Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Kas Erimesi Tedavisi Varmı
Hastalığınız hakkında merak ettiklerinizi uzmanımıza sormak için tıklayın, hemen cevaplasın.
Kas Erimesi gerçekten ciddi bir hastalık olup hastalığa maruz kalan insanların yaşam kalitesini ciddi anlamda bozmaktadır.

Kas erimesinin en yaygın nedeni protein tüketimindeki yetersizliktir. Ayrıca yaşlanma, düzensiz beslenme, egzersiz yapma alışkanlığının olmaması, hareketsiz yaşam gibi etkenler orta yaş ve üstü kişilerde kas erimesi hastalığını tetiklemektedir.

Halk arasında adale erimesi olarak bilinen bu hastalığa ümit olacak bir yaklaşım yoktu. Tek çare kök hücreyle yeni kas üretilebilmesi ve insanların yeni üretilen kastan faydalanabilmeleriydi.

Enstitümüz öğretim üyelerinden Prof. Dr. Alp Can ve ekibi, göbek kordonundan aldıkları kök hücrelere, gen aktararak eksik kas proteinini sentezlettirerek hastalığa dirençli yeni bir kas hücresi yapmayı başardılar. Bu çalışma kök hücre konusunda en saygın bilimsel dergilerden biri olan Stem Cell Reviews and Reports dergisinin Eylül sayısında yayınlandı.
Yorumlar Konuya Yorum Yapın
  • Mehtap Tatlıgilselam benim dayım 34 yaşında ve dayımda kas erimesi hastalığı var bu hastalıkla ilgili pek bir bilgimiz yok nasıl bir hastalıktır nasıl tedavi edilir önerilen bitkilerin yan etkisi var mı bilgileriniz için teşekkürler.
  • Diğer Makaleler

    Kas

    Erimesi

    Tedavisi

    Varmı