Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Pire Otu
Pire Otu
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Pire Otu :

(Pyrethrum Roseum)

Compositae familyasından bir Chrysanthemum türüdür.Ensektisit etkileri nedeniyle parazitlerle mücadelede önem arzetmektedir.Memleketimizde yabani olarak yetişmekte olup bilhassa Doğu Karadeniz bölgesinde Cimil Dağı (ca 2500 m), Doğu Anadolu''da Erzurum''un Oltu ve Olur kazalarına bağlı yüksek yayalarda rastlanmaktadır.

Çiçeklerin bileşiminde %5 oranında uçucu yağ ile sabit yağ, reçine ve piretrin adlı madde bulunur. Kuvvetli bir böcek öldürücüdür.

FAYDALARI

Bit, pire,tahtakurusu gibi böceklerin öldürülmesinde kullanılır. İçeriğinde bulunan Piretrin; pire, kene vb. kan emici hayvanlar için çok zehirli; insan, kedi, köpek vb. için az zehirlidir. Piretrin kan emici hayvanlara değince öldürücü etkisini gösterir. Bu nedenle diğer ismi pireotudur.

Pire otunun çiçekleri toplanır ve kurutulur. Bu kurutulan çiçekleri el değirmenlerinde öğütülüp toz haline getirilir.sifalibitkileriniz.com Toz haline getirilen bu ilaç özellikle pirelere ve öteki böceklere (sözgelişi hamamböceği, tahtakurusu, kene, karınca ve örümceklere) karşı evlerde gerekli yerlere serpilerek kullanılır. Sivilce ve kaşıntılı deri hastalıklarına karşı da faydalıdır.

Pire ağacından elde edilen droga memleketimizde oltu tozu veya ensektisit etkisi dolayısiyle bilhassa pirelere karşı kullanıldığıdan pire otu adları verilmektedir ve özellikle D.D.T.''nin keşfinden önce geniş çapta istifade edilmiştir.

Pire Otu Nasıl Kullanılır? Çiçekli bitki kurutulduktan sonra toz haline getirilerek kullanılır. Bu toz Oltu Tozu olarak da bilinmektedir. Toz halinde bit, pire ve böceklerin olduğu yere serpilir.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Pire

Otu

Hakkında

Genel

Bilgiler