Şifa Market
Anasayfa Dini Bilgiler Tıbb-i NebeviSağlık ve AktüelHerbalistlerAlternatif TıpBurçlarBitkisel ReçetelerŞifalı Dualar
Bitki SözlüğüHastalıklarİsimler SözlüğüŞifalı TaşlarMucizevi BitkilerRüya TabirleriYemek Tarifleri Şifa Forum
Bebeklerde Ve Çocuklarda Kabızlık
Bebeklerde ve Çocuklarda Kabızlık:Kabızlık sorunu, çocuklarda gittikçe daha sık görülmeye başlayan bir rahatsızlık. Çocuğun günlük yaşantısını başta ciddi bir şekilde etkilememesine rağmen; ilerleyen süreçte kendini rahatsız hissetmesine ve bunu dışa vurmasına sebep oluyor.

Bu dönemde anne ve babanın kabız olan çocuğa yaklaşımı ise çok önemli. Doğru bilgi birikimine sahip olan aileler, çocuğun sağlığı açısından daha dikkatli adımlar atabiliyorlar.

Her çocuğun tuvalete gitme sıklığı farklıdır


Kabızlık, sindirim sisteminin yavaşlamasına bağlı olarak dışkılamanın azalması ve ağrılı bir şekle dönüşmesi olarak tanımlanabilir. Dışkı sayısı her yaştaki çocuğa göre farklılık gösterdiği için kabızlığı tarif ederken günlük dışkılama sayısı olarak kesin bir sayı vermek doğru değildir.

Bir çocuk için normal kabul edilen diğer çocuk için normal olmayabilir. Örneğin; 2 yaşındaki bir çocuk 2 günde bir ama yumuşak dışkı yapıyorsa bu durum normaldir. Aynı yaştaki bir diğer çocuk her gün 1 kez yapıyor; ama dışkı sert ve ağrılı ise bu Kabızlık olarak kabul edilir. Bağırsak alışkanlığı normal dediğimiz bir çocukta dışkı sayısı kaç günde bir olursa olsun o esnada ağrı duyulmaması gerekir.

Bebekler 1-2 aylıkken günde 5-6 kez dışkı yapabilirken, 1 yaş sonrası bu sayı günde 1-2 olabilir. Daha büyük çocuklarda 2 günde bir kez dışkılama bile normal kabul edilebilir.

Mama ile beslenen bebeklerde Kabızlık riski daha fazladır.

Anne sütü ile beslenen yenidoğan bebeklerde Kabızlık çok nadir görülür; ancak mama ile beslenen bebeklerde Kabızlık riski daha fazladır. Eğer anne sütü alan bir bebekte Kabızlık gözleniyorsa; annenin diyetini düzenlenmesi ve yine annenin Kabızlık yapıcı besinlerden (patates, pilav, makarna, muz gibi) uzak durması gibi küçük önlemler alınabilir.

Küçük bebeklerde Kabızlık olmaksızın aşırı ıkınma ve bu esnada kızarma olabilir. Bebeklerin kaka yaparken yüzünün kızarması ve ıkınmasını anneler yanlışlıkla Kabızlık olarak yorumlayabilirler. Bu durumda eğer; bebeğinizin yaptığı dışkı kıvamı yumuşaksa ve en az günde 1 kez dışkılıyorsa bu durum normal kabul edilebilir.

Bebeğim neden kabız oldu?


Kabızlık bir hastalık değil belirtidir. Birçok hastalık, ilaç ya da bazı durumlar kabızlığa sebep olur. Kabızlığın en sık görülen nedeni düzensiz beslenme alışkanlıkları sonucu gelişen Kabızlık ve çözüm olarak da Kabızlık ilaçlarının uygunsuz kullanılmasıdır. Bunun için öncelikle kabızlığın sebebinin bulunması tedavinin başarısı açısından önemlidir.

Kabızlığın nedenlerini şöyle sıralayabiliriz:

Psikososyal Nedenler (Fonksiyonel- ıdiopatik Kabızlık): Dışkılama esnasında duyulan ağrıya bağlı istemli olarak dışkı tutma ve bunu alışkanlık haline getirmek.

Beslenme Hataları:
Yetersiz beslenme, günde 500 ml’den fazla inek sütü tüketme, sebze ve meyve gibi lifli gıdalardan yeteri kadar tüketmeme, ek besinlere geçişte yapılan hatalar.

Sindirim sisteminin yapısal sorunları:
Makatta yırtık (anal fissür), apse, anüsün doğuştan öne doğru yerleşimli olması vb...

