Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
İltihaplı Romatizmanın Belirtileri
İltihaplı Romatizmanın Belirtileri
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
İltihaplı Romatizmanın Belirtileri :

Belirtiler

Baştaparmak eklemleri olmak üzere, pek çok eklem iltihaplıdır ve öncelerişekil bozuklukları oluşan bu eklemler zamanla hareket yeteneklerini de yitirebilirler.

Nedenleri

Romatoit artrit, bir özbağışıklık hastalığıdır.İnsanın Bağışıklık Sistemi yabancı antijenlere karşı belirgin yanıtlar verecek ve kendi özantijenlerine yönelik tepkileri engelleyecek biçimde düzenlenmiştir.

İştebu denetim süreci bozulduğunda, vücut kendi öz dokularına ve kendi özproteinlerine karşı hücresel bağışıklıkyanıtı verebilir. Bu yanıt, bağışıklık süreçlerine göre, değişen yer ve şiddette doku yıkımı ve iltihap tablosu gelişmesine yol açar.

Romatoit Artrit ayrıca, çeşitli enfeksiyon hastalıklarına yol açan mikroorganizmaların eklemleri tutmalarıyla da oluşabilir.

Biyolojik gerçekler

Romatoit artrit hastalıklarında,bağışıklık sistemindeki aksamalar yüzünden, vücutkendi kendine saldırıya geçer. Artrit hastalarının bağışıklık sistemi hedefini şaşırarak,sadece eklemlerdeki mikroorganizmalara saldırmakla kalmayıp,sağlıklı eklem bağdokularına da zarar verir ve zarar gören bu eklemlerde iltihaplanma ve dejenerasyonlar oluşmaya başlar.

Psikolojik gerçekler

Psikosomatik alanında artrithastaları, “yardım etmekten asla vazgeçmeyen tipik kadınsı”karakter yapısına sahip kişiler olarak tanımlanır.Genelde saldırganlık duygularını yönlendirmekte zorlukçekerler. Birilerine hırslandıklarında duygularını hemen açıklamaz, aksine, bu zarar verici enerjiyi kendilerine yöneltirler;bağışıklık sistemlerinin kendi sağlıklı hücrelerine saldırmasını anımsatan özel birdavranış biçimidir bu. Artrit hastaları birlikte yaşadıkları kişilere karşı ender olarak kızgınlıklarını belli eden, özverili, uyumlu, çekingen, fedakarca davranabilen ve haksızlıklara boyun eğebilen kişilik özelliklerine sahiptirler ve ne yazık ki genelde bu kişilik özellikleri, günümüzde kadınlara biçilen rolü yansıtmaktadır. Gerçekten de, romatoitartrit hastalığına yakalanan kadınlar, bu hastalığa yakalanan erkeklerden üç kat fazladır.

Çok eski bir hastalık

Eklem iltihabı bilinen en eski hastalıklardandır. Tarih öncesine ait iskeletlerin eklemlerinde yapılan araştırmalara göre, Mısır mumyalarında ve Neandertaler insanında bile eklem iltihabına rastlanılmıştır.Ayrıca, hayvanlar da aynı hastalığa yakalanabilirler;örneğin dinozorlar da bu sıkıntıyı çekmekten kurtulamamışlar.

Kendinize yardımcı olabilirsiniz

Balık yiyin

Balık gerçek bir “ağrı ve iltihaplanma katilidir.” Öncelikle uskumru, somon ve ringa balıklarında bolca bulunan Omega-3 asitleri, iltihaplanmaları başlatan mediatorların etkinliğini belirli bir dereceye kadar azaltabilirler; iltihaplanma mediatorları, tipik eklemşişliklerini ve özellikle de artrit ağrılarını başlatan,organizma tarafından üretilen maddelerdir.

İbuprofen

Tüm ağrı kesiciler arasında,ibuprofen içerikli olanları, artrit hastalarına en uygunolanlardır. İbuprofen içerikli kremler de friksiyonlarda başarıyla kullanılabilir.

Kilo vermek ve diyet

Üstlerine ne kadar çok baskı binerse eklemlerin iltihaplanmaya karşı yatkınlıkları da ooranda artar. Eğer fazla kilolarınız varsa, onları mutlaka vermeye çalışın! Böylece eklemlerinize binen baskı azalacaktır.

Genel olarak daha az et, daha fazla sebze vemeyve yiyin. Artrit hastalığı için geliştirilmiş özelbir diyet olduğunu söylemek ne yazık ki mümkün değil. Hangibesinlerin durumunuzu kötüleştirdiğini, deneyerek öğrenmeye çalışın. Ama en önemlisinin yeterli miktarda C vitaminialımı olduğunu da sakın unutmayın!

Şifalı bitkiler

Ürik asidi azaltıcı ve eklem iltihabını yatıştırıcı özellikler içeren bitkikarışımının çayı ile uygulanacak kürlerrahatlık sağlayabilir.

