Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Zerdali
Zerdali
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Zerdali : Kayısı mineral ve vitaminler yönünden zengindir. A vitamini de ihtiva eden kayısı organizmanın ve sağlıklı hücrelerin direncini artırarak kansere karşı koruyucu olarak faydalıdır. Koruyucu etki Sigara ve alkol kullananlarda daha güçlü olduğu ifade edilmiştir.

Kayısının koruyucu etkisi özellikle akciğer, ağız, kolon, deri, göğüs ve rahim tümörleri üzerinde görülmektedir. Ayrıca göz sağlığı ile kemiklerin ve dişlerin gelişiminde de faydalıdır. Ruhi deprasyonda faydalıdır, sinir zafiyetini geçirir, hazmı kolaylaştırır, mülayemet verir, beyin yorgunluğuna ve kemik hastalıklarına faydalıdır, kan yapar, Uyku verir, nekahat devresini kısaltır.

Kabızlığı giderir. Yüze güzellik verir. Kayısı az miktarda sodyum ihtiva ettiğinden kalp yetmezliğinde ve böbrek hastalarının diyetlerinde rahatlıkla kullanılabilir.
Taze kayısı safrayı artırır, kurusu safrayı keser, kanın galeyanını önler. Kayısı çekirdeğinden 3.5 gr yenilirse solucanı öldürüp düşürür, fazlası zararlıdır. Kayısı çekirdeği ishali keser.

Mide şişkinliği ve şeker hastalığında; günde 6 adet acı kayısı çekirdeği yenilir.
Akciğer kanserinde acı kaysı çekirdeğinden günde 3 defa 3 er adet yenilir. Akciğer Kanseri olan bir hastaya doktorunun yazdığı reçete ile Amerika'dan getirtilen ilacın acı kayısı çekirdeğine bulunan amigladin maddesinden imal edildiği görülmüştür.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Zerdali(Kayısı)

Ve

Faydaları

Hakkında

Genel

Bilgiler