Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Menenjit Neden Olur
Menenjit Neden Olur
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Menenjit Neden Olur : Menenjit Nedenleri Hakkında Bilgiler

Menejit,Beyin Zarının İltihaplanması İle Oluşan Bir Merkezi Sinir Sistemi Hastalığıdır.Menenjit Nedir ,Menenjitin Bulaşma Yolları,Menenjit Neden Olur,Viral Menenjit,Bebeklerde Menenjit,Menenjit Hastalığı,Bebeklerde Menenjit Belirtileri,Menenjitin Belirtileri,Menenjit Aşısı,Menenjitin Tedavisi,Menejit Çeşitleri,Menejit Sebepleri Ve Daha Fazlası Hakkında Bilgi Almak İçin Aşağıda Sizin İçin Hazırladığımız Yazımızı Okuyabilirsiniz..

Menenjit(meningitis) veya leptomeningitis beyin zarının iltihaplanması ile oluşan bir merkezi sinir sistemi hastalığıdır.Hastalık beynin iç tabakasında bulunan zarda başlar Kafatası zedelenmeleri veya orta kulak hastalığı sonucu beyin zarları iltihaplanabilir. Kanla gelen mikroplar da özellikle küçük çocuklarda menenjit yapabilir.

Menenjite mikroorganizmalar yol açmaktadır. En sık rastlanan mikrop meningokok ismi verilen mikroskoptaki görüntüsü Kahve tanesini andıran bir çift mikroptur.Listeriozis de gelişen ensefalitisin seyri sırasında da görülür.

Menenjitin bakteriyel ve virütik olmak üzere iki tipi vardır. Bakteriyel menenjit genellikle daha sık görülür ve daha kolay atlatılır. Viral menenjitte antibiyotik kullanımının yararı yoktur ve ölümle sonuçlanabilir. Belirtileri ateş, kusma, başağrısı, boyun sertleşmesi, boyun ağrısı, göz kapaklarında ağırlık, titreme ve üşümedir. Erken teşhis çok önemlidir; ancak teşhisi zor olabilir. Tedavisi için omurganın L4 ve L5 omurları arasından dural boşluğa girilerek beyin omurilik sıvısı alımı gerekmektedir. Yapılan bu işleme lumbar punksiyon (LP) denilir.

Bazı menenjit tipleri çok hızlı şekilde beyin hasarına ya da ölüme neden olabilir. Öte yandan bazı virüslerin yol açtığı menenjit hafif seyreder. Menenjit aşıları özellikle salgınlar sırasında uygulanır ve çocuklara rutin aşılama yapılmaz.

Menenjit, meninksin (beyni ve omuriliği örten zarlar) iltihaplanmasıdır. Çoğunlukla vücudun başka bir bölgesindeki enfeksiyondan tipik olarak kan dolaşımı yoluyla meninkse ulaşan mikroorganizmaların yol açtığı enfeksiyon sonucu oluşur. Doktorunuz omurilik sıvısından aldığı örneği inceleyerek menenjit tanısı koyabillr. Bebeklerde ve genç çocuklarda belirtileri saptamak zor olabilir.

MENENJİT TİPLERİ :
- Viral menenjit: Çoğunlukla görece hafif seyreder ve ABD de bakteriyel menenjitten daha yaygın olarak ve daha çok kış aylarında salgınlarla görülür. Genellikle tedavi gerekmez ve çoğunlukla 2 hafta içinde iyileşir.

- Bakteriyel menenjit: Yaşamı tehdit edici olabilir ve hemen tedavi edilmesi gerekir. Günümüzde, Streptococcus pneumoniae ve Neisseria meningitidis (meningococcus) tek tek vakalar ya da salgınlar şeklinde görülen bakteriyel menenjitin önde gelen nedenleridir. Haemophilus influenzae tip b, ABD de 1990 lı yıllardan önce 6 yaşından küçük çocuklarda menenjitin önde gelen nedeniydi. Ancak çocuklara rutin aşılamanın bir parçası olarak uygulanan aşılar, bu tip menenjit insidansını düşürmüştür. Yeni doğanlarda, grup B streptococcus ve E. coli gibi başka bakteriler menenjite yol açabilir

