Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Evham
Evham
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın

Kişinin asılsız yere kuruntuya kapılması, kuşkulanması, vehimlenmesi, vesvese gibi durumlara düşmesine "evhamlanmak" denir. Evham'dan bazısı gerçek olabilirse de bir çoğunun aslı ve esası yoktur.

* Hz. Aişe (r.a.) demiştir ki: "Peygamber Aleyhis-Selâm'a evham'dan sorulduğun da: "Mümin kimse bununla imtihan olunmaktadır" buyurdu.

* Ebû Hüreyre Hz.'leri de şöyle der: "Sahabelerden bazı kimseler Peygamber Aleyhis-Selâm'a gelerek: "Gönüllerimizden öyle şeyler geçiyor ki, herhangi birimiz bunları söylemeyi bile bir suç sayıyor" diyerek evhamdan şikâyette bulundular. Peygamber Aleyhis-Selâm da: "Hakîkaten böyle bir şey hissediyor musunuz?" diye sordu. Onlar da: "Evet" dediler. Bunun üzerine Peygamber Aleyhis-Selâm: "ışte bu gerçek imandandır" buyurdu.

* Zürâre b. Evfâ (r.a.) de şöyle demiştir: "Bir kimse (Hâlid b. Velîd) Peygamber Aleyhis-Selâm'a gelerek: "Yâ Rasûlallâh! Gönlüme öyle şeyler geliyor ki bunu açıklamış olsam, yok olurum. Gönlüme gelen bu kötü şeylerden sorumlu muyum?" diye sordu. Peygamber Aleyhis-Selâm da: "Hayır! Gönlünden geçen kötü şeyleri konuşmadıkça veya onu yapmadıkça, yüce Allah, ümmetim için bunları bağışlamıştır" buyurdu.

Manevî Tedavi:

ıbnül-Muğîre (r.a.) uykusuzluktan dolayı gönlüne gelen evham ve vesveseden ve uykuda korktuğundan dolayı Peygamber Aleyhis-Selâm'a şikayette bulunmuş, o da: 'Yatağına yattığın zaman "Allah'ın gazabından , azabından, kullarının şerrinden, şeytanların vesvesesinden ve bana yaklaşmalarından, Allah'ın tam olan Kur'ân'ına, isimlerine, sıfatlarına sığınırım" diye duâ et! Eğer böyle duâ edersen, hiç bir şey sana zarar vermez. Hatta zararlı yaratıklar sana yaklaşamazlar bile" buyurmuştur.

* Kur'ân-ı Kerîm de ise yüce Allah: "ınsanı biz yarattık ve ona kendi nefsinin ne gibi vesveseler verdiğini de biliriz. Çünkü biz ona şah damarından daha yakınız" buyurmuştur. (Kâfi 6)

Maddî Tedavi:

Süt; evham, vesvese, gam ve mâl-i hülya gibi hastalıklara karşı faydalıdır.

* Altın tozu; evham, üzüntü, keder, korku ve aşk gibi hastalıklara karşı iyi gelir. ılaçların içine katılarak verilir, vücudu şişmanlatır ve kuvvetlendirir.

* Sarısabirsuyu; mâl-i hulyâveev-ham'a karşı faydalıdır.

Abdest aldıktan sonra, abdest suyundan az bir miktar alarak elleri ile secde organları üzerine silkmek idrar yaptığı sırada, elbiseye sıçrayan zerreciklerden dolayı gönlünde meydana gelen evham ve vesveseyi giderir.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Evham