Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Üzerlik
Üzerlik
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın

ÜZERLİK AÇIKLAMA 1

Bilinen Bileşimleri:
Tohumlarının terkibinde; harmalin, harmin, harmslol, peganin adlı glikozitler ve kırmızı boya maddesi vardır.

Özellikleri: Sedef otugiller familyasından olan bitki, çok yıllık otsu bir bitkidir. Yurt dışında Afrika, Asya ve Amerika''nın sıcak bölgelerinde, ülkemizde ise Ege bölgesinden Doğu Anadolu''ya kadar her bölgede bulunur. 35 santimetreye kadar uzayabilen bitkinin çiçekleri yeşilimsi beyaz renktedir. Meyvesi ise basık küre şeklinde bir kapsüldür.

Önerilen Hastalıklar: Sinir sistemini uyarır, balgam söktürür. Mide ve kulunç ağrılarında faydalıdır. Sulu egzamada şikâyetleri giderir. Parkinson hastalığına şifa verir.
Uykusuzluğa fayda verip, kalp çarpıntısı ve nefes darlığına iyi gelir. Karın ağrısına, böbrek ve mesane ağrılarına oldukça etkilidir, idrar söktürür, vücuttaki çıbanları kısa zamanda tedavi eder. Kullanımına 2 hafta devam edilirse varislere çare olur. Sabahları aç karnına bir kahve kaşığı içmek hemoroite etkilidir. Hemoroit ağrıları için pomat yapılarak dıştan sürülür, ağrısını giderir ve küçülmesini sağlar.

Kullanım Şekli ve Dozu: Kavrulup ezilmiş tohumları günde 1-2 gram bala karıştırılarak yenir veya suya karıştırılarak doğrudan içilebilir.

Yan Etkileri: Belirtilen dozdan fazla alınması, bulantı ve kusma yapar


ÜZERLİK TOHUMU -PEGANUM HARMALA-

Diğer İsimleri: Yabani Sedef Otu
Kullanılan Kısımları: Tohumları ve kökü
Kullanıldığı Yerler: Tohum ve kök kurt düşürücü, adet söktürücü, uyuşturucu, terletici, yatıştırıcı, sinir sistemini uyarıcı, mide ve kulunç ağrılarını giderici. Egzama ve basurda faydalıdır.

Kullanılışı: 1 bardak kaynar suya, 4-10 gr tohum veya ince kıyılmış kök konur, 10 dk bekletilir, günde 1-2 bardak içilir.Üzerlik tohumu, keten tohumu toz haline getirilir, balla macun yapılıp yenilirse nefes darlığından kurtarır. Hafif kavrulmuş üzerlik tohumu toz haline getirilir, 12 gün, günde 8 gr yenilirse basura, varise, siyatiğe, nefes darlığına ve sulu egzamaya faydalı olur. Bal veya şekerle yenilmelidir. Üzerine limonata içilmelidir.Romatizma ve siyatikte; üzerlik tohumu hafif kavrulur, toz haline getirilir, akşamları 3 gr, 1 bardak su ile içilir.
Şeker hastalığında 250 gr üzerlik tohumu, 250 gr çörekotu hafifçe kavrulur toz haline getirilir, 2 kilo saf balla macun yapılır, günde 3 defa 1 ceviz büyüklüğünde yenir şekerde kesin faydalıdır. 200 gr üzerlik tohumu 5 kilo üzüm şırası ile dörtte biri kalıncaya kadar kaynatılır. Bu sudan her gün 2 bardak içilir ve bir ay devam edilirse müzmin baş ağrısını ve sara hastalığını geçirir. (Tecrübe edilmiştir). Üzerlik otu, dereotu, beraberce kaynatılır, elde edilen mayiden içilirse göğüs ağrılarını defeder, akciğer iltihabına, astıma ve bel ağrılarına iyi gelir, kaburga sancılarını geçirir.

Haricen: Alerjik hapşırmada, göz nezlesi ve nezlede. 1 bardak suya, 2 kaşık üzerlik tohumu konur. 5 dk kaynatılıp süzülür. Sabah ve akşam kuvvetlice buruna çekilir.
Üzerlik otu suyu, raziyane suyu ve bal karıştırılarak gözlere kompres yapılırsa gözün görme gücünü artırır.Üzerlik otu yaprak ve dalları toz haline getirilir, kuyruk veya böbrek yağı ile karıştırılır. Merhem halinde kel başa sürülürse saçları yeniden çıkarır. Uyuza sürüldüğünde uyuzu tedavi eder. Bu merhem guatırda boğaza sarılmak sureti ile faydalı olur. Üzerlik otu yaprak ve dallan toz haline getirilir, balla karıştırılır, mafsalların üzerine sarılırsa mafsal ağrılarını dindirir, içerisine birazda şap ilave edilirse etkisi daha da artar, bu karışım cilde sürülürse cildi temizler çilleri yok eder. Üzerlik yağı cinsi gücü tahrik eder, dimağı açar, felce, yüz felcine, saraya, asabi ağrılara çok iyi gelir. Masaj yapmak sureti ile kullanılır.


ÜZERLİK AÇIKLAMA 2

Nazar Otu


İdrar söktürücü özelliği vardır.
iktidarsızlık için kullanılır.
Ay halini kuvvetlendirici etki gösterir.
Kalp ve nefes darlığı için faydalıdır.
Hemoroid için dıştan kullanılır.

Kullanılışı: Tohumları öğütülür. 1 gram kadar bana karıştırılarak yenir. 1 çay kaşığı üzerlik otu ı bardak suda demlenir. Bundan günde yarımşar bardak 2 defa içilir.

Dikkat: Kullanırken dikkati olmalıdır. Doktora danışılmalıdır.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Üzerlik

-

Şifalı

Bitkiler

Sözlüğü