BELİRTİLER:
- Yenidoğan bir bebekte huzursuzluk ya da uyuşukluk olabilir ve beslenemez. Hafifçe içe göçük olan başın yumuşak bölümü (bıngıldak = fontanel) gergin ya da dışarı çıkık duruma gelir. Daha büyük bir çocukta şiddetli ve sürekli baş ağrısı ve/ya da ense sertliği, alışılmadık biçimde sessizlik, parlak ışığa karşı duyarlılık, bulantı ya da kusma hissi.
- Bakteriyel menenjitte belirtiler hızla, bazen birkaç saat içinde gelişir. Belirtilerin ortaya çıkmasından sonra uyuşukluk başlar ve bazen bilinç kaybı olur. Vakaların yarısında koyu kırmızı ya da morumsu lekeler görülebilir.
- Viral menenjitte belirtiler daha hafiftir ve gribe benzeyebilir.

KORUNMA:
-Bakteriyel menenjitin belirli suşları için aşılar mevcuttur ve bunlar salgınları kontrol altına almaya ya da belirli bölgelere seyahat edenlere yardımcı olabilir. Enfekte kişiyle yakın temasta bulunanlar (aile üyeleri) enfeksiyondan korunmak için antibiyotik kullanabilir. Enfekte kişinin ağız salgısından uzak durulması (öksürükten ve öpüşmekten kaçınmak) ve ellerin dikkatle ve sık yıkanması da alabileceğiniz diğer önlemlerdir.

Menenjit, belli bir hastalık değildir, menenj denilen beyin zarının iltihaplanmasının genel adıdır. Menenjite neden olan değişik virüsler varsa da genellikle pnömokok, stafılokok veya streptokok gibi mikro organizmalar menenjitin başlıca nedenidir. Serebrospinal humma da denilen salgın menenjit, adına menengekok denen bir mikrobun yol açtığı bir menenjit türüdür. Bu hastalık seyrek vakalar halinde görüldüğü gibi salgın biçiminde de yayılabilir.

Salgın menenjit bu hastalığı taşıyan kişilerin öksürmesi ya da hapşırması yoluyla saçılan mikroplu zerreciklerle temas edilmesiyle (damlacık enfeksiyonu biçiminde yayılmaktadır.Menejitte Kesin teşhis ancak lomber pönksionla alınan beyin-omurilik sıvısında cerahat hücrelerinin bulunması ile konur (Puruient menenjit). Daha çok çocukları ve gençleri yakalayan bu hastalık kış aylarında ve ilkbaharda daha çok görülür. Epidemik menenjite aşırı kalabalık ve sağlığa aykırı yerleşmelerde rastlanır. Kuluçka dönemi, yanı mikrobun vücuda girmesinden, belirtilerin görülmesi için geçen zaman 3-7 gündür.. Menenjitin başlangıcı, anidir ve birçok bakımdan normal üşütmeye, soğuk algınlığına benzer. Ateş, üşüme, başağrısı, boyunda, kol ve bacaklarda ağrı, kusma ve halsizlik vardır. Boyunda peteşiler görülür. Menenjitin en karakteristik belirtilerinden biri boyun tutulması yani ense sertliğidir. Otuzaltı saat içinde başlar ve başın hareketleri son derece ağrı verici olur. Doktorlar bu bulguya (Kernig belirtisi) derler. Menen|ite yakalanan kişi gürültü ve ışıktan etkilenir, yüzü solgundur veya morarmıştır. Tedavide kemoterapötıkler, özellikle sulfamidli ilaçlar ve penisilin kullanılarak bu hastalıktan olum oram büyük ölçüde azaltılmıştır. Bu yüzden menenjitten geçmişte olduğu kadar korkulmamaktadır.Tüberküloz ve hemofılus enfluenza mikroplarının neden olduğu menenjitler de bu isimlerle anılır ve beyin omurilik sıvısının incelenmesi sonucunda ayırıcı teşhis ve tedavi yapılır.

