Şifa Market
Anasayfa Dini Bilgiler Tıbb-i NebeviSağlık ve AktüelHerbalistlerAlternatif TıpBurçlarBitkisel ReçetelerŞifalı Dualar
Bitki SözlüğüHastalıklarİsimler SözlüğüŞifalı TaşlarMucizevi BitkilerRüya TabirleriYemek Tarifleri Şifa Forum
Göz Damarı
Belirtiler
- Bir gözün görüş alanının tamamında veya bir bölümünde ani bulanıklık veya görme kaybı

Göz retinası kameranın içindeki film gibi görev yapar. Dışarıdan gelen resimleri işler ve bilgileri beyine iletir. Retina hücreleri ince kan damarları tarafından beslenir. Nadir durumlarda bu retina atar ve toplardamarları kan pıhtlsı veya yağ birikintisİ tarafından tıkanır. Eğer retina görev yapamaz olursa gözün bir bölümünde veya tamamında körlük oluşur.
Bir retinal arterin tıkanması acil bir durumdur, çünkü kanla beslenmedikleri zaman retinanın rod ve kon hücreleri ölür. Bu toplardamarın tıkanması görme bakımından atardamar tıkanmasından daha az tehlikelidir. Fakat tıkanan damar yırtılabilir ve vitröz sıvıya kan ve sıvı akıtarak görüşü bulandırabilir veya engelleyebilir
Topluca retinal damar tıkanması olarak adlandırılan bu durumlar daha büyük sıklıkla yaşlılar arasında görülür. Bunlar genelde Yüksek Tansiyon veya şeker hastalığı gibi başka bir rahatsızlığın belirtileridir.

Teşhis
Retina damarının tıkanmasının tek belirtisi akut görme bulanıklığıdır. Eğer tıkanan damar atardamarsa, görmenin aşağı veya yukarı bölgesi etkilenebilir. Eğer bir toplardamar tıkanırsa
vitröz sıvıdaki görme bulanıklığı veya kapanması birkaç saat içinde meydana gelir. Eğer retina damarı tıkanması belirtilerini fark edersiniz derhal göz doktoruna gidin.
Doktorunuz gözü muayene edecek ve büyük bir ihtimalle buna neden olabilecek bir sistemik rahatsızlığı (hipertansiyon veya şyeker hastalığı gibi) belirlemek için genel muayene tavsiye edecektir.
Muhtemel bir problemin erken belirlenmesi için düzenli göz ve genel muayeneler çok faydalıdır.

Tedavi

Birçok vakalarda retina damarı tıkanma larına karşı pek bir şey yapılamaz. Eğer oldukça gençseniz ve retina toplardamarınız tıkanmışsa dökülen kan tekrar emilebilir ve görme yeniden açılabilir. Eğer kan yeniden emilemezse görme bulanıklığı kalıcı olacaktır. Retina damarı tıkanmasından sonra meydana gelebilecek glokomu tedavi etmek için lazer tedavisi kullanılabilir.
Eğer tıkanan atardamarsa bozulan görmeyi düzeltmek için tek şans acil müdahaledir.
Pıhtının daha da büyümesini önlemek için antikoagulan ilaçların verilmesi veya karodit arterdeki bir tıkanıklığı gidermek için acil ameliyat faydalı olabilir. (Karodit arter, boyundaki en büyük arter (şah damar) gözlere ve beyine kan taşır). Fakat çoğu zaman görme kısmen düzelir.

Yorumlar Yorum Yazmak İçin Tıklayın

sait sabuncu (10.02.2014 13:00:48)

göz damarlarında tıkanıklık var bende sayfasınızı okudun fakat bitkisel bir çözüm sunmamışsınız bu konuda yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler...

Bu sitedeki açıklamalar sadece bilgilendirmek amacıyla verilmiştir. Ürünler ilaç değildir, tıp ve sağlık profesyonellerinin tavsiye ettiği ilaçlar ile eşdeğer değildir. Ürün bilgileri ambalajlardaki açıklamalardan ve üreticilerin tanıtım broşürlerinden alınmıştır. Üreticilerin ürünleri hakkında verdiği bilgilerden ve yazım hatalarından kaynaklanan sorunlardan ve şikayetlerden sifamarket.com sorumlu değildir. Ürünlerin kullanımı ve sağlık sorunlarınız için öncelikle bir sağlık uzmanına, hekime, eczacıya danışınız.

%100 Güvenli Alışveriş

Copyright © 2013 Şifa Market. Tüm hakları saklıdır.