İlaç Etkileri: Antidepresan ilaçlar, anti kolinerjik ilaçların kullanımı.

Endokrin sorunlar: Hipotiroid (Tiroid hormonunun yetersiz oluşu) ve hipokalsemi gibi hormonlarla ilgili problemlerdir.

Çocuğunuzu “Tuvalete gitmezsem ağrım da olmaz” düşüncesinden vazgeçirin

Kabızlığa ilişkin tüm bu nedenler arasında en sık fonksiyonel kabızlığa rastlanır. Bu tip Kabızlık aslında altta yatan hiçbir tıbbi problem olmadan kabız olan çocuklarda değişik psikososyal nedenlere bağlı gelişir. Bebeklerin 3-4 aylık olmasıyla normal olarak dışkı sayıları azalır. Bu dönemde eskiye göre sertleşen dışkı kalın bağırsağın son kısmında zorlanmalara ve küçük çatlaklara neden olur.

Bebek, dışkılama esnasında ağrı duyar ve bu ağrı nedeniyle dışkılama hissi olduğunda otomatik olarak makat kaslarını kasar ve ağrı hissini en aza indirmeye çalışır. Tutulan dışkı giderek daha çok sertleşir ve bir “kısır döngü” ortaya çıkar. Çocukta “tuvaletimi yapmazsam ağrım da olmayacak” düşüncesi yerleşeceğinden bu şekilde dışkısını 8-10 gün tutan çocuklar da olabilir.

Tuvalet eğitimini erken başlatmak kabızlığa yol açabilir


Tuvalet eğitimi verilmeye başlandığı 2 yaş döneminde Kabızlık sık görülür. Bu dönemde çocuklar hiçbir zaman zorlanmamalıdır. Bezi yeni çıkan bir çocuk istemli olarak dışkısını gereğinden uzun tutabilir ve bu durum dışkının sertleşmesine ve ağrılı dışkı yapmasına neden olabilir. Ağrı ve korku kısır döngüsü bir kez başladığında bu durumu normale çevirmek için çocuğa ağrıyı unutturmak gereklidir. Tuvalet eğitimi esnasında çocuğa dışkısıyla ilgili olumsuz yorumlarda bulunmak doğru değildir.

Dışkısı 2 yaşındaki bir çocuk için çok değerlidir; çünkü onu vücudunun bir parçası gibi algılar. Dışkısını tuvalete yapınca sanki parmağı kopmuş gibi hissedebilir; bu nedenle bezi çıkartılınca kabız olan çocuk tekrar bezine kavuşursa normal dışkı düzenine dönebilir. Tuvalet eğitimi zamanından erken başlanırsa bu tip sorunlar daha sık görülür. Tuvalet eğitimi için normal olan 24. aydır.

3 ay öncesi veya 3 ay sonrası da normal sınırlarda kabul edilir. Her çocuk için farklı olan bu eğitim dönemi; eğer çocuk hazırsa 10-15 gün içinde tuvalet eğitimi tamamlanır. Tuvalet eğitiminden 15 gün içinde yanıt alınamıyorsa çocuk zorlanmamalı, konu kapatılmalı, en az 1 ay yanında bu konuda konuşulmamalıdır. Anaokuluna ve ya ilkokula yeni başlayan çocuklarda da ev dışı bir tuvalete gitmeyi reddettikleri için Kabızlık gelişebilir. Öğretmenlerin bu konuda çocukları sık sık teşvik etmeleri önemlidir.

Belirli bir noktadan sonra diyet ile çözüm yetersiz kalır


Tekrarlayan dışkı tutulmaları sonucu makatta içten genişlemeler olur ve dışkının çapı, hacmi büyür. Erken dönemde çapı büyük olmasına rağmen kendiliğinden çıkartılabilen dışkı; kronik dönemde artık taşlaşarak makatta büyük bir tıkaç oluşturur ve tedavisiz düzelmez. Makatta duyarlılık kaybı oluşunca giderek normal dışkılama alışkanlığı tamamen kaybolur. Beslenmede hiçbir yanlış yapılmasa bile bu noktadan sonra diyetle sorunu çözmek imkânsız hale gelir.

Bazı çocuklarda bu makattaki taşlaşmış dışkı boşaltılmadığı için, yeni gelen dışkı istemsiz bir şekilde altına kaçırma şeklinde dışarı çıkar. Büyük çocuklarda bu şekilde dışkı kaçırmalar ciddi psikolojik travmalar yaratabilir. Çocuklarda tuvalet eğitiminde yapılan hatalar, verilen cezalar, kültürel ve sosyal faktörler bu tip kabızlığın oluşmasına zemin hazırlayabilir. Bu tip fonksiyonel kabızlığı olan çocukların anne veya babasında da benzer sorunlar olabilir, kabızlıkta genetik yatkınlık söz konusudur.