Menenjit beyni saran zarların iltihaplanması durumuna verilen bir addır. Bu iltihaba mikroplar (virüsler veya bakteriler) neden olur. Menenjit geçiren çoğu kişi bu hastalıktan tamamen kurtulurken, hastalık bazen ölümle sonuçlanabilir. Hastalık sakatlıkla sonuçlanabilir. Menenjit her yaştan insanda görülebilir. Menenjit tehlikesinden şüpheleniyorsanız, hemen doktora gitmeniz gerekmektedir.

Menenjit çok sağlıklı insanlarda bile görülebilen bir hastalıktır. Çocuğunuz bitkin düşmüşse, bağışıklık sistemini harap eden bir hastalığa yakalanmışsa, kafasına darbe almışsa, beynine yakın organlarından birinde enfeksiyon oluşmuşsa, vücudu menenjite karşı daha hassas bir hal alabilir. Menenjite neden olan virüs ve bakteriler genellikle boğaza yakın bölgelerde yer alır ve enfeksiyona neden olur. Bu virüs ve bakteriler kana karışırsa, kan yoluyla beyne kadar gider ve menenjite neden olur.

Menenjite neden olan bakteri ve virüsler havada asılı olabilir ve öpüşme gibi yakn temas yoluyla bulaşabilir. Mantar ve parazitler Bağışıklık Sistemi zafiyete uğramış olan insanlarda menenjite neden olabilir. “Viral menenjit” ölüme neden olmayan ve çok ciddi sonuçlar doğurmayan bir hastalıktır. Ancak nadiren de olsa bazı insanlarda hiç beklenmeyen bir şekilde çok olumsuz vakalara neden olabilir. “Bakteriyel menenjit” çok ciddi ve ölümcül bir hastalıktır. Bakteriyel menenjit vakaları acilen tedavi edilmezse, birkaç saat içinde ölümle sonuçlanabilir. Erken teşhis ve tedavi hastanın kurutulmasını ve tamamen iyileşmesini sağlar. Menenjitten şüpheleniyorsanız, derhal ambulans çağırın ve çocuğunuzun yaşadığı belirtileri doktorunuza tek tek anlatın.

Menenjit için önerilen modern tıp tedavileri:

Bakteriyel menenjit vakaları damara doğrudan verilen antibiyotik ilaçlarla tedavi edilir. Çocuğunuzun su kaybına uğramaması için serum gerekebilir. Viral menenjit için uygulanan belirli bir tedavi şekli yoktur. Bu hastalık genellikle istirahat, bol sıvı tüketimi ve ağrı kesicilerle tedavi edilir. Nadiren de olsa antiviral hapların kullanılması gerekebilir. Çocuklar menenjite karşı aşılanabilir.

Doğal sağlık tedavileri:

Menenjit vakaları acil vakalardandır. Doğal tedaviler ne kadar güçlü ve faydalı olursa olsun, modern tıp tedavilerinin önemi asla yadsınamaz. Modern tıp ilaçlarının yanı sıra doktorunuza danışarak kullanabileceğiniz doğal sağlık tedavileri şöyledir:

