Şifa Market
Anasayfa Dini Bilgiler Tıbb-i NebeviSağlık ve AktüelHerbalistlerAlternatif TıpBurçlarBitkisel ReçetelerŞifalı Dualar
Bitki SözlüğüHastalıklarİsimler SözlüğüŞifalı TaşlarMucizevi BitkilerRüya TabirleriYemek Tarifleri Şifa Forum
Keloid Kremi

Keloid bazı kişilerde deri yaraları veya cerrahi bir işlem sonrası, yara iyileşmesi aşırı fibröz doku gelişmesi şeklinde olur. Keloid yara iyileşmesi sonrasında:

Yara derisinde

Pembe, kırmızı veya ten rengi

Düzensiz yumru görünümünde

Sert , elastik kıvamlı bir oluşumdur.

Keloid alanının güneşe maruz kalması Keloid ve çevre derisinin rengini koyulaştırabilir. Yara dokusunun iyileşmesinden sonra yaklaşık 1 yıl içinde ortaya çıkar.

Deri yaraları, iltihap, sivilce, cerrahi müdehaleler, aşı bölgesi, yanıklar, su çiçeği hatta böcek sokması sonrası bile görülebilir.  Cerrahi işlem sonrası yaranın mikrop kapması, çok sert dikişler ve yara içinde yabancı cisim kalması Keloid oluşumunu tetikler.

En sık 10-30 yaş arası görülür. 10 yaş öncesi ve 30 yaş sonrası nadirdir. Esmer kişilerde ve zencilerde Keloid şansı yüksektir.

Vücutta göğüs ön yüzü, omuz, sırt, çene, kulaklar ve alt bacaklar  keloidin en sık görüldüğü alanlardır.

TEDAVİ:

Keloid sağlığa zarar vermaz. Anacak görümüşü ve giderek büyüyebilmesi nedeniyle çoğu kişiyi rahatsız eder. Başlıca tedaviler Inralezyoner kortikosterid enjeksiyonları ( Keloid içine ince uçlu iğnelerle kortizon zerki) Kryoterapi(sıvı azot ile dondurma tedavisi) Silikon içeren Krem ve örtüler.Keloid alanına basınç yapan örtüler.

Lazer tedavileri Retinoik asitli kremler Mezoterapi Radyasyon Keloid mecbur kalınmadıkça cerrahi olarak çıkarılarak tedavi edilmemelidir. Çünkü bu alanda daha büyük bir Keloid dokusu oluşur. Günümüzde cerrahi en son seçenektir.

Yorumlar Yorum Yazmak İçin Tıklayın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi bizimle paylaşın.

Bu sitedeki açıklamalar sadece bilgilendirmek amacıyla verilmiştir. Ürünler ilaç değildir, tıp ve sağlık profesyonellerinin tavsiye ettiği ilaçlar ile eşdeğer değildir. Ürün bilgileri ambalajlardaki açıklamalardan ve üreticilerin tanıtım broşürlerinden alınmıştır. Üreticilerin ürünleri hakkında verdiği bilgilerden ve yazım hatalarından kaynaklanan sorunlardan ve şikayetlerden sifamarket.com sorumlu değildir. Ürünlerin kullanımı ve sağlık sorunlarınız için öncelikle bir sağlık uzmanına, hekime, eczacıya danışınız.

%100 Güvenli Alışveriş

Copyright © 2013 Şifa Market. Tüm hakları saklıdır.