Aşırı inek sütü tüketimi beraberinde kabızlığı getirebilir

Kronik kabızlığı olan çocuklarda ise iştah genellikle azdır; karın ağrıları görülebilir. Sindirim sistemi yavaşladığı için mide boşalma süresi gecikmiştir ve tekrarlayan kusmalar devamında olabilir. Kabızlık çok uzun sürdüğünde ise idrar yolu enfeksiyonlarına risk yaratan bir durum ile karşı karşıya kalınabilir.

Ek gıdaya yeni başlama dönemleri veya anne sütünün kesilme dönemleri de Kabızlık gelişimi için risklidir. 1 yaşından sonra inek sütünün başlandığı dönemde çok miktarda inek sütü tüketilirse Kabızlık oluşabilir. Günlük 500 ml’den fazla inek sütü kullanmak doğru değildir. 

Bu önerileri dikkate alın!

Bağırsak hareketlerinin yeniden düzenlenerek bağırsağın boşaltım görevini daha sağlıklı yerine getirmesi ve çocuğunuzun eski sağlık ve neşesine tekrar kavuşması için Kabızlık sürecinde ait tedavi adımlarını söyle sıralayabiliriz.

- Kronik kabızlığı olan çocuklarda öncelikle sertleşmiş dışkı içeren kalın bağırsakların boşaltılması gerekir. Bu amaçla fitil veya lavmanlar kullanılır. Sadece makat bölgesine lokal etki gösteren bu ilaçların sistemik yan etkileri yoktur. Hekim önerisiyle rahatlıkla kullanılabilir.

- Kalın bağırsaklar boşaltıldıktan sonra normal kıvamda dışkının sağlanabilmesi için ağızdan laksatif şuruplar (dışkı yumuşatıcı ilaçlar, şurup) verilmelidir. Her gün ve yumuşak kıvamda dışkı sağlayabilmek için bu tip ilaçların kullanımı gereklidir; çünkü kronik kabızlıkta gelinen noktada diyetle sorunu çözmek imkânsızdır.

Burada en önemli nokta çocuktaki acıyı ve korkuyu unutturana kadar tedavinin sürdürülmesidir. Dışkı yumuşatıcı şuruplar alışkanlık yapmaz ya da etkisi zamanla azalmaz. şu ana kadarki tıbbi verilere bakıldığında bu şurupların, uzun süreli kullanımlar da bile belirgin ve şiddetli yan etkileri olduğu görülmemiştir.

- Küçük çocukların yaşadıkları acıyı unutabilmeleri uzun zaman alabilir. Tedaviyi 6 aydan önce kesmemek bazı vakalarda 12 aya kadar uzatmak gerekebilir. 5 yaşından büyük çocuklarda 2-3 aylık tedaviler yeterli olabilir.

- Dışkılama esnasında ağrıyı ortadan kaldıracak bölgesel etkili olan ağrı kesiciler ve oturma banyoları da geçici bir rahatlık sağlar; ama ağrıyı yok edecek en önemli şey dışkının yumuşak kıvamda olmasıdır. Bu kıvamı sağlayacak en etkili ilaçlar dışkı yumuşatıcı şuruplardır.

- Kabızlık tedavisinde psikolojik yaklaşım önemlidir. Lavmanlar ve ilaç uygulamaları için mutlaka çocukla işbirliği kurulmalı asla zor kullanılmamalıdır. Zorla uygulanan lavman ve benzeri ilaçlar çocuktaki korkuyu arttırarak kabızlığın daha da kötüye gitmesine neden olabilir.

- Tuvalet eğitimi kazanmış çocukları günde 2 kez, sabah ve akşam yemekleri sonrasında 10- 15 dakika tuvalete oturtmak, mide bağırsak refleksinden(gastrokolik refleks) yararlanılacağı için faydalıdır. Mide bağırsak refleksi, mideye herhangi bir gıda gittikten sonra tüm sindirim sisteminin çalışmasıdır.

Çoğu insan bu refleks sayesinde yemek sonraları rahatlıkla tuvaletini yapabilir. Yemekten sonra tuvalete gitme alışkanlığını kabız çocuklara öğretebilirsek tedavide önemli bir aşama geçilmiş olur.

