Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Kısmi Felç Nedir
Kısmi Felç Nedir
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Kısmi Felç Nedir hakkında Bilgiler: Kısmi felcin tedavisi için gerekli tüm detaylar ve felcin % 100 bitkisel yardımcı tedavisi için gereklli bilgiler ve bitkisel ürünlerbu makalede yer almaktadır.

Beyinde damar tıkanması sonucu hastada ; damar tıkanması beynin sağında ise sol kol ve sol bacağında , tıkanma beynin solunda ise sağ kol ve bacağında ( tam tersi ) kısmi felç meydana gelir. bu kısmi felce tıpta hemipleji adını veriyoruz.

Kısmı felç Tedavisine gelince.kısmi felç Tedavisi, rehabilitasyon ekibi tarafından yapılmalıdır.

Bu ekipte; en başta fiziksel tıp ve rehabilitasyon uzmanı olmak üzere , beyin cerrahı, nörolog, , fizyoterapistler, rehabilitasyon hemşiresi, ortez ve protez teknisyeni, iş ve uğraşı terapistleri, sosyal danışman ve psikolog bulunur.

Kısmı felç hastasının tedavi yeri ; fizik tedavi ve rahabilitasyon merkezleridir.Yapılan kısmi felç için ilaç tedavisi, beyin tıkanması neticesinde beyin dokusuna verilen hasarı bir an önce en aza indirmek, ilerlemesini önlemek ve beyin işlevlerinin sürdürülmesini sağlamaktır.
İlaç tedavisiyle hastanın durumu sabitlendikten sonra, sıra bu hastaların rehabilitasyon potansiyelini ortaya koymaya gelir.

Örneğin hastanın genç oluşu, daha önce beyin hasarı gelişmemiş, algılama ve zihinsel problemleri gelişmemiş, idrar ve gaita problemi olmayan, görme alan bozukluğu olmayan, erken rehabilitasyon programına alınan, aile desteği olan, sosyoekonomik durumu yeterli olan ve kapsamlı bir merkezde tedavi gören hastaların tedavisinde başarı oranı daha fazladır.

Rehabilitasyonun amacı; bu kişilerin fiziksel, zihinsel ve toplumsal işlevini en üst düzeye ulaştırmaktır.

İlke olarak kısmi felç rehabilitasyon çalışmaları olabildiğince erken başlatılmalıdır.

Hastanın durumu bu süreci değiştirebilir. Rehabilitasyon çalışmalarının geç başlatılması bir takım komplikasyon dediğimiz, bu hastalığın seyrinde görülen ikinci hastalıkların ortaya çıkmasına sebep olur.

Bunlar arasında basınç yaraları, derin toplar damarlarda tıkanmalar ve iltihaplar, eklem sertlikleri, kemik erimesi, mesane ve barsak fonksiyon bozuklukları,sayılabilir.

Rehabilitasyon çalışmaları, geleneksel yöntemler yani çeşitli eklem hareketleri, germe egzersizleri, kasların güçlendirilmesi ve hareketten oluşmaktadır.

Bunları sağlamak için de bir takım teknik ve yöntemlerden yararlanılır. Bu tedaviler, liseden sonra 4 yıllık yüksek okul eğitimi alan fizyoterapistler tarafından yapılmaktadır.

Kısmi felçin gidişatına gelince.

Tüm nörolojik yetersizlikler 3 aya kadar düzelebilir ve gelişme 1 yıl sürebilir. Genelde kolda %52, bacakta ise %89 iyileşme görülür. İyi bir rehabilitasyon programıyla kısmi felç hastalarının % 20 -30‘u normal seviyeye ve %75‘i ise yürür hale gelebilir.

Kısmi felç iyileşme süresi ;

1) Kısmi felç hastasının erken dönemde fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezine götürülmesine

2) Kısmi felç hastasının moral ve maneviyatının iyi ve sağlam olmasına , verilecek egzersiz programlarına azimle ve istekle katılmasına

3) Tekrar nüks olmamasına

4) Şeker hastalığı , hipertansiyon ve kalp hastalıkları gibi hastalıklarının olmamasına veya bu hastalıkların kontrol altında bulundurulmasına

5) Hastanın çok yaşlı olmamasına

6) Hasta sahiplerinin sabırlı ve sevgi dolu olmasına bağlıdır.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın
  • Reşit Dağkayaselamlar benim babamın sağ tarafında kısmi felç var bu kısmi felçi ilerlemeden nasıl tedavi edebiliriz acaba. en kısa sürede cevabınızı bekliyorum ilginize çok teşekkür ederim iyi çalışmalar hayırlı ramazanlar.
  • Kısmi

    Felç

    Nedir