Reçete: Altınbaşak,atkuyruğu, ısırganotu, rezene, Ardıç kozalağı,mayıs papatyası, ve melekotu kökü birer ölçü hindiba ise 2 ölçü olarak ince kıyılıp iyice harmanlanır ve cam birkavanozda saklanır.

Bir tatlı kaşığı dolusu bitki karışımı, orta boy bir su bardağı dolusu kaynar derecede sıcak suyla haşlanır ve 6-8 dakika sonrasüzülür. Taze demlenmiş çay, soğutulmadan ve tatlandırılmadan,aç karnına veya öğün aralarında olmak üzere, günde 2-3 bardakiçilir.

İki haftalık bir çay kürünün sonunda 3-4 gün ara verilir ve eğer istenirse iki haftalık yeni birküre başlanabilir.

Ağır kalp veya böbrek hastalığı olanlar, bu çay kürüne başlamadan önce doktorlarına danışmalıdırlar!

Eterli yağlar

Biberiye, mercanköşk ve lavantayağları,uygulandıkları bölgenin kan dolaşımını hızlandırırlar; koku olarakda, bağışıklık sistemini yönlendiren beyin bölgesini etkileyerek ağrıları yatıştırabilirler.

Önerilen eterli yağları eşit oranda karıştırın. Bu karışımdan 10-15damlayı, sıcak suya batırılıp hafifçe sıkılmış bir bezin üstüne dağıtın ve bezisıcak kompres olarak hasta ekleme sarın. Çabuk kurumaması ve soğumaması için, kompresin üstünü sıcak bir havluyla örtün.Uygulama süresi 10-15 dakika olmak üzere, günde 2-3 kere yinelenebilir.

Su yardımcıdır

Banyo suyunun sıcaklığını beden ısısına(37 derece)eşitleyin. Bazı batı ülkelerinde artrit hastaları banyo küvetlerinde tedavi edilmektedir. Suyun içinde kalış yatıştırıcı ve ağrıları hafifletici sonuçlar verebiliyor. Su vücudun ağırlığını azaltarak eklemleri rahatlatıyor. Bu durumda özel eklem egzersizleri veyaaqua-jogging (havuz içinde egzersiz) uygulamaları da rahatlatıcı olabiliyor.

Dikkat: Banyodan sonra üşütülmemeli,bir süre yatakta dinlenilmelidir!

Bitkisel merhemler

Eklem ve kas romatizmalarında merhemle yapılan friksiyonlar bölgesel kan dolaşımını hızlandırarak, önemli rahatlıklar sağlayabilir.

-Öküzgözü - Arnica montana merhemi

“Arnica-Kneipp Salbe”

-Karakafesotu - Symphytum officinale merhemi

“Kytta-Balsam f”

Bu merhemleri Alman eczanelerinden reçetesiz olarak satın alabilirsiniz.

Homeopatik ilaç

-Bryonia - (Bryonia cretica) Ülkemizde yetişen türlerin dışındaki bir Akasma bitkisinin zehirli kökünden elde edilir.

Bryonia D4 seyreltisi, ağrıların gitgide arttığı vesabahları en şiddetli noktaya ulaştığı durumlarda kullanılmalıdır.

Kullanım dozajı: Günde 3 kere 10 damla, dil altına alınır; akutağrılara karşı bu dozaj saat başlarında daalınabilir.

Aspirin kullanmayın

Ağrıları kesme etkisi nedeniyle artrit hastaları çoğunlukla aspirin kullanırlar. Evet ağrıları keser, ama vücut için çok önemli olan C vitaminini de emer!

Bakır!

Eski bakır artrit bilezikleri son zamanlarda yine saygı görmeye başladı. Herhalde sindirim sistemleri tarafından özümlenemediği için, artrit hastalarında büyük olasılıkla eksik olan bakır, deri tarafında emilerek organizmaya katılabiliyor. Siz de deneyebilirsiniz.
Önlem alarak sağlıklı kalabilirsiniz

· Fazla kilolarınızdan kurtulmaya gayretedin! Çünkü fazla kilo taşıyan kişilerde eklemler aşınır ve bu yüzden de kendilerini yenileme(regenerasyon)yeteneğini önemli ölçüde yitirirler.

· Haftada en azından 3 kere olmak üzere, düzenli veya egzersizler yapın ki, güçlü kaslar, sağlıklı eklemlerin üstündeki baskıyı azaltabilsinler. Aniden yön değiştirmeyi gerektiren ve bu yüzden de eklemleri zorlayan sporlar,eklem sağlığı bakımından tehlikeli sayılabilecek spor türleridir. En doğrusu, yürümek, yüzmek, bisiklete binmek veya aletli jimnastikte kasları ve eklemleri güçlendirmek ve güçlütutmaktır.

· Yeterli miktarda C vitamini almaya özen gösterin.Yapılan araştırmalar sonucunda, artrit hastalarının çoğunda C vitamini eksikliği saptanmıştır. Bu vitaminin koruyucu etkisi belki de bağışıklık sistemimizi doğru hedeflere yönlendirmektir! C vitaminini öncelikle,kivi, portakal, greyfurt, limon, yeşil biber, kuşburnu, domates,maydanoz ve kiraz, çilek gibi yumuşak meyvelerden alabilirsiniz.

