Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Beyin Tümörü Belirtisi
Beyin Tümörü Belirtisi
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Beyin Tümörü Belirtisi :

Tümör, beyin ödemi yapacağı için baş ağrısı da yapar. Ödem daha da artınca bulantı, fışkırır tarzda kusma, kollarda, bacaklarda ya da yüzde uyuşma ve karıncalanma oluşabilir. Bazen hasta nöbet ya da kısmi Felç de geçirir. Eğer beynin orta bölgesinde tümör varsa, genellikle kasılma yani sara nöbetleri olur.

Nöbet; kötü koku alma, ani açlık hissi, kısa süreli şuur kaybı ya da bir-iki saniyelik göz kayması ile de kendini gösterebilir. Birkaç saniyelik film kopması, kalem sallama, çarşaf buruşturma gibi belirtilerle gelirse; bunu kimse anlamaz. Eğer tümör beynin yan taraflarındaysa; bir-iki saniyelik şuur kaybı ya da halüsinasyon (kötü kokular alma, tuhaf müzik sesleri duyma) ile kendini gösterir.

Hasta çarşaf buruşturmak, para saymak ya da yalamak gibi bir hareketi birkaç saniye tekrarlar. Bu da bir nöbettir ve etrafı tarafından anlaşılmayabilir. İki saniyelik bir dalgınlaşma aslında bir nöbettir ama sohbet ederken karşı taraf bunu anlamaz. Tümör beynin arka tarafında ise; nöbetlerde görme halüsinasyonu olur. Zikzak, parıltı, çarpık cisim görme gibi sorunlar oluşur. Beyincikte yerleşenlerde ise, bunlara ilaveten denge kusurları da görülür. Mesela gözlerde ‘nistagmus‘ adı verilen sıçrama hareketleri meydana gelir.

Bazı beyin tümörleri belirti vermez

Beyin tümörü ne kadar büyükse, belirli bir oda içinde yer kaplayacağı için beyin ödemi artacaktır. Beyin ödemi ne kadar artarsa, hastanın şikayetleri de o kadar artar. Bazı beyin tümörleri büyüktür ama sıkıştırılabilir oldukları durumlarda belirti vermezler. Beynin ön bölgesinde portakal kadar bir tümör olabilir ama elastikiyeti fazla olduğundan beyin onu tolere edebilir.

Tümör yavaş şekilde büyürse, beyin onu daha kolay tolere eder. Tümör ne kadar hızlı büyürse, beynin onu tolere etmesi o kadar zorlaşır. Beynin ön bölgesindeki tümörler yaklaşık 10-20 yılda büyüdüğü için beyin onlara alışır. Ama aynı büyüklükteki bir tümörü birdenbire beynin içine koyarsanız, hastayı öldürebilirsiniz. Bu tıpkı aniden gelişen, yer kaplayıcı beyin kanamalarına kısa zamanda cerrahi ile müdahale edilemediğinde, hastanın ölmesi gibidir.

Hipofiz tümörü nedir?

Hipofiz tümörü ya da hipofiz adenomu, genellikle hipofiz bezinin ön tarafında ortaya çıkan iyi huylu bir tümör oluşumudur. Hipofiz tümörleri primer beyin tümörlerinin yaklaşık olarak %15‘ini oluşturur.

Hipofiz nerededir? Ne işe yarar?

Hipofiz bezi beynin tabanında, hemen burun kökünün arkasında, sella tursika adı verilen bir kemik yapının içinde bulunan, fasulye büyüklüğünde bir salgı bezidir. Bu bezden prolaktin, büyüme hormonu ve adrenokortikotropik hormonlar salgılanır. Bu hormonlar vücutta Cinsel gelişme, kemik gelişmesi, kas yapımı, stressle baş etme ve hastalıklardan korunma gibi birçok önemli fonksiyona yardım ederler. Hipofiz tümörleri bu normal hormonal işleyişi bozar. Bazı hipofiz tümörleri ise Hormon salgılamazlar.

Hipofiz tümörleri ne sıklıkla ve kimlerde görülür?

Her yaş grubunda görülmelerine rağmen 30-60 yaş grubunda daha sık rastlanır. Erişkinlerde menenjiomalar ve gliomaların ardından en sık görülen üçüncü primer beyin tümörleridir. Kesin olarak sıklığı bilinmemekle birlikte toplumda yaklaşık %25 oranında herhangi bir bulgu vermeyen hipofiz tümörü olduğu sanılmaktadır. Genellikle hormon etkili olan tümörler daha gençlerde, herhangi bir hormon etkisi olmayan tümörler ise daha ileri yaşlarda ortaya çıkar.

Hipofiz tümörlerinin belirtileri nelerdir?

Birçok değişik türde hipofiz tümörü vardır. Tipine ve özelliklerine göre de belirtileri değişir. Büyüklüğü 10 mm‘den küçük olan hipofiz tümörlerine mikroadenoma, 10 mm ve daha büyük olanlarına da makroadenoma denir.Prolaktin salgılayan hipofiz tümörleri. En sık görülen hipofiz tümörü olan prolaktinoma en sıklıkla üreme çağındaki kadınlarda görülür ve bütün hipofiz tümörlerinin yaklaşık %30-40‘ını oluşturur.

Bu tümör cinsel fonksiyonu kontrol eden bir hormon olan prolaktin salgılar. Bu aşırı prolaktin salgısı sonucunda kadınlarda aylık regl kanamalarının durması, ve/veya memelerde süt üretiminin başlaması görülebilir. Erkeklerde de 40-50 yaş civarında görülebilen bu tümörler bu grupta baş ağrısı, görme kaybı, iktidarsızlık veya cinsel isteksizlik gibi belirtilere neden olabilir. Bu tümörlerin çoğu mikroadenomadır.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Beyin

Tümörü

Belirtisi