Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Faranjitte Boğazdan Kan Gelirmi
Faranjitte Boğazdan Kan Gelirmi
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Faranjitte Boğazdan Kan Gelirmi Hakkında Bilmek İstedikleriniz; Faranjitte boğazdan kan gelirmi ? Faranjitte iltihaplanma çok ileri aşamaya geldiğinde deforme olan farinks kanama yapabilir.Detaylar için aşşağıdaki makaleyi okuyabilirsiniz..

Faranjitte iltihaplanma çok ileri aşamaya geldiğinde deforme olan farinks kanama yapabilir.Bu bazen yoğun öksürme sonucunda da gerçekleşebilir.Burada önemli olan, hassas farinks bölgesinin tahriş olmasına sebep olabilecek şeylerden uzak durmaktır,Diğer belirtilerde şöyledir:

FARANJİT BELİRTİLERİ

Akut Faranjit - Çeşitli belirtilerle ortaya çıkar. Yutakta kısa sürede şiddetli kızarıklık, ağrılı yutma ya da yutma güçlüğü, yüksek ateş, genel halsizlik, boyun lenf bezinde şişme görülür. Aftlı farenjit - En çok Diş çıkarma çağındaki çocuklarda olmak üzere hemen her zaman ağıziçi iltihabıyla (stomatit) birlikte görülür.

Hastalık aft biçimindeki tipik lezyonların çoğunlukla aniden ortaya çıkmasıyla başlar. Aftlar mercimek büyüklüğünde, beYaz renkte, birbirinden ayrı ya da gruplar halinde birleşmiş, genellikle çevresinde kırmızımsı bir alan bulunan oval lekelerdir. Bunlar yanma duygusuna, tükürük salgısının artmasına ve yutma güçlüğüne yol açar; 1-2 haftada geçer, ama genellikle yeniden ortaya çıkar.

Basit kronik farenjit - Başlıca özellikleri boğazda kuruma ve kızarıklık, inatçı öksürük ve sık sık yutkunmadır; hasta boğazındakİ yanma duygusunu gidermek için sürekli olarak tükürüğünü yutmaya çalışır. Hastalık 2-6 ay kadar sürebilir ya da kronikleşir.

Kronik hipertrofik farenjit - Hücre boyutlarının büyümesiyle (hipertrofi) yutak duvarı kalınlaşmış ve kırmızı-mor bir renk almıştır. Farenjitin belirtileri genellikle şiddetli ve uzun süreli öksürük, bulantı, kusma, ses tonunda değişiklik ve yutkunma güçlüğüdür. Farenjitin bu biçimi sık sık yineleyerek kronikleşme eğilimindedir ve daha çok 25-30 yaşlarından sonra görülür.

Kronik atrofik farenjit - Yutak mukozası çok incelmiş (atrofi), soluk renkli ve genellikle ince bir tabaka halindeki koyu ve yapışkan mukus salgısıyla kaplıdır. Kızarıklık çok az ya da hiç yoktur. Başlıca belirtileri kısık-boğuk bir ses ve kuru öksürüktür. Hastalığın bu biçimi genellikle kronik farenjitin son evresini oluşturur.
En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın
  • Ayhan Demirhacom iyi akşamlar sürekli öksürük halindeyim faranjitim var boğalarım tahriş olduğundan dolayımıdır bilmiyorum bazen kan oluyor elimde çokta az olsa acaba doktora gideyimmi gerek varmı?
  • Faranjitte

    Boğazdan

    Kan

    Gelirmi