olarak alınması uygundur. Çünkü kalsiyum içeren süt ve sütlü gıdaların 40’lı yaşlarda kolesterolü yükselterek damar sertliği ihtimalini arttırması mümkündür.

Kemik erimesi genellikle kalçalarda ve bel kemiğinde olmaktadır. Bel kemiğindeki erime bel kırıklıklarına yol açabilir, kişinin yıllar içinde boyunun kısalmasına ve kamburunun çıkmasına yol açabilir. Kalçadaki kırık ise kişiyi yatağa bağlamakta, major ameliyatlara neden olmakta ve ileri yaşlarda kişinin hareketinin azalmasından dolayı zatüre ve idrar yolu iltihaplarına yol açarak ölümüne neden olabilmektedir. A.B.D.’de kalça kırıklarından sonraki ölüm oranı yaklaşık % 15’lerdedir.

Bu önemli hastalık kalsiyum takviyesi, jimnastik ve östrojen verilmesi ile önlenebilmektedir.

Menopoz sonrası önemli rahatsızlıklardan bir tanesi de kalp ve damar hastalıklarıdır. Bilinmektedir ki kadınlarda kalp ve damar hastalıkları menopoz öncesi az görülür. Erkeklerde ise kadınlara oranla her yaşta enfarktüs, beyin kanaması, gibi şikâyetlere daha sık rastlanmaktadır. Bunu da östrojenin erkeklerde az olmasının yol açtığı, kadınlarda bu konuda bir koruyuculuk gösterdiği bilinmektedir.

Menopozdan sonra ise kadınlarda da östrojen çok azaldığı için kalp ve damar hastalıkları erkeklerin oranlarına doğru tırmanışa geçerler ve bu durum kadınlarda menopoz sonrası bir numaralı ölüm sebebinin olmasına yol açar. Östrojenin bu konuda da koruyucu bir özelliği olduğu düşünülmektedir. Menopozda ileriki yıllarda hormon almayan kişilerde vajinanın kuruması, kaşıntılar, östrojen ihtiyacı olan mesanenin de östrojensiz kalmasından dolayı idrarda sıklık, yanma, sızı, tam boşalamama, idrar kaçırma gibi şikâyetler izlenebilmektedir. Östrojen bu konularda da bire bir en başarılı tedavidir.

Alzheimer hastalığı veya erken bunama diye adlandırdığımız durumun da kadınlarda erkeklere oranla daha sık görüldüğü ve bunun menopozdan sonraki östrojen eksikliği ile bağlantısı olabileceği düşünülmüştür. Yapılan bazı çalışmalarda östrojenin Alzheimer hastalığının önlenmesinde ve tedavisinde yeri olduğu görülmüştür.

Menopoz sonrası cinsel fonksiyon bozuklukları ise genellikle kadınların menopoza girdikleri için kendi özgüvenlerini yitirmeleri buna bağlı olarak bazen girdikleri bir depresyonun sonucudur. Menopoz cinsel fonksiyonda bir sorun yaratmaz. Ne var ki çok uzun yıllar menopoz olanlarda östrojensiz kalmaya bağlı olarak vajinada bir kuruma ve incelme görülürse cinsel biraz daha rahatsızlık vermektedir. Bu da östrojen kremi veya başka kremlerle çözülebilir.

Menopoza giren bir kadına hekim olarak nasıl bir yaklaşımımız olmalıdır?

Önce kadına bu durumun doğal bir süreç olduğu, herkesin bunu yaşayacağı, menopozun bir yaşlanma belirtisi olmadığı, menopozdan sonra yaşanacak çok uzun ve mutlu yılların olduğu ve olacağı söylenmelidir. Kişi kendisini menopozda “hasta” diye görmemeli çevresinde kendisini bu şekilde değerlendirmemelidir.

Kadının kocasının veya yakın çevresinin kendisine bu konuda vereceği destek çok önemlidir. Menopoz bir östrojen eksikliği olduğu için östrojen verilmesinin pek çok sorunu çözdüğünü bilmekteyiz. Östrojen tedavisi ateş basması ve teri önlemekte, kemik erimesini durdurmakta, kalp ve damar hastalıklarına karşı tartışmalı da olsa faydalar sağlamakta ve vajinal incelmeyi önlemektedir. Kalsiyumun eklenmesi kemik erimesine daha da faydalı olmaktadır.

