Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Arpa
Arpa
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
ARPA (hordeum vulgare)
Buğdaygillerden bir bitki olup hem Gıda maddesi ve hem de tababette kullanılmıştır. En iyisi beYaz olanıdır, gıdası ise buğdaydan çok daha azdır. EKMEK maddesine de bak.
Özellikleri: Arpa, parlatıcı ve çözücü özelliğe sahipdir. Arpa unu ve arpa kavutu Kabızlık yapar. Arpanın haşlanmış suyu sirke i le karıştı rılıpcildesürülürseci İtteki çilliğe ve uyuz hastalığına karşı faydalıdır. Ağrı-sızı olan yerlere de sürülür.
* Arpa taneleri kaynatılıp suyu içildiği zaman, iç organlara çabucak nüfuz eder, parlatıcı ve çözümleyici birözelliği vardır, hoş bir gıda verir. Sıcak olarak içildiği zaman parlatıcı özelliği daha da kuvvetlidir. Organlara nüfuzu daha çabuk, tabiî harareti çoğaltması daha çok, mide sathına yayılması daha uygun olur. Arpa, içine saklanan eşyayı bozulmaktan ve kokuşmaktan korur.
* Arpa dövüldükten sonra ateşte ısıtılır ve sıcak özellikli ağrı-sızılı yerlere konularak bir kaç defa tekrarladıktan sonra gayet faydalı olur. Yine böyle dövülüp ısıtılmış arpa ile sıcak özellikli şişlikler üzerine tekmid (fizik tedavi) yapılırsa ağrısızıyı iyileştirir1 Nitekim Sahâbe'den Cübeyr İbni Mut'im (r.a.) demiştir ki: "Peygamber Aleyhis-Selâm'ı, kulunç ağrısından dolayı ziyareti ne gittiği Saîd İbni'l-As'ı karnı üzerine yağlı bir bez parçası içine, ısıtılmış tuz ve ısıtılmış arpa koyarak tedavi ettiğini gördüm. Saîd İbnil-As o günlerde müslüman olmuş bile değildi"2
Kaynaklar:[I]- el-Mûtemed s. 263-64:1. Kayyım s. 191. [2]- E Nuaym vr. 69a: i. Sünni vr. 34b
En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Arpa