·Yeterli miktarda A vitamini almaya özen gösterin!Çünkü A vitamini, bağırsak mukozasını sıkıştırarak, mikroorganizmaların besin yoluyla kana karışıp eklemlere ulaşmasını önler. A vitamini öncelikle havuçta ve yeşil yapraklı sebzelerde bulunur.

· Eğer ailenizde artrit gerçeği yaşanıyorsa, bitkisel yağların tüketimini kısın!Bitkisel yağların yoğunlukla içerdiği Omega-6 elemanlarının eklem iltihaplarının oluşumunda etken olabileceği varsayılmaktadır. Ama bu tür elemanlar içermeyen zeytinyağını gönlünüzce kullanabilirsiniz.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın
 • Hasan Özden itahapli romatizmanin tedavısı varmi hocam
 • Şifa MarketHas­ta­lık­la­rın vü­cu­dun des­tek ve ha­re­ket sis­te­mi olan ek­lem­le­ri, ke­mik­le­ri, kas­la­rı ve bağ do­ku­su­nu tutan hastalık bazen iç or­gan­la­rı ve da­mar­la­rı da tu­ta­rak seyredebilir. hastalığın tedavi mümkün fakat bu sabır gerektiren meşakatli bir tedavi süreci olacaktır. Detaylar için aşağıdaki linki inceleyebilirsiniz. Bilgi Hattı : 0224 2-3-4-5-6-7-8
  http://sifamarket.com.com/bitkisel/ilthpl-rmtzm-kiraz-sapi-karisimli-set.html
 • Tarik Kurtkolaygelsin öncelikle umarır cevap alırız sizden artık doktorlarda insanların sağlığına önem vermiyorlar bu zamanda 18 yaşında düştüm motordan solkolumöun ve gögsümle beraber kaç sendir bulamqdık çözümünü 1 saatsonra tırnak diplerimden gıdıklMa tARSINDA SANKİ BİŞEYLER GİRERMİŞ GİBİ OLMAYA BAŞLADI sonra kolum sol tarafım bilekten omzakada aşırıderecede de kalbimlede peraber yanlmaya başladı sonra su döktüksoğuk uyguladık gecergibi oldu baygınlık hissi verir gibi kolumda uyuşmalar el parmaklarımda kasılmalar büzülmeler gerilme açılmalar gibi olaylar sonra 3 gün sonra gece 4 de sabah karşı ben yerimden fırlamışım ve sara nöpeti gibi sonra düşmüşüm kalp masaı yapmış babam su dökmüşler filan beni açilden hastaneye ilçe hastanesine götürdüler ve doktor sigarayı bırak dedi doğru düürüst bişey bulamdı 10 sendir kolda uyuşma baygınlık cözüm yok noroleji epilepsi değil kalpde görünür bişey yok aRTIK ENSON HERALDE ROMATİZMA KALDI sürekli ellerden cıkan kasınmayla iltihap 404 gibi yapışkan kapanıp yediden açılıyor böyle gidiyor işte hayat ölüm acısı cekiyoruz heray böyle yaşantı biizmkisi soor dediler sorduk umöarım sizden güzel bir cavap bekliyorum saygılar
 • Şifa MarketAllah şifa versin öncelikle. Fakat mevcut sorunlarınızla ilgili detaylı görüşürsek daha iyi olur. Bize çıkan sonuçları göndermeniz gerekir, ve size sorulması gereken bir kaç soru olacaktır. Size ulaşabileceğimiz bir numara bırakabilir veya siz bize ulaşabilirsiniz. Bilgi Hattı : 0224 2-3-4-5-6-7-8
 • İsmet TürkMerhabalar, bacaklarımda bir ağrı oluyor yürüdüğüm zaman. Bu romatizmadan olabilir mi?
 • Duran Tekbaşbazen uykudan bile uyandıran ve sürekli dolaşan eklem ağrıları için hangi tedavi yöntemini uyguluyorsunuz. iltahap kurutucular ve ağrı kesicileri kullanmak istemiyorum. eklem romatizması tedavi yöntemi için bilgi istiyorum. tşk
 • Ali Yalçıkayaintaplı romatızma
 • Şifa Marketİltihaplı Eklem Romatizması, en sık görülen iltihabi eklem hastalığıdır. Vücudun her tarafında görülebilir. şişmanlık, hormon dengesizliği, karaciğer yetersizliği, beslenme dengesizliği, mide ve bağırsak bozuklukları, çürük dişler, sinüzit, bademcik iltihapları, ve yaşlılık romatizmayı tetikleyen sebeplerin başında gelir.Tedavide izlediğimiz yol için linke tıklayabilirsiniz. Geçmiş olsun. Bilgi Hattı : 0224 2-3-4-5-6-7-8
  http://sifamarket.com.com/bitkisel/ilthpl-rmtzm-kiraz-sapi-karisimli-set.html
 • İltihaplı

  Romatizmanın

  Belirtileri