Kabızlığın önüne geçebilmek için gerekli besinler

Bağırsak hareketlerinin yeniden düzenlenmesi için çocukların patates, muz, pilav, makarna, beYaz ekmek, inek sütü, çay gibi besinleri az tüketmesi gerekmektedir. Kabız olan çocukların bu süreç içinde bol sıvı alıp tüm lifli sebze ve meyveleri(kayısı, armut, incir, kabak, Brokoli vb.), zeytinyağını, tam tahıllı veya kepekli ekmekleri, mısır ve mısır unu içeren besinleri tüketmesi de sindirim sisteminin düzelmesine, görevini eskisi gibi yerine getirmesine yardımcı olacaktır.

Yorumlar Yorum Yazmak İçin Tıklayın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi bizimle paylaşın.

Diğer Makaleler
 Aşırı Kabızlık Bağırsak Kabızlık
 Bağırsaklarınız Kulak Verin Basur Ve Kabızlık
 Bebeğim Kabız Bebek Kabız
 Bebek Kabızlık Bebek Kabızlık Tedavi
 Bebek Kabızlık Tedavisi Bebeklerde Kabız
 Bebeklerde Kabızlığa Bitkisel Çözüm Bebeklerde Kabızlık
 Bebeklerde Kabızlık 2 Bebeklerde Kabızlık Çözümü
 Bebeklerde Kabızlık Nedenleri Bebeklerde Kabızlık Sorunu
 Bebeklerde Kabızlık Tedavisi Bebeklerde Kabızlık Ve Tedavisi
 Bebeklerde Ve Çocuklarda Kabızlık Bebekte Kabızlık
 Bebekte Kabızlık Bebekte Kabızlık Tedavisi
 Beyaz Ekmeğe Hayır Beyaz Pirince Hayır
 Bitkilerle Kabızlık Tedavisi Bitkisel Kabızlık Tedavisi
 Çocuk Kabız Çocuklarda Kabız
 Çocuklarda Kabızlık 2 Çocuklarda Kabızlık
 Çocuklarda Kabızlık 3 Çocuklarda Kabızlık Çözümleri
 Çocuklarda Kabızlık Sorunu Çocuklarda Kabızlık Tedavisi
 Çocukta Kabızlık Dışkı Vücudunuzu Ne Kadar Zamanda Terk Ediyor ? 2...
 Doğum Sonrası Kabızlık Doğumdan Sonra Kabızlık
 Egzersiz Yapmamak Ender Saraç Kabızlık
 Gebelikte Kabızlık Hamilelikte Kabızlığın Tedavisi
 Hamilelikte Kabızlık Hamilelikte Kabızlık Tedavisi
 İbrahim Saraçoğlu Kabızlık Şifalı Bitkiler Kabızlık
 Kabız Kabız
 Kabız 8 Kabız Bebek
 Kabız İlacı Kabız Nasıl Geçer
 Kabız Nedir Kabız Oldum
 Kabız Olmak Kabız (Peklik)
 Kabız Tedavisi Kabız Tedavisi
 Kabız Yapan Yiyecekler Kabızın Tedavisi
 Kabızlığa Kabızlığa Bitkisel Çözüm
 Kabızlığa Çözüm Kabızlığa İyi Gelen
 Kabızlığa Ne İyi Gelir Kabızlığa Çare
 Kabızlığa Karşı Kabızlığa Kesin Çözüm
 Kabızlığın Çaresi Kabızlığın En Büyük Nedeni Yanlış Beslenme...
 Kabızlığın Bitkisel Çözüm Kabızlığın Bitkisel Tedavisi
 Kabızlığın Çözümü Kabızlığın Giderilmesi
 Kabızlığın Nedenleri Kabızlığın Tedavisi
 Kabızlık Kabızlık
 Kabızlık 1 Kabızlık 12
 Kabızlık 13 Kabızlık 14
 Kabızlık 15 Kabızlık 2
 Kabızlık 2 Kabızlık 10
 Kabızlık 11 Kabızlık 3
 Kabızlık 4 Kabızlık 5
 Kabızlık 7 Kabızlık 8
 Kabızlık 9 Kabızlık Anlaşılması
 Kabızlık Bebeklerde Kabızlık Belirtileri
 Kabızlık Bitkisel Çözüm Kabızlık Bitkisel Çözüm
 Kabızlık Bitkisel Tedavi Kabızlık Bitkisel Tedavisi
 Kabızlık Çaresi Kabızlık Çayı
 Kabızlık Çözümleri Kabızlık Çözümü