Dolayısı ile menopoz sonrasının ideal tedavisi östrojen + rahmi olan kişilerde östrojenin rahimde yapabileceği kalınlaşmanın önlenmesi için de yumurtlama hormonu dediğimiz progesteron verilmesidir. Bu klasik tedavi yakın zamanlara kadar menopoz için ideal tedavi olarak kabul edilirdi. Son 3-4 yılda ortaya çıkan bazı çalışmalarda ise östrojenin yumurtlama hormonu ile birlikte verilmesi durumunda meme kanseri miktarını binde 30’dan binde 40’çıkardığı, yine beyin kanamasını ihtimalini bir miktar arttırdığı, kalp ve damar hastalığına çok etkisi olmayabileceği, bacaklarda pıhtılaşma ve bu pıhtının akciğere kaçması diye adlandırabildiğimiz akciğer embolü riskini nispeten arttırabildiğini gösteren çalışmalar ortaya çıkmıştır.

Bu yeni bilgiler ışığında şu an menopoza yeni girmiş kadınların hekimlere başvurmaları durumunda kendi şikayetleri ile ilgili olarak detaylı bilgi alınmalı ve östrojen dışı alternatif tedaviler de düşünülmelidir. Bu tedavilerin başında hormonal olmayan ama yine de kemik erimesi, ateş basmalarına faydalı olan diğer değişik ilaçlar gelmektedir. Kalsiyum mutlaka verilmeli, jimnastik önerilmeli, kolesterol yapıcı olmayan protein ağırlıklı maddeler düşünülmelidir.

Şikâyetlerin hiç geçmediği durumlarda ise yine östrojen tedavisinin yararları ve riskleri hastalara anlatılarak bu uygulanabilir. Menopoza giren hastaların yıllık kadın-doğum kontrolleri yapılmalı, pap smear, vajinal ultrasonla rahim ve yumurtalıkların izlenmesi, bir-iki yılda mammografi çekilmesi ve kalın bağırsak kanseri için de belli aralıklarda gizli dışkı, gizli kan tahlili ve kolonoskopi yapılmalıdır. 50 yaşındaki bütün kadınlarda genelde düşük doz aspirin verilerek damar sertliğinin etkisi azaltılmalıdır.

Menopoz, kadının ömrünün yaklaşık 3/1’ini kapsayan çok özel olabilecek yılların başlangıcı diye kabul edilmelidir. Bu yıllarda kadın çocukları varsa onları büyütüp yetiştirmiş ve sorumlulukları nispeten üzerinden atmış bir insan olarak kendisine, çevresine, kariyerine daha çok bağlanabilir ve menopoz sonrası yılları tıbbi tedavinin de yardımı ile çok güzel geçirebilir.
 

