Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Yulaf Samanı
Yulaf Samanı
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Yulaf Samanı :

Latince Adı: Avena sativa L. (Poaceae)

ingilizce: Oats straw

Almanca: Haferstroh

Özellikleri: Bronşit
• bronşite bağlı nefes darlığı
• deri kaşınmaları
• vitiligo

Halk arasında ala olarak bilinen derideki beyazlanmaya tıp dilinde Vitiligo denilmetedir. Henüz sebebinin ne olduğu bilinmemektedir. Bazı bilim adamları sebebini kalıtımsal olabileceğini veya otoimmün sistemin neden olabileceğini savunma tadırlar. Özellikle ellerde, kollarda ve yüzde görülen bu deri rahatsızlığı, genit bölgelerde de görülebilmektedir. Beyazlanmanın olduğu bölgelerde bulunan tüy veya kıllarda dökülebilmektedir. Ala olarak bilinen bu hastalığa, yaptığım araştırmalarımda yulaf samanın, iyi bir çözüm getirdiğini gördüm. Bu noktada önemle vurgulamak istediğim bir nokta şudur: Vitiligo''ya ilk yakalananlar derideki beyazlanmanın veya beyaz lekelerin güneş ışığına çıkarak kaybolacağını (güneş ıŞığı altında yanarak beyaz bölgelerin koyulaşacağını) zannederler. Bu görüş kesinlikle yanlıştır. Vitiligo, aksine güneş ıŞığı altında daha hızlı ilerleme ve yayılma ve de dağılma gösterir. Güneş ışığından korunmak gerekir, çünkü güneş ıŞığı özellikle yaz aylarında vitiligo üzerinde olumsuz etki yapar. Eğer, tedavi edilmez ise, yaş ilerledikçe de artış ve yayılma gösterir.

Ala hastalığı olanlara, öğünlerinde haline getirmelerini tavsiye ederim. Çünkü, mısır ununda, ala hastalığını önleyici bir kaç tane etkin madde bulunmaktadır. Hatta, hamur tatlılarının yapımında da normal un yerine mısır ununu kullanmaları önemli bir önleyici destek oluşturmak tadır. Mısır ununun vitiligo üzerinde hem önleyici hem de yayılmasını durdurucu rolü vardır. Vitiligo şikayeti olanların Kahve tüketiminde ölçülü olmaları şarttır. Vitiligo''nun hemen hemen her insanda görüntüsü aynı ise de, çok farklı çeşitleri vardır. Der hastalıklarının bir çoğunun temelinde sağlıksız çalışan karaciğer metabolizması yatmaktadır. Bu hastalığın sebep veya sebepleri pek bilinmiyorsa da karaciğerden kaynaklandığı görüşünde birleşen araştırmacılar çoğunluktadır. Ben de aynı görüşe katılmaktayım. Karaciğerin sağlıklı çalışması ve karaciğerin arındırılması ile ilgili olarak bu kitapta değişik kürler okuyacaksınız. Yılda bir-iki defa karaciğeri arındırma kürü uygulayarak, karaciğere bağlı deri hastalıklarına ve vitiligo''ya karşı vücüdunu za direnç kazandırmış olursunuz. Karaciğerin arındırılması tüm vücudun genel sağlığı bakımından da çok çok faydalıdır.

Bronşit ve bronşite bağlı nefes darlığı şikayetlerinde yulaf samanının gücü tabiat ananın insana bir lütfudur diyebilirim. Çoğu zaman yulaf samanını bulmak zor olmaktadır. Bundan dolayı buğday veya arpa samanı ile aynı sonucu almak mümkün mü diye sorular sorulmaktadır. Neyazık ki, yulaf samanının yerini bilinen hiçbir saman dolduramaz. Bu nedenle aynı amaç için diğer saman türlerini kullanmayınız.

