Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Pipo Çiçeği
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın

PİPO ÇİÇEĞİ (Osterluzei, Aristolochia clematitis L.)

Kabakulak otu,Loğusa otu,Zeravent,Karaasma,İmmün çiçeği,Şifalı Loğusa otu

Familyası: Loğusaotugillerden, Osterluzeigewâchse, Aristolochiaceae

Drugları: Loğusa otu; Aristolochiae herba

Loğusa kökü; Aristolochiae radix

PİPO ÇİÇEĞİ (yaprağı, çiçeği ve sapı) ve kökü çay ve tentür ve de natürel ilaç yapımında kullanılır, fakat çayını yaparken dikkat edilmeli zira zehirlidir.250'nin üzerinde Loğusaotugillerin alt türü mevcuttur ve bunlardan en çok kullanılan bu şifalı Loğusa otu; Aristolochia clematitis'tir. Bunun haricinde uzun yapraklı Loğusa otu; A. Longa, yu-varlak yapraklı Loğusa otu; A. Rotunda, tüylü Loğusa otu; A. Hirta, Engerek kökü; A. Serpentina, soluk Loğusa otu; A. Pallida ve Suriye Lo-ğusa otu; A. Maurorum'u sayabiliriz. Loğusa otu eski mısırlılar ve Kuzey-batı Amerika ve de Meksika Kızılderilileri tarafından yılan sokmasına karşı kullanılmıştır. Türkiye'de ve Avrupa'da takriben 2300 yıldır doğum öncesi ve sonrası rahatsızlıkları ve deri hastalıklarına karşı kullanılmıştır.

Türkiye'de 25 tür Loğusa otu yetişmektedir ve en yaygın olan A. Clematitis'tir ve çok yıllık bir bitkidir. Kökleri yeraltında sürünerek çevresine yayılan bitkinin gövdesi tüysüz ve dikey olup takriben 30-100 cm boyundadır. Yaprakları uzun saplı kalp veya yumurta şeklinde , sap kısmı hafif içeri girmiş vaziyette, üst yüzeyi koyu, alt yüzeyi açık yeşil veya hafif sarımsı yeşil renkte ve kenarları bütündür. Çiçekleri yaprak sapının dibinden çıkar ve 3-5 adeti bir arada soluk sarı veya kükürt sarısı renkte ve uzun bir boru, gerisi şişçe, ağız kısmı yılan kafası gibi veya pipoya benzer şekilde bu nedenle Pipo çiçeği de denir. Arı veya sinek gibi böcekler çiçeğin içine girdiklerinde çiçek tarafından döllenme süresi ta-mamlanana kadar serbest bırakılmaz ve adeta hapsedilirler. Ancak döl-lenmeden sonra böcekler serbest kalır.

Yetiştirilmesi: Türkiye'nin hemen her yöresinde yetişir. Hafif gölgelik olan yerler tercih edilir.

TOPLANMASI: Loğusa otu Mayıs'tan Ekim'e kadar toplanarak kurutulur ve kaldırılır. Kökleri ise ya Mart'ta veya Eylül-Ekim aylarında sökülerek çıkarılır, yıkanır ve kurutulur. Malesef şifalı bitkiler toplama, kurutma, paketleme ve depolama işlemleri sırasında çok yanlışlar yapılmaktadır. Bitkinin şifalı kısmı yaprak veya çiçekleri ise asla Güneş altında kurutulmaz ve mutlaka gölgede kurutulmalıdır. Ayrıca örneğin bitki 5 günde kurudu ise, 2 gün daha kurumada bırakmak mahzurludur, çünkü birleşimindeki eterik yağları kaybettiğinden kalitesi düşer. Sadece bitki kökleri Güneş'te kurutulur ve kurur kurumaz hemen paketlenip depolanması gerekir. Şifalı bitkilerin Aktarlar'da açıkta satılması kalitesini kısa sürede düşürür ve etkisini oldukca azaltır.

Birleşimi: Birleşimindeki maddeleri önemine göre şöyle sıralayabiliriz;
a) Aristolochiaasit Nitro grubu ve Phenanthren'den oluşur. Aristolochiaasit (aristolokiaasit) takriben %0,03 oranında olup bunun en büyük kısmını Aristolochiaasit=10-Nitro-phenantrenkarbonikasit içerir. Ayrıca az miktarda Noraristolochiaasit, Hydroxy-aristolochiaasit ve Methoxy-aristolochiaasit'i sayabiliriz. Aristolochiaasit Azototom içermesi nedeni ile Alkaloitlerden sayılırken diğer taraftan ne alkali tuzlara ne de asitlere benzemesi nedeni ile özel bir konuma sahiptir.
b) Alkaloitlere sadece Magnoflorin'i gösterebilmekteyiz.
c) Eter yağı türevleri; Pinin, Borneol ve Cinnamoyalkol (Tarçın alkol)
d) Ayrıca Saponinler, Taninler, Organikasitler, Karotinitler içerir.

Tesir şekli: Yaraları iyileştirici, iltihapları önleyici, fagositleri aktifleştirici (fagositler bakterileri zararsız hale getiren akyuvarlardandır), adet öncesi ve sonrasırahatsızlıkları önleyici, damarları büzücü, mikropları yok edici ve İmmün sistemini kuvvetlendiricidir.

Kullanılması:
a) Araştırmalara göre anlaşıldığı gibi PİPO ÇİÇEĞİNDEN elde edilen ekstre ve tentürlerden 1 ml 1 litre alkolle karıştırıldıktan sonra kullanılmıştır. Loğusa otu veya kökünden elde edilen ekstre ve tentürler başta her türlü enfeksiyona karşı vücudun direncini (İmmün sistemini kuvvetlendirici) arttırıcı kullanılmaktadır. Doğum yapan Loğusa kadınların vücutları çeşitli enfeksiyonlara karşı zayıf düşmektedir. İşte bu nedenle geçmişte kullanıldığından bu ismi almıştır.
b) Homeopati'de; kadınlarda adet öncesi ve sonrası rahatsızlıklar, yatak ıslatma, mesane zafiyeti, prostatit, Varis krampı, rahimit, İmmün sistem zafiyeti, yılan sokmasına karşı panzehir, ateşli hastalıklarda ateş düşürücü olarak kullanılır. Harici olarak iyileşmeyen müzmin yaralar, özelikle baldır,bacak, ayak parmak yatakları, el parmaklarındaki iltihap ve cerahatlenmelerine karşı ve ayrıca Spor kazalarına; ezilme, burkulma, yırtılma ve morarma gibi çocukların veya sporcuların spor yaparken yaptıkları kazalardaki hafif yaralanmalara karşı kullanılır.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Pipo

Çiçeği

Ve

Faydaları

Hakkında

Genel

Bilgiler