Tüm Kategoriler
BİTKİSEL ÜRÜNLER BİTKİSEL ÜRÜNLER
 

Ürtiker  Hastalığı  Hakkında

Ürtiker Hastalığı hakkında bilgiler.Tanımı, türleri, nedenleri, belirtileri, teşhisi ve geleneksel tedavi yöntemleri.

Ürtiker Hastalığı Bitkilerle Tedavi

Ürtiker Hastalığı  tedavisinde kullanılan tüm bitkiler,özelikleri ve kullanım şekilleri.


Ürtiker(Kurdeşen) Hastalığı

Bitkisel Tedavi

Ürtiker tanısı, klinik olarak tek bir lezyonun 4-K özelliğine göre konur. Lezyonlar, ağırlıklı olarak belirli vücut bölgelerini etkiliyorsa, fiziksel ürtiker akla getirilmelidir: Sütyen altı, kemer altı, avuç içleri ve ayak tabanları tutulmuşsa basınç ürtikeri; yüz, eller ve ayaklar tutulmuşsa soğuk ürtikeri; yüz, boyun, göğüs V’si, el sırtları, ön kollar ve kadınlarda bacaklar tutulmuşsa güneş ışınları sorumlu olabilir.
Kronik ürtikerli olgularda, ürtikerin nedenlerine yönelik ayrıntılı bir öykü alınmalı ve sistemik bir fizik muayene yapılmalıdır. Eritrosit sedimentasyon hızı, tam kan sayımı, tam idrar tahlili ve dışkıda parazit aranması dışındaki laboratuvar incelemeleri rutin olarak istenmemeli, klinik bulgulara göre istenmelidir.


Yonca

Yonca, daha çok dağlık bölgelerde görülür.Açık yeşil saplı yaprakları ve incecik beyaz çiçekleri vardır. Yoncaları yenilebilen, çiçekleri ise çay harmanı için kullanılabilen bir bitkidir.
Faydaları
Mide yanmasına, hafif karaciğer ve sindirim bozukluklarına iyi gelir.(soğuk olarak, günde 2 bardak bitki çayı içilir)
Sarılık, böbrek iltihabı, egzemalar ve bağırsak kurtlarında şifa sağlar. ( sıcak olarak, günde 2 bardak bitki çayı içilir)

Çay : Bir tatlı kaşığı ince kıyılmış yaprak yarım litre sıcak suda haşlanır ve demlenmesi için 5-6 dak. bekletilir.
Mide kanseri, habis dahili ve harici çıbanlara bitkinin özsuyu önerilir.( Her saat başı 3-5 damla, suyla veya bitki çayı ile inceltilerek içilir.) Habis harici çıbanlara, bitki özsuyu doğrudan sürülür.

Parkinson hastalığında fayda sağlar (özsu, saat başında 3-5 damla, civanperçemi çayına karıştırılarak alınır.)
Özsu : Tamamen yıkanıp temizlenen yapraklar sıkılarak suyu çıkartılır.


UYARI : Ekşi Yonca kurutulmaz, yalnızca tazeyken kullanılır.


Acı Ağaç
Quassie Amara Orta ve Güney Amerika'da Antil adalarında yetişir.

Kullanılışı: Acı ağacın 2 - 10 cm kalınlığındaki gövde ve yan dalları kesilerek kurutulur ve böylece muhafaza edilir. Kullanılacağı zaman küçük parçalara ayrılıp yonga haline getirilir ve suyla kaynatılır.

İçindeki Maddeler: Rezin, uçucu yağ ve acı bir madde olan quassin içermektedir.

Tıbbî Etkiler: Acı tadı sebebiyletükrük salgısını arttırır, mide ve barsakhareketlerini fazlalaştırır, dolayısı ileiştah açar, sindirimi kolaylaştırır. Acı-nın tonik etkisiyle kuvvet verir, ateş
düşürür. 1 It içine 5-10 gram ağaç yon-gası konması gerekmektedir. Bu şekil-de 5-6 saat dinlendirilir. Sonra süzülür.Günde 3 defa yarım ya da bir bardakiçilir.Acı ağaç, haşere öldürücü etkiye sahip olduğundan, bol sinekli nemlitropikal bölgelerde, ağaç parçalarıylakaynamış su, vücudun elbiseyle örtül-meyen kısımlarına sürülerek haşereleruzak tutulur. Ayrıca yine bu şekilde
elde edilen spreyler bahçelerde kullanılır. Haşere kovucu etki için 10 gramacı ağaç 60 gr. suda iyice kaynatılır.

Ürtiker Tedavi Seti                                Ada Soğanı
Ürtikere neden olan alerji ve iltihap yapıcı aracıların (histamin,lökotrien vb.)hem üretilmesini hem de salgılanmasını engelleyerek tüm ürtiker belirtilerinin  
( kaşıntı,ağrı, derideki ödem vb.)
 giderilmesinde güçlü etki gösterirler.


Detay
* Suyu un ile karıştırıp hap haline getirilerek yenilirse karaciğerden ileri gelen hastalıklara iyi gelir.

* Suyundan içilirse mideye, dimağa,mesane taşlarını erit meye, rahim ağrısına, dalak şişmesine, boğaz ağrısına öksürüğe iyi gelir.

* Suyu kulaklara damıtılırsa işitmeyi Arttırır, balgamı söktürür, soğanı evin kapısına aşılırsa zararlı haşerelerden ev kurtulur.
 

Tatula
Tatula Bitkisi (Datura stramonium): 1 metreye kadar uzayabilen, üzeri dikenle kaplı kapsül şeklinde meyveleri olan, beyaz çiçekli, otsu bir bitkidir. Hyosiamin, atropin ve skopolamin gibi alkaloidler içerir. Zehirli bir bitkidir. Boru Çiçeği adıyla da bilinir.

Tatulanın Faydaları ve Tıbbi Etkileri:
Nefes darlığını giderici etkisi ile astımda faydalıdır. Uyuşturucu ve spazm çözücüdür. Ağrıları keser. Terlemeyi, mide ve türkük salgılarını azaltır.

Tatula Nasıl Kullanılır? Yaprakları, çiçekleri ve tohumları kullanılır. Tohumlarından elde edilen tentür ya da yağ kullanılabilir. Sigara şeklinde nefes darlığını gidermek için kullanılabileceği gibi merhem halinde ağrı giderici olarak da kullanılmaktadır. Zehirli bir bitki olduğu için doktor kontrolünde kullanılmalıdır.

 


ETİKETLER: ürtiker(kurdeşen)hastalığı,ürtiker(kurdeşen)hastalığı nedir,ürtiker(kurdeşen)hastalığı nasıl bir hastalık, ürtiker(kurdeşen)hastalığı nedenleri
ürtiker(kurdeşen)hastalığı tedavisi,ürtiker(kurdeşen)hastalığı bitkisel tedavi, bitkisel tedavi,
bitkilerle ürtiker(kurdeşen)hastalığı

 

Müşteri Hizmetleri | Garanti ve İade Şartları | Teslimat Şartları | Gizlilik Taahhüdü ve Güvenlik Politikası | İletişim | Ana Sayfa

Copyright © 2009 Şifa Market | www.sifamarket.com
0224 224 55 92 (pbx)