Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Antispazmodik İlaçlar
Antispazmodik İlaçlar
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Antispazmodik İlaçlar :

Sık Kullanılan İlaçlar

Atropin • OisikkuYerln • Hiyosin • Mebev! rin Barsak veya mesane duvarında düz (istemsiz) kaslardaki spazrnı çözen bir ilaç grubu. Antispazmodik İlaçlar iritabı barsak sendromu ve iritabı mesane tedavisinde kullanılmaktadır.

Nasıl Etki Ederler

Bazı antispazmodik İlaçların antikolinerjik etkisi (buralar, sinir uçlarından salınan ve kas kasılmasını uyaran bir nörotransmiter kimyasal olan asetik kolinin etkisini durdurarak Etkiederler) vardır. Diğerleri düz kas üzerinde doğrudan etki ederek işe yararlar.

Yan Etkileri

Antispazmodik İlaçların olası etkileri arasında ağız kuruluğu, görme bulanıklığı ve idrar yapmada güçlük bulunur. (ayrıca bakınız antikolinerjik İlaçlar) antltiroid İlaçlar

Sık Kullanılan İlaçlar

Karbimazol. • iyodin • Propiltiourasil Tiroid bezinin aşırı aktif olduğu hipertiroidizmi tedavi etınekte kullanılan bir grup ilaç. Hipertroidizm tedavisinde tek başlarına kullanılabilecekleri gibi tiroid ameliyatından önce de verilebilirler.

Nasıl Etki Ederler

Karbimazol ve propiltiourasil öncelikli olarak tiroid bezinden tiroid hormonları üretimini bozarak etki ederler. Radyoaktif iyod Hormon salgılayan tiroid nodülleri olan kişilerde tiroid dokusunun bir kısmını harap ederek etki eder.

Yan Etkileri

Karbimazol ve propiltiourasilin yan etkileri arasında bulantı, başarıları. hafif gastrointestinal bozukluklar, sersemlik, eklem ağrıörnlemek sı, Kaşıntı ve döküntü bulunur, Karbirnazol beYaz kan hücresi üretimini baskılayabilir, İyodin koridaya (soğuk a1gırılığının burunla ilgili semptomları) benzer aşın duyarlı örnemeklık reaksiyondan yapabilir.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Antispazmodik

İlaçlar