- Ambulans çağırdıktan sonra homeopati alanında uygulanan tedavileri doktorunuza danışarak uygulayabilirsiniz.
- Homeopati alanında “arnika”, halk arasında “dağ öküzgözü” olarak bilinen bitki kafa travmasından sonra, özellikle de başın bir yere çarpılması sonrasında ortaya çıkan belirtilerin hafifletilmesi için uygundur.
- Bıldırcın otu huzursuzluk, aşırı susuzluk hissi ve korku durumunda tercih edilebilir.
- Çit kökü göz hareketleri ile şiddetlenen ağır baş ağrıları için kullanılır.
- Güzelavrat otu sayıklama, ateş ve gözlerin bir yere sabitlenip kalması durumunda tercih edilebilir.
- Deneyimli bir homeopati uzmanı çocuğunuzun tedavisini destekleyecek takviye tedaviler de uygulayabilir. Ancak homeopati tedavilerini tıp doktorlarının ön gördüğü tedavilerin yerine uygulamayın ve bu tür doğal sağlık tedavilerinin ancak destekleyici (tamamlayıcı) nitelikte olabileceğini unutmayın.
- Bach terapileri çocuğunuz bilincini kaybettiği, kendisinden geçtiği ve ateşli olduğu durumlarda kullanılabilir. Bach terapilerinde kullanılan bitkisel özleri çocuğunuzun şakaklarına masaj yaparak ve uygun olduğu durumlarda dudaklarını nemlendirerek kullanabilirsiniz. Bach terapileri çocuğunuzun yaşadığı travmanın olumsuz etkilerini hafifletebilir.
- Çocuğunuz iyileşme aşamasına geldiğinde, sadece bir veya iki doğal tedaviyi bir arada uygulamaya çalışın. Önerilen tüm doğal tedavileri bir arada denemeye kalkarsanız, çocuğunuzun vücudu daha bitkin bir hale gelebilir. Deneyimli bir homeopati uzmanına giderek, hangi tedavilerin çocuğunuz için daha uygun olduğunu ve hastalığın hangi aşamasında hangi tedavilerin daha faydalı olacağını öğrenin.
- Çiçek esansları kullarak çocuğunuzun duygusal dünyasını rahatlatmaya çalışın. Duygusal yönden sıkıntı çekmeyen çocukların iyileşme süreleri de hızlanır.
- Roman papatya yağı ve Lavanta yağını cam bir şişenin içine koyun. Bu şişeyi çocuğunuza yakın bir yere yerleştirin. Yağların rahatlatıcı etkisi çocuğunuzun kendisini daha iyi hissetmesini sağlayacaktır.
- Çocuğunuzun durumu ne kadar ciddi olursa olsun, sakin ve sabırlı olmaya çalışın. Çocuğunuzun rahatlatılmaya ihtiyacı olduğunu unutmayın. Siz gergin olursanız, çocuğunuz da kendisini gergin hissedecektir.
- Şok ve travma gibi durumlarda strese iyi gelen çiçek ve esans terapilerini deneyin.

- Bağışıklık sistemi güçlü olan bir çocuğun menenjit olma olasılığı düşüktür. Yapabileceğiniz en önemli şey çocuğunuzun bağışıklık sistemini güçlendirerek menenjiti önlemeye çalışmaktır. Tüm anne ve babalar menenjitin belirtileri konusunda bilinçlendirilmelidir.

Bebek ve küçük çocuklarda görülen belirtiler çok belirgin olarak görülmemekle birlikte aşağıdaki gibidir:
- Ateş .
- Kucağa gelmeme isteği
- İştah kaybı
- Kusma
- Daha önce hiç görmediğiniz bir şekilde ortaya çıkan uyku hali ve uyuşukluk : Bebeğin boynundan tutulmasına karşılık verdiği tepki Bebekler ve çocuklarda havale görülebilir. Bebeklerin bıngıldaklarında şişkinlik ve sertlik oluşabilir.

Daha büyük çocuklarda görülen belirtiler aşağıdaki gibidir:

- Ateş
- Boyunda sertlik hissi (çocuğunuz boynunu aşağı doğru hareket ettirmekte zorlanabilir)
- Işık hassasiyeti
- Yamalar halinde görülen kızarıklar (bu kızarıklar üzerlerini bastırdığınız halde beyazlaşmaz

-Kızarıkların üzerini cam bardak yardımı ile bastırın, bu durumda bile kırmızı rengini görüyorsanız, çocuğunuz kesinlikle menenjit olmuştur.
- Yukarıda sayılan belirtilerin genellikle birkaç saat için yaygın olarak görülür hale gelmesi

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın
  • Sadullah Biçermerhabakar hayırlı günler sayfalanızı takip ediyorum çok faydalı bilgiler var. hastalıklarla ilgili bilgi alıyorum alınacak önlemlieri okuyorum sağolun şimdilik bir sorum yok teşekkür etmek için yazdım.
  • Menenjit

    Neden

    Olur