Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Gebelik Çatlakları Nasıl Geçer
Gebelik Çatlakları Nasıl Geçer
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Gebelik Çatlakları Nasıl Geçer :

Hamilelikte ortaya çıkan ani kilo alış ve verişleri, gayet normaldir; ve çok fazla korkmamamız da gerekmektedir. Ancak hamilelikte alınan kiloların sonrasında da hızlı bir şekilde verilmesi, çatlaklara neden olmaktadır.

Bu çatlaklardan korkar genelde bayanlar; ancak hamilelikte meydana gelen çatlakları da gözünüzde çok fazla büyütmenize gerek yoktur. Bu sorunu çözebilmeniz için bilmeniz gereken tek şey, çatlaklarınızın biçimidir. Dilerseniz hamilelikte meydana gelen çatlakları nasıl giderebileceğinize kısaca bir göz atalım:

Hamilelik Çatlakları Neden Oluşur?

Elastik bir yapıya sahip olan cildimiz, hızlı bir şekilde kilo alış verişleri ile bir takım çatlaklara maruz kalır. Kilo alan ve sonrasında da veren kişilerin vücutlarında en çok çatlak oluşan bölgeler, karın, kalça, göğüs ve kollardır.

İnsanların en sık kilo alıp verdikleri zamanlar ise, özellikle hamilelik dönemleridir. Çatlakların oluştuğu bölgelerde, ince çizgiler bulunmaktadır. Bu bölgelerin, vücudun en yağlı bölgeleri olduğu bilinmektedir. Hamilelik sonrası depresyon yaşayan pek çok kadın, çatlaklarla, ortaya çıkan sorunlarını daha da büyütmektedir.

Cilt yapısında 3 adet katman bulunmaktadır. Cilt katmanlarının en üstünde epidermis bulunmaktadır. Hemen altında, orta kısımda ise dermis yer alırken; dermisin de altında subkutan, en alt katman olarak yer almaktadır. Dermis kısmı; yani cildin orta tabakasında herhangi bir sıkıntı bulunmuyorsa, çatlakların meydana gelmesi gibi bir durum söz konusu değildir.

Ciltte çatlakların ortaya çıkmasının en önemli nedeninin ise, hormonlarımız olduğunu bilmemiz gerekmektedir. Ciltte yer alan elastk ve kolajen lifler, cildin gerilmesi ile kendilerini ortaya çıkartırlar. Kendilerini hemen ortaya atan bu lifler, kendilerini göstermeye başlarlar. Eğer kolajen madde ve elastik yapı eksikliği hissedilirse de dermis tabakasının yırtılması gibi bir durum ortaya çıkar. İşte böyle olunca, çatlakların oluştuğunu görebiliriz.

Hamilelik Çatlakları Tedavisi: Hamilelik Çatlakları Nasıl Giderilir?


Hamilelikte ortaya çıkan çatlakların nasıl giderilebileceği ya da önlenebileceğine bakacak olursak, hamilelik sırasında bazı doktorların, Nemlendirici Krem kullanımını tercih ederek, karın bölgesine masaj yapılması tavsiyesinde bulunduklarını görebiliriz. Ancak herkes için geçerli olmayan bu yöntemin etkinliği çok fazla değildir.

Hamilelikte meydana gelen çatlaklar, kadınların %80′inde görülebilmektedir. Hamileliğin neden olduğu çatlakların önlenebilmesi için, hamilelik öncesinde tedbir alınması, ve cildin elastikiyetinin, hamilelik öncesinde kazandırılmış olması gerekmektedir. Hamilelik öncesinde cilde elastikiyet kazandırılması amacı ile dikkat edilmesi gereken noktalar, dengeli beslenme, nemlendirici kremler ve bol miktarda sıvı tüketimidir.

E vitamini içeriği olan; ve kolajen barındıran kremler de, hamilelikte meydana gelen çatlaklar için önlem olabilmektedir. Hamilelik sırasında meydana gelen çatlakların hamilelik sonrasında ise Sıkılaştırıcı kremler; ve tedavi yöntemleri ile yok edilebilmesi mümkündür.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Gebelik

Çatlakları

Nasıl

Geçer