Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Bebeklerde Uçuk
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın

Bebeklerde Uçuk

Bebeklerde Uçuk Hakkında Genel Blgiler

Bebeklerde uçuk nedir,bitkisel uçuk ilacı var mıdır merak ediyorsanız aşşağıdaki makaleye bakabilirsiniz..

Özellikle deri-mukoza birleşme yerleri Toplumun %20-40‘ında görülen bir herpes enfeksiyonudur.

Lezyon ağrı ve Kaşıntı hissi ile başlar. Bir iki gün sonra önce kırmızı sivilceler oluşur, sonra bunlar su toplar, parlak açık bir renk alırlar. Daha sonra kuruyup kabuk bağlar ve 10 gün sonra yok olurlar. İz bırakmazlar. Grup halinde çıkan ve kaybolan lezyonlardır.

Ateşli hastalıklar sırasında herpes lezyonu görülebilir. Herpes küçük çocuklarda dudaklarda , Diş etlerinde, dilde, ellerde, parmaklarda yerleşir. Adolesans çağında uçuk en çok ağızda ve Cinsel organlarda görülür. Yenidoğan herpes tehlikeli olabilen bir hastalıktır.

Herpes Labialis ağız mukozasında görülen tekrarlayıcı bir viral enfeksiyondur. En sık görüldüğü yer mukoza-deri birleşme yerleri ve özellikle dudak ağız kenarıdır.

Bebeğin çevresinde uçuklu kimse bulunmamalıdır. Çünkü uçuk virüsü çok bulaştırıcıdır. Bu virüs çocukta sinir sistemini tahrip eden bir hastalığa neden olur. Hamile kadında uçuk varsa bazı önlemler alınması gerekir. Uçuk cinsel organlarda ise doğum sezaryen ile yapılır.

Süt veren kadında uçuk varsa temizlik kurallarına dikkatle uymak gerekir. Çocukta uçuk ağızda aft şeklinde çıkar ve ateş yapar. Bazen başka hastalıklarla birlikte görülebilir. En önemli örneği de zatürreedir.Tekrarlayan herpetik deri lezyonları genellikle tedavi gerekmez ancak çok sık tekrarlama olursa günümüzde uçuğa karşı çok etkili olan zoviraks adlı bir ilaç başarı ile kullanılmaktadır.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın
  • Nilgün NazliıMerhaba.22 aylık oğlumda duraklarında ağzında dilinde uçuk ve beyaz kabarcıklar oluştu.su bile içermiyor.yemek yiyemiyor.5 gün oldu.karbonatlı suyla ağzını yıkıyorum. Uçuk kremi sürüyorum. Uyuyamıyor bile.ne yapmam lazım?
  • Şifa MarketBebek ve çocuklara ürün öneremiyoruz malesef, doktor kontrolünde olması gerekir. Bilgi Hattı: 0224 234 5678
  • Bebeklerde

    Uçuk