Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Afazi
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Disfaziolarak da bilinen afazi, beyinden kaynaklanan bir bozukluk sonucu sözcüklerin seslendirilememesidir. Konuşma, yazma veya el kol hareketleri gibi her türlü haberleşmede, ifade ve anlama yeteneğinin kaybolmasına afazi denir. Sözlük anlamı konuşamama demektir. Sinir sistemindeki alıcı ve verici duyu organlarında ve sinir iletimindeki bozukluktan ileri gelmeyip, beyin merkezinde kavram veya söz yapımı güçlüklerinden ötürü olur.

Hastanın öğrenim ve sosyal durumu ile tutarsız, gramer yanlışları ile dolu uygunsuz konuşmalar karşısında afaziden şüphe edilir. Zeka bozukluğu göstermeyen bir hastada afazi bazen beyin ambolisi veya yaralanması sonucu ortaya çıkan bilinç bulanıklığıyla (konvüzyon mental) ile karışabilir. Ayrıca histeride ve koma durumunda olan kimse- !er de konuşamadıkları halde bunlar için afazi deyimi kullanılmaz. Demans hali denilen bunamada da bazan afazi vardır. Afazi durumundaki kimse kendisine yöneltilen sözleri anlayamaz. Buna sensoryel afazi veya anlama afazisi (Wernicke afazisi) denir.

Bazı afazi biçimlerinde, hasta işittiğini ve gördüğünü anlar, ancak fikri, söz tarzında çevresine iletemez. Buna motör afazi (Broca afazisi) denir. Beyin kabuğunda konuşma merkezinin hastalanması sonucu ortaya çıktığı kabul edilir. Histerik afaziye tutulan kimseler ·kelimenin tam anlamıyla dilsiz olurlar. Ağızlarından tek bir kelime dahi çıkarmak mümkün olmayan bu kimselerin çok iyi yazabildikleri dikkati çeker. Kendisine söylenenleri anlamayan ve konuşamayan, afazi durumunda bir hasta. 8 Çocukluktan konuşma bozuklukları birkaç nedenden meydana gelebilir.

Bunların başında ağız, damak ve dilin yapısal bozuklukları gelir. Konuşmanın ağız ve dil aracılığıyla ifadesinde bozukluklara ise dizarti veya kekeleme denir. Kekeleme, sesin irade dışı bir tekrarı, uzatılması yahut kesilmesi nedeniyle normal konuşma ritminin aksamasıdır. Beyincik, yani serebellum ve omurilik içinde yer alan ekstrapiramidal sistem hastalıklarında görülebilir.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Afazi