Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Ayakta İyileşmeyen Yaralar
Ayakta İyileşmeyen Yaralar
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Ayakta İyileşmeyen Yaralar :

Ayak yaralarının önemi, özellikle ileri yaşta ayak veya bacak kaybına neden olmasından gelmektedir. Erişkin nüfusun %1‘inde, 65 yaş üstündeki kişilerin ise %3-4‘ünde ayak yaraları görülmektedir. Yaraların birçok sebebi olmasına rağmen şeker hastalığı en sık sebep olarak karşımıza çıkmaktadır. Şeker hastaların %15‘inde ayak yaralarının geliştiği ve ayak ve bacak kaybına yol açan sebeplerin başında diyabetin geldiğini bilinmektedir. Damar sorunu olmayan diabetik hastalarda iyi bir Ayak Bakımı ve ilaç tedavileri ile ayak yaraları çoğunlukla iyileşir. İyi bir bakıma rağmen ayak yarası 1-2 haftada iyileşmeyen hastalarda altta yatan damar sorunları olabileceği akıldan çıkarılmamalıdır.

Gerek atardamar gerekse toplardamar sorunları iyileşmeyen ayak yaralarına neden olabilir. İyileşmeyen ayak yaralarının en önemli damarsal sebepleri; toplardamar yetmezliği (venöz yetmezlik) ve atardamar tıkanıklıklarıdır.

Toplardamar yetmezliğine bağlı gelişen ayak yaraları genellikle ayak bileğine yakın yerleşim gösterir. Sıklıkla yara çevresinde kahverengi renk değişikliği, bacak şişliği ve ağrı gibi toplardamar yetmezliğinin diğer bulguları da eşlik eder. Hastalardaki toplardamar yetmezliği uygun şekilde tedavi edilir ise yaralar hızlı bir şekilde iyileşir. Tedavide amaç yetmezlik olan damarın lazer veya cerrahi yöntemler ile ortadan kaldırılmasıdır.

Tedavisi Sonrası

Atardamar tıkanıklarına bağlı ayak yaraları ise en sık parmaklarda ve topukta görülür. Bazı hastalarda yara olmadan ani gelişen parmak morarması ve siyahlaşması görülebilir. Ağrı, Soğukluk ve solukluk şikayetleri sıklıkla yaralara eşlik eder. Atardamar tıkanıklığı olan hastalarda yaraların sebebi dokuların yeterli kan ve oksijen alamamasıdır. Tedavide amaç dokulara kan akımını arttırmaktır. Bu amaçla atardamarlara balon veya stent uygulamaları veya cerrahi yöntemler kullanılarak dokulara kan akımını arttırma ve yaralarda hızlı bir iyileşme amaçlanır.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Ayakta

İyileşmeyen

Yaralar