Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Bitkisel Sakinleştirici İlaçlar
Bitkisel Sakinleştirici İlaçlar
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Bitkisel Sakinleştirici İlaçlar: Bitkisel destekler diğer hastalıklarda olduğu gibi psikolojik sorunların tedavisine destek olarak kullanılabilmektedir.

Birçok bitki ve besinin sakinleştirici,teskin edici özelliği vardır. Psikolojik sorunların tedavisinde hekim tarafından yazılacak ilaçlar ve terapi programları esastır. Bununla birlikte kullanılabilecek bitkisel desteklerin de olduğu bilinmektedir. Bu bölümde sakinleştirici yani rahatlatıcı özelliğe sahip bitkilerden bahsedeceğiz.

Burada vereceğimiz bilgiler hastalıklara ilaç olarak düşünülmemeli, şifalı bitkiler daha çok önleyici ve destekleyici olarak düşünülmelidir. Bitkileri her derde deva gibi gösteren tacirlerle burada verilen bilgileri karıştırmayınız.

Sakinleştirici Bitkiler

Kediotu kökü: Sinirleri yatıştırıcı ve sakinleştirici etkisi çok olan bitkilerdendir. Psikolojik kökenli gerginlikleri giderici, kaygı, endişe, aşırı heyecan, gerilim tipi baş ağrısı ve migrene iyi gelir. Strese bağlı çarpıntıyı azaltır. Özellikle psikolojik kökenli uykusuzlukta kullanılır. Uyku getirici etksi vardır ve doğal uyku sağlar. Banyo kürü olarakda suyundan faydalınılmaktadır.

Karabaş Otu: Sakinleşetirici, sedatif(yatıştırıcı) etkisi vardır. Uykuya dalma sorunlarında kullanılır. Sigarayı bırakmaya karar verenlerin canı sigara istediğinde bu bitkiyi demleyip içmelerinin sigara isteğini giderdiği de söylenmektedir.

Nane yağı: Almanyada 4 yıl en iyi doğal ilaç seçilen nane rahatlatıcı ve anestezik etkisiyle bilinir.Sinirleri yatıştırıcı ve sakinleştirici özelliğinden dolayı, yorgunluk ve halsizlikte kullanılır.özellikle Migren ağrılarında her iki şakağa sürülüp masaj yapıldığında genişleyen damarları daraltıcı etkisiyle ağrıyı keser. Kas gevşetici ve nefes açıcı özelliğiyle kaygı ve stresle mücadelede faydalıdır.

Ihlamur: Ihlamurun içinde uçucu yağ, tanen, şeker, C ve P vitamini, reçine ve bazı enzimler bulunur.sakinleştirici etkisi vardır. Uyku sorunu yaşayanlar gece yatmadan önce içtiklerinde teskin edici, sakinleştirici etkisini hissedebilirler.

Rezene: Vucudu rahatlatıcı etkisi vardır. İştah sorunlaı yaşayan depresyon ve panik bozukluk hastalarında iştah artırmada kullanılabilir. Cinsel gücü artırır ve adet düzensizliğine iyi gelir. Strese bağlı mide ve bağırsak gazlarını giderici etkiye sahiptir.Bu nedenle stresin meydana getirdiği olumsuz bedensel sorunlarla mücadelede kullanılabilir.

Kantoron otu: Sarı kantaron tıbbi adıyla St.John's, yapılan son nöroendokrin çalışmalarında sarı kantaron özünün hipotalamus-hipofiz-adrenal eksen işlev kontrol genlerinin düzenlenmesinde rol oynadığı, serotonin, dopamin ve noradrenalin (norepinefrin) arasında sinaptozomal alımını inhibe ettiğini bildirilmiştir.(Institute of Pharmacology and Toxicology,Universitatsklinikum Munster, Germany). Sarı kantaron daha çok depresyon tedavisinde kullanılmaktadır.

Özellikle hafif dereceli depresyonlarda kantaronun önemli faydalar sağladığı bilimsel araştırmalarla kanıtlanmıştır,bazı depresyon ilaçlarının yapımında da kantaron kullanılmaktadır.Amerin Journal da yayınlanan bilgilere göre Almanya'da doktorlar kantoronu kimyasal depresyon ilaçlarından 20 kat daha fazla öneriyorlar. British Medical Journal da yayınlanan yirminin üzerindeki araştırma makaleleri de sarı kantaronun orta ve hafif şiddetli depresyonda etkili olduğunu gösteriyor.Psikolojik sorunların bitkisel tedavisinde yaygın olarak kullanılan kantaronun sarı kantaron ve kızıl kantoron olarak iki çeşidi vardır.Bitkisinden ve yağından faydalanılır. Bitkisi depresyon ve psikolojik kökenli alt ıslatmalarda, kaygı ve korkularda sakinleştirici,teskin edici olarak da kullanılmaktadır.

Menopoz ve adet şikayetlerini azaltıcı etkisi vardır.
Sarı kantaronun kullanılmaması gereken kişi ve durumlar: Hamileler, gebe kalmayı düşünenler,çocuklar,kalp ve tansiyon,astıom, depresyon gibi ilaçları kullananlar, bipolar duygulanım bozukluğu ve şizofreni hastaları, Alzheimer(Alzaymır-demans) hastaları kantoron kullanmamalıdır. Yine anestezi altına girecek hastalar 2-3 hafta önce kantaron kullanmayı bırakmalı.

Psikolojimize iyi gelen gıdalar

Şerbetçi otu:Teskin edici,sakinleştirici ve östrojen etkisi belirgin olan bir bitkidir. Sinirleri yatıştırıcı, uyku getirici ve östrojen etkisi ile bazı cinsel problemlerde kullanılır. Ayrıca iştah sorunu yaşayanlarda iştah açıcı olarak da kullanılır. Psikolojik kökenli kalp çarpıntılarında ve depresyonda yardımcı olarak kullanılabilir.

Somon balığı: İçeriğindeki Omega 3 yağ asidi sayesinde, beyin, mutluluk hormonu olarak bilinen serotonin üretiyor. Somon dışında, uskumru ve sardalye gibi diğer yağlı balıklar da benzer etkiye sahip.

Süt: Kalsiyum ve triptofan açısından zengin. Kemik gelişimine katkıda bulunmasının yanısıra, sinirleri gevşetiyor, Stres ve anksiyeteyi azaltıyor.

Ispanak: Anksiyete ve depresyona karşı etkili birçok mineral barındırıyor.

Çikolata:
Özellikle bitter çikolata insanı mutlu ediyor. Polifenol sayesinde bilişsel faaliyet gelişiyor, feniletilamin ise konsantrasyon artırıp beynin keyif merkezini uyarıyor.

Peyniraltı suyu:
Peynirin yan ürünü olan kesilmiş süt suyunda bolca triptofan bulunuyor. Bu amino asit de serotonin üretiminde kilit önemdedir.
En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Bitkisel

Sakinleştirici

İlaçlar