Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Âdetten Kesilme
Âdetten Kesilme
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Âdetten Kesilme :
Kadınlarda âdet kanamasının kesi Imesi ne verilen isimdir. Âdet kesilmesinin hangi yaşta başlıyacağı konusunda Kur'ân-ı Kerim ve hadis-i şeriflerde açık bir hüküm yoktur. Ancak İslâm âlimlerinin çoğunluğu ellibeş yaşları üzerinde durmuşlardır. Elli yaşlarında başlayabileceği görüşünde olanlar da vardır.

Aslında âdetten kesilme yaşı; iklim, ırk ve kadının vücut yapısına göre değişmektedir. Sıcak iklimlerde ve bünyesi kuvvetli olan kadınlarda bu süre daha da uzayabilmektedir. (i. Fıkhyye 2/373-74)

*Tabipler ise bu sürenin 45-55 yaşları arasında olduğunu bildirmişlerdir. Bu sürenin başlamasıyla kadındaCinsel istek ve arzular zayıflamaya başladığı gibi, aynı durum erkekte de belirgin bir şekilde meydana gelir.Belirtileri: Genellikle âdet kanaması sürelerinin, normalin dışında uzamaya başlaması;

*Sıcak terlemelerin meydana gelmesi,

*Ruhî sıkıntı baş göstermesi.Bazan vücutta sivilceler ve Kaşıntı meydana gelmesi. Kadın rahmininçocukyapamaz olması vs. gibi şeylerdir.

*Kur'ân-ı Kerim ve hadis-i şeriflerde, kocasından ayrılan bir kadının ikinci bir kocaya gidebilmesi için, ana rahminde çocuk olup olmadığının kesinlik kazanması ve çocuğun nesebinin tesbiti açısından, bekleme (iddet) süreleri açıklanırken, âdet gören kadınla, âdetten kesilmiş kadını birbirinden ayırarak: "Kadınlarınızdan (Yaşlılık sebebiyle) âdetten kesilenler ile henüz (genç olması nedeniyle) âdet görmemiş olanların (hâmile olup olmadığından) şüphe ederseniz, onların bekleme süreleri üç aydır. Hâmile olanların bekleme süresi ise, doğum yapıncaya kadardır..." buyrulmuştur.(Talak 4)

*"Boşanmış kadınlar kendikendilerine üç âdet görüp temizleninceye kadar beklerler. Eğer onlar Allah'a ve âhiret gününe inanıyorlarsa, rahimlerinde Allah'ın yarattığını (hâmile olduklarını) gizlemeleri onlar için helaldeğildir..." (Bakara 228: ayrıca bak E DavudTalak 2282; Nesâi Talak 61185)* Buna göre normal âdet gören kadının (iddet) bekleme süresi üç âdet görüp temizlenmesidir ki, bu süre bazan 45 güne kadar düşebilir. Adetten kesilmiş kadın için ise bu süre tam 3 aydır.
En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Âdetten

Kesilme