Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Termiye
Termiye
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Termiye :

LUPİNUS ALBUS

Diğer isimleri:
Acı Bakla, Mısır Baklası, Kurt Baklası, Yahudi Baklası

Bitkinin Vasıfları: İki çeşittir. Tatlı ve acı çeşidi vardır.

Kullanıldığı Yerler: Kuvvet verici, besleyicidir, etkili bir iştah açıcıdır, şişmanlatır, sindirimi temin eder, anne sütünü çoğaltır ve sütün besin değerini artırır, çeşitli sebeplerden meydana gelen zayıflamayı önler. Zafiyette faydalıdır, çocuklarda kanlanma, güçlenme ve gelişmeyi temin eder, idrar söktürür ve idrar yollarını temizler, böbrek iltihabını giderir, böbrek kum ve taşlarının dökülmesinde yardımcı olur, baş ağrılarını dindirir, romatizma, lumbago ve siyatik ağrılarını keser, albümini düşürür, vücutta biriken tuzu atar, basura iyi gelir, sabah ve akşam yenirse gözü kuvvetlendirir nefes darlığında faydalıdır, meniyi artırır, şeker hastalarının zayıflamasını önler, kilo aldırır, güç kazandırır, pankreası güçlendirir, yenilen gıdalardan faydalanmayı artırır, şeker hastalığında faydalıdır.Kuvvet verici olarak tatlı termiye tohumu kullanılmalıdır.

Kullanılışı: 1 bardak suya, 4 gr kavrulmuş termiye konur, 10 dk kaynatılır, günde 2-3 bardak içilir veya tatlandırılmış termiyeden bolca yenilir.Kaynatılmamış termiye tohumu kaynatılır, suyundan günde yarım bardak içilir. şeker hastalığına karşı kavrulmuş termiye toz haline getirilir, sabahları aç karnına 1 çay kaşığı içilir.Kavrulmuş termiye bal veya sirke ile kaynatılıp içilirse karaciğer ve dalağın gözenek tıkanıklarını giderir, dalak ve karaciğer sertliğinekarşı faydalı olur. Kavrulmuş termiye toz haline getirilir, bal ile beraber yenilirse bağırsak kurtlarını öldürür. Sirke ile de içildiğinde aynı faydayı temin eder. 4 gr kavrulmuş termiye tozu bal ve sıcak su ile şerbet yapılıp içilirse balgamı söktürür. Kavrulmuş termiye tozu, sirke, Sedef otu ve bal karışımı içilirse mide bulantısını geçirir.

YAN TESİRLERİ: Termiye tatlandırılmadan veya kavrulmadan kullanılırsa Sarılık arazları ile belirlenen tehlikeli zehirlenmeler yapar.

Haricen: Termiye sirke veya bal ile kaynatılıp lapa haline getirilir, mafsal, Romatizma ve siyatik ağrılarında sıcak sıcak bağlanırsa şifalı olur.Termiye toz haline getirilir, lapa yapılır göbek üzerine konulursa bağırsak kurtlarını öldürür. Termiye toz haline getirilir, merhem yapılır yüze sürülürse cildi temizler, ciltteki yara izlerini, kırışık ve buruşuklukları giderir. Termiye toz haline getirilir, arpa unu ile hamur yapılır sivilce, uyuz ve alaca hastalığında hastalıklı cilde konulursa faydalı olur, çillere, habis yaralara ve kanser yaralarına karşıda faydalıdır. Aynı maksatlarla termiyenin kaynatılmış suyu da kullanılır.

Sedefte termiye toz haline getirilir, hamur yapılarak sedef hastalığı olan bölgeye lapa şeklinde konulur, kaynatılan suyundan da içilir. Termiye kabuğu bir bez içerisinde safrası olan kimsenin karnına bağlanırsa safrayı kolayca çıkarır, safra hastalığını geçirir. Guatır''da termiye tohumları sirke içinde kaynatılıp lapa halinde guatırın üzerine sarılır, şirpençede de aynı şekilde kullanılır.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Termiye