Yulaf samanında bulunan scopoletin en önemli etkin maddelerden bir tanesidir. Scopoletin aynı zamanda antibacterial (bakteri yok edici), antiinflammatory (inflamasyona karşı), antiseptic (antiseptik), bronchorelaxant (bronş rahatlatıcı), antiasthmatic (astıma karşı), antibronchoconstrictor (bronş açıcı, bronş gevşetici), cancer preventive (kanser önleyici) özelliklerede sahiptir. Scopoletin''in bütün bu özelliklerini destekleyen, işlevini artıran enaz beş tane yardımcı etkin madde daha vardır. Örneğin, yine yulafın içerdiği proline ve pyridoxine maddeleri de antiasthmatic (astıma karşı) özelliği olan maddelerdir. Scopoletin hem havuçta hem dolmalık biberde hem de kerevizde yeterli miktarda bulunmaktadır. Ancak, yulaf samanındaki kadar fonksiyonel ve de etkin değildirler. Bunun sebebi ise yulaf samanında bulunan işlevartırıcı maddelerin (functional mediator group) ne havuçta ne kerevizde ne de yeşil dolmalık biberde bulunmamasıdır.

Kür 1: Ala (vitiligo) hastalığına karşı

Üç tutam (yaklaşık 15 gram) yulaf samanı kaynamakta olan bir litre suyun içine atılır. Ağzı kapalı olarak hafif ateşte 3 dakika kaynatınız. Ilıdıktan sonra süzünüz, Lekelerin olduğu bölgeye enaz beş dakika etki ettiriniz (pamuk kullanabilirsiniz). Etki ettirdikten sonra parmak uçlarınızla lekelerin olduğu bölgeleri hafif hafif bastırmadan yarım dakika oluşturunuz. Daha sonra tekrar beş dakika etki ettiriniz. Beş dakikalık etki ettirme süresi tamamlandıktan sonra en az iki saat ellerinizi yıkamayınız. Bu işleme lekeler kayıp olana kadar haftada üç kez devam ediniz. Tüm bu işlemlere başlamadan önce ellerinizi iki-üç dakika ılık suyun içerisinde yumuşatmanız daha etkili olur. Kesinlikle kullanılmış olan yulaf samanı suyunu ertesi ve daha sonraki günler için kullanmayınız. Her defasında taze olarak hazırlanması ve kullanılması gerekir. Yulaf samanı suyunu hazırladıktan, süzdükten ve ılıdıktan hemen sonra uygulayınız. Yulaf samanı suyunu bir kaba alıp ellerinizi de beş dakika daldırabilirsiniz. Hazırlanan yulaf samanı suyunun, üzerinden on saat geçtikten sonra haricen veya dahilen hiçbir şekilde kullanılmaması gerekir.

Kür 2: Bronşit ve bronşite bağlı nefes darlığı Bir tutam (yaklaşık 5 gram) yulaf samanını kaynamakta olan bir litre suya atınız. Ağzı kapalı olarak hafif ateşte beş dakika kaynatınız. Soğuduktan sonra süzülür üç hafta boyunca haftada iki çay bardağı içilir. Üç haftadan sonra şikayetimi seyrine göre devam edilir. Her içim için yulaf samanı suyunu taze hazırlamak şarttır. Kesinlikle on saatten fazla beklemiş yulaf samanı suyunu haricen veya dahilen kullanmayınız.

Hekiminizin verdiği ilaçlar var ise mutlaka kullanınız. Buradaki uygulamayı bir destekleyici olarak kullanınız. Bilmeniz gereken nokta kullanacağınız bitkiye karşı alerjinizin olup olmadığını. Bu konuda hekiminizin görüşünü alınız. Hekime gitmeden ve teşhis koydurmadan şikayetiniz ne olursa olsun, bu kitaptaki bilgiler ile kendi kendinizi tedavi etmeye kalkışmayınız. Bu kitabım içindeki bilgilerin kesinlikle bir hastalığı teşhis amacı yoktur.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Yulaf

Samanı