 Kabızlık Diyeti Kabızlık Genel
 Kabızlık Gideri Yiyecekler Kabızlık Giderici
 Kabızlık Giderici Besinler Kabızlık Giderici Bitkiler
 Kabızlık Giderici İlaçlar Kabızlık Giderme
 Kabızlık Hastalığı Kabızlık İçin
 Kabızlık İçin Basit Çözümler Kabızlık İçin Bitki
 Kabızlık İçin Bitkiler Kabızlık İçin Bitkisel Çözüm
 Kabızlık İçin Bitkisel Çözüm Kabızlık İçin Bitkisel Çözümler
 Kabızlık İçin Bitkisel Öneriler Kabızlık İçin Bitkisel Tedavi
 Kabızlık İçin Bitkisel Tedavi Kabızlık İçin Çözümler
 Kabızlık İçin İlaç Kabızlık İçin Önerilen
 Kabızlık İlacı Kabızlık İlaçları
 Kabızlık Kavramı Kabızlık Kesin Çözüm
 Kabızlık Kürü Kabızlık Nasıl Geçer
 Kabızlık Nasıl Gider Kabızlık Nasıl Giderilir
 Kabızlık Nasıl Önlenir Kabızlık Nasıl Tedavi Edilir
 Kabızlık Neden Olur Kabızlık Nedenleri
 Kabızlık Nedenleri Kabızlık Nedenleri Ve Tedavisi
 Kabızlık Nedir Kabızlık Nelere Yol Açabilir ?
 Kabızlık Önleyici Kabızlık (Peklik)
 Kabızlık (Peklik, Costiveness) Kabızlık Sebebi
 Kabızlık Şifalı Bitkiler, Bitkisel Tedavi Kabızlık Şişkinlik
 Kabızlık Sorunu Kabızlık Tanısı Ve Belirtileri
 Kabızlık Tedavi Kabızlık Tedavisi
 Kabızlık Tedavisi Kabızlık Tedavisi
 Kabızlık Tedavisi 2 Kabızlık Tedavisi Bitkisel
 Kabızlık Tedavisi İçin Kabızlık Tedavisinde Kullanılan İlaçlar
 Kabızlık Ve Basur Kabızlık Ve Dışkılama Alışkanlığı
 Kabızlık Ve Dışkılama Zorluğu Kabızlık ve İshal
 Kabızlık Ve Tedavi Kabızlık Ve Tedavisi
 Kabızlık Yapan Yiyecekler Kabızlıkta Beslenme
 Kabızlıkta Vücutta Neler Oluyor ? Kabızlıkta Yenmesi Gereken Yiyecekler
 Kabızlıktan Korunma Yolları Kahve
 Kalın Bağırsak Kanseri 2 Kansızlık Bitkisel Tedavi
  Katı sert dışkı çıkarma olayıdır. Normal bir insa... Kepek; En Kolay, En Ucuz, En İyi Kabızlık İlacı...
 Keten Tohumu Kabızlık Konstipasyon
 Kronik Kabızda Müdavi Beslenme ve Hayat, Rejim Kronik Kabızlık
 Kronik Kabızlık Nedir Kronik Kabızlık Tedavi
 Kronik Kabızlık Tedavisi Laksatifler
 Lif Nedir ve Niçin Bu Kadar Önemli ? Meyve Yiyenler Kabızlık Çekmez
 Normal Dışkı Nasıl Olur? Ömer Coşkun Kabızlık
 Peklik Peklik 2
 Peklik 5 Peklik (Kabız)
 Sağlıklı Bağırsak Hareketi Nasıl Olmalı ? Spastik Kabız
 Su Süt Kabız Yapar Mı
 Süt Kabızlık Yapar Mı

Bu sitedeki açıklamalar sadece bilgilendirmek amacıyla verilmiştir. Ürünler ilaç değildir, tıp ve sağlık profesyonellerinin tavsiye ettiği ilaçlar ile eşdeğer değildir. Ürün bilgileri ambalajlardaki açıklamalardan ve üreticilerin tanıtım broşürlerinden alınmıştır. Üreticilerin ürünleri hakkında verdiği bilgilerden ve yazım hatalarından kaynaklanan sorunlardan ve şikayetlerden sifamarket.com sorumlu değildir. Ürünlerin kullanımı ve sağlık sorunlarınız için öncelikle bir sağlık uzmanına, hekime, eczacıya danışınız.

%100 Güvenli Alışveriş

Copyright © 2013 Şifa Market. Tüm hakları saklıdır.