Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Abdominal Ağrı (Karın Ağrısı)
Abdominal Ağrı (Karın Ağrısı)
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Abdominal Ağrı (Karın Ağrısı) :

Abdomen boşluğunda rahatsızlık. Abdominal ağrıya eşlik semptomlar arasında Gaz çıkarma, bulantı, kusma, guruldama sesi ve şişkinlik (gaz) yer alabilir.

Nedenleri

Hafif Karın Ağrısı sık görülür ve genellikle aşırı alkol alımına, uygun olmayan beslenmeye, gaza, diyare atağına veya iri tabı barsak sendromuna bağlıdır. Alt abdomende ağrı menstrüasyon (adet) sırasında sık olmakla birlikte bazen endometriyozis (uterusu döşeyen dokunun parçacıkların abdomenin anormal yerlerinde bulunması) gibi bir jinekolojik hastalığa bağlı olabilir. Sistit alt abdomende ağrı ve rahatsızlığın bir başka sık görülen nedenidir. Üriner obstrüksiyona bağlı mesane distansiyonu da karın ağrısı yapabilir. Abdonunal kolik, iç organlardan biri kas spazmı geçirdikçe birkaç dakikada bir ortaya Çıkan ağrı için kullanılan terimdir. Kolik vücudun taş veya iltihap alanı gibi bir tıkanmanın üstesinden gelme çabasıdır. Kolik atakları daha şiddetli hale gelebilir ve kusma ile birlikte olabilir (bkz. abdomen, akut).

Peptik ülser, midede asid miktarında artış ile birlikte olup sıklıkla tekrarlayan iç kemirici bir ağrıya neden olur. Abdeminal ağrının diğer olası nedenleri pvelonefrit (böbreklerin iltihabı) ve pelvik inflamatuvar hastalık (kadınlarda iç üreme organlarının iltihabı) gibi enfeksiyonlar ve bir volvulus (barsalın kıvrılmasa) kan damarlarını tıkadığı zaman görülmektedir.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Abdominal

Ağrı

(Karın

Ağrısı)