Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Göz Damarı
(GZ-DMR-TKNKLG) Üzüm Çekirdeği Karışımlı Set
160,00 TL
Ürün Fiyatı

460
Adet Satıldı

İncele
Hemen Al
Yeşilex Afrodizyak (10 Kapsül)
79.00 TL
Ürün Fiyatı

100927
Adet Satıldı

İncele
Hemen Al
Yeşilex Afrodizyak Macun (230 gr.)
59.00 TL
Ürün Fiyatı

70094
Adet Satıldı

İncele
Hemen Al
Göz Damarı
Göz Damarı : Belirtiler
- Bir gözün görüş alanının tamamında veya bir bölümünde ani bulanıklık veya görme kaybı

Göz retinası kameranın içindeki film gibi görev yapar. Dışarıdan gelen resimleri işler ve bilgileri beyine iletir. Retina hücreleri ince kan damarları tarafından beslenir. Nadir durumlarda bu retina atar ve toplardamarları kan pıhtlsı veya yağ birikintisİ tarafından tıkanır. Eğer retina görev yapamaz olursa gözün bir bölümünde veya tamamında körlük oluşur.
Bir retinal arterin tıkanması acil bir durumdur, çünkü kanla beslenmedikleri zaman retinanın rod ve kon hücreleri ölür. Bu toplardamarın tıkanması görme bakımından atardamar tıkanmasından daha az tehlikelidir. Fakat tıkanan damar yırtılabilir ve vitröz sıvıya kan ve sıvı akıtarak görüşü bulandırabilir veya engelleyebilir
Topluca retinal damar tıkanması olarak adlandırılan bu durumlar daha büyük sıklıkla yaşlılar arasında görülür. Bunlar genelde Yüksek Tansiyon veya şeker hastalığı gibi başka bir rahatsızlığın belirtileridir.

Teşhis
Retina damarının tıkanmasının tek belirtisi akut görme bulanıklığıdır. Eğer tıkanan damar atardamarsa, görmenin aşağı veya yukarı bölgesi etkilenebilir. Eğer bir toplardamar tıkanırsa
vitröz sıvıdaki görme bulanıklığı veya kapanması birkaç saat içinde meydana gelir. Eğer retina damarı tıkanması belirtilerini fark edersiniz derhal göz doktoruna gidin.
Doktorunuz gözü muayene edecek ve büyük bir ihtimalle buna neden olabilecek bir sistemik rahatsızlığı (hipertansiyon veya şyeker hastalığı gibi) belirlemek için genel muayene tavsiye edecektir.
Muhtemel bir problemin erken belirlenmesi için düzenli göz ve genel muayeneler çok faydalıdır.

Tedavi

Birçok vakalarda retina damarı tıkanma larına karşı pek bir şey yapılamaz. Eğer oldukça gençseniz ve retina toplardamarınız tıkanmışsa dökülen kan tekrar emilebilir ve görme yeniden açılabilir. Eğer kan yeniden emilemezse görme bulanıklığı kalıcı olacaktır. Retina damarı tıkanmasından sonra meydana gelebilecek glokomu tedavi etmek için lazer tedavisi kullanılabilir.
Eğer tıkanan atardamarsa bozulan görmeyi düzeltmek için tek şans acil müdahaledir.
Pıhtının daha da büyümesini önlemek için antikoagulan ilaçların verilmesi veya karodit arterdeki bir tıkanıklığı gidermek için acil ameliyat faydalı olabilir. (Karodit arter, boyundaki en büyük arter (şah damar) gözlere ve beyine kan taşır). Fakat çoğu zaman görme kısmen düzelir.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Göz

Damarı