Bu Makaleler İlginizi Çekebilir
Bunlar İlginizi Çekebilir
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Diğer Makaleler
 • Erken Menopozun Tedavisi
 • Erkek Menopozu
 • İbrahim Saraçoğlu Menapoz
 • Menopozda Ateş Basması
 • Post Menopoz
 • Menopoz Testi
 • Menopoz Süresi
 • Menopozda Hamilelik Olur Mu
 • Kadınlarda Menopoz Dönemi
 • Solgar Menopoz
 • Menopozun İlk Belirtileri
 • Erken Menopoz Tedavi Yöntemleri
 • Erken Menepoz Tedavisi
 • Yaşdönümü Ve Cinsel İşlevler
 • Menapoz Nedir
 • Menapoz Belirtileri
 • Menapoz Tedavisi
 • Erken Menapoz
 • Erken Menopoz Belirtileri
 • Erken Menopoz
 • Erken Menapoz Belirtileri
 • Menopoz Nedir
 • Menopoz Tedavisi
 • Erken Menopoz Tedavisi
 • Menopoz Belirtileri
 • Menopozda Hamilelik
 • Menapozda Hamilelik
 • Menapoz Yaşı
 • Menopoz Yaşı
 • Menopozda Kanama
 • Menapoz Dönemi
 • Menopoz Dönemi
 • Menopoz Bitkisel Tedavi
 • Menopozda Bitkisel Tedavi
 • Erken Menapoz Tedavisi
 • Menapozda Bitkisel Tedavi
 • Menopoz Tedavisi Bitkisel
 • Menopoz Bitkisel Tedavisi
 • Menopoz Belirtileri Nelerdir
 • Menopoz Sıkıntıları
 • Menopoz Ateş Basması
 • Menopoz İlaçları
 • Menopozda Beslenme
 • Menopoz Sonrası Kanama
 • Menapoz Belirtileri Nelerdir
 • Menopoz Geciktirme
 • Menopozu Geciktirme
 • Menopozda Diyet
 • Menapoz İlaçları
 • Menapozda Beslenme
 • Menapozda Kanama
 • Erkeklerde Menapoz
 • Erkeklerde Menopoz
 • Kadınlarda Menopoz
 • Menopoz Nedenleri
 • Menapoz Ateş Basması
 • Menopozda Hamile Kalınır Mı
 • Erken Menopoz Nedenleri
 • Menopozda Terleme
 • Menopoza Girmek
 • Menopoz
 • Menopoz Diyeti
 • Menopoz
 • Menopoz Bitkisel Çözüm
 • Menopoza Girerken
 • Erken Menopoz Tedavileri
 • Menopoza Bitkisel Çözüm
 • Menopoz Ve Hamilelik
 • Menopozda Akıntı
 • Menopozda Kilo Alımı
 • Menopozda Kilo Verme
 • Menopoz Yaşı Kaçtır
 • Kadınlarda Menopoz Yaşı
 • Kadınlarda Menopoz Belirtileri
 • Menopoza Nasıl Girilir
 • Menopozda Yapılması Gerekenler
 • Menopozu Geciktirmenin Yolları
 • Cerrahi Menopoz
 • Menopoz Döneminin Belirtileri
 • Menopozda Kilo Alımı
 • Menopozda Zayıflama
 • Menopoza
 • Menopoz
 • Menopoz 2
 • Menapoza
 • Menopozla İlgili Sorular
 • Menopozda
 • Menopozun Belirtileri
 • Menopoz Belirtileri
 • Menopozun Tedavisi
 • Menopozun Tanımı
 • Menopozun Zararları
 • Menopozun Nedenleri
 • Menopozun Yan Etkileri
 • Menapozdan Sonra Kanama
 • Menopozun Evreleri
 • Menopozun Yaşı
 • Menopozun Geciktirilmesi
 • Menopozu Geciktiren Yiyecekler
 • Menopozu Geciktirmek
 • Menopozu Geciktirmenin Yolları
 • Menopozun Etkileri
 • Menopozda Cinsel İlişki
 • Menopozda Cinsellik
 • Menopozda Miyom
 • Menopozdan Sonra Kanama
 • Menopor
 • Menopozun Tedavi Yöntemleri
 • Menopoz Ve Tedavisi
 • Menopoz İçin Bitkisel Tedavi
 • Menopoz Tedavisi
 • Erken Menopoz Tedavi
 • Menopoz Belirtileri Ve Tedavisi
 • Menepozda Tedavi
 • Menopozda Kullanılan İlaçlar
 • Menopoz 3
 • Menopoz 4
 • Menopoz 5
 • Menopoz 6
 • Menopoz 7
 • Menopoz Dönemi Rahatsızlıklarında
 • Menopoz 8
 • Menopoz 9
 • Menopoz 10
 • Menopoz 11
 • Menopoz 12
 • Menopoz Dönemi 3
 • Menopoz 13
 • Menopoz 15
 • Menopoz Dönemi Rahatsızlıklarında 2
 • Menopoz Döneminde Kadınların Beslenmesi
 • Menopoz 16
 • Menopoz 17
 • Menopoz 18
 • Menopoz Sıkıntıları (Adeti’nin Sona Ermesi)
 • Yolculuk Başlıyor Menopoz
 • Menopoz Döneminde Beyin Alev Alır
 • Hormon Takviyesi 2
 • Bu, Menopoz Olamaz, Değil Mi ?
 • Kendinize Geri Dönmek
 • Değişimi Destekleyen Besinler Ve Katkılar
 • Pelvis Sağlığını Ve Gücünü Yaratmak
 • Cinsellik Ve Menopoz
 • Menopoz Dönemi Beyin
 • Kalbiniz, Tutkularınız Ve Sevinçlerinizle Yaşamak: Orta Yaş Kalbinizi Dinlemek Ve Sevmek
 • Karbonhidratlar, Şeker Ve Kalp Sağlığı: Her Kadının Bilmesi Gerekenle
 • Menopoz Bitkisel
 • Menopoz Tanımı
 • Menopozun Semptomları
 • Menopozda Gözlenen Değişiklikler
 • Menopoz Sonrası Sağlık Sorunları
 • Menopozda Beslenme İlkeleri
 • Menopozda Beslenme Nasıl Olmalıdır?
 • Menopoz
 • Menopoz Adetten Kesilme
 • Menopoz Belirtileri
 • Menopoz Tedavi
 • Menopozda Cinsel Yaşam
 • Menopoz Psikolojik Tepkiler
 • Menopoz Ve Adet Sorunları
 • Menopoz Döneminin Rahatsızlıkları
 • Menopoz Ne Zaman Biter?
 • Menopoz Nedir Belirtileri Nelerdir?
 • Menopoz Belirtileri Ve Tedavisi
 • Menopoz Nedir Sonuçları Nelerdir?
 • Menopoz Belirtileri Nelerdir?
 • Menopozda Yapılması Gerekenler
 • Menopoz Sonrası
 • Menopozun

  Yan

  Etkileri