Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Pelinotu Nedir Faydaları Nelerdir?
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Pelinotu Nedir Faydaları Nelerdir? : LATİNCE ADI
Artemisia absinthium
FAMİLYASI
Asteraceae
KULLANILAN BÖLÜMÜ
Bitkinin tümü
TANIMI
Dallanmış gövdesi hızla büyüyen, testere dişli ve gümüşi yeşil yapraklı bu çokyıllık bitkinin boyu 30-120 santimetre arasındadır. Sapları ve yaprakları, ince, ipeksi tüylerle kaplıdır. Küçük, yuvarlak sarı çiçekleri toplu halde durur. YETİŞTİĞİ YER
Avrasya ve Kuzey Afrika’da yetişir. Kuzey Amerika’nın doğusunda dabulunur. Kayalık yamaçlarda ve çorak topraklarda yabani olarak yetişir, ılıman bölgelerde de yetiştirilir.
HALK BİLGİSİ VE GELENEKSEL KULLANIMI
Bitkinin İngilizce adı “kurtağacı” {wormwood) olasılıkla eskiden bağırsak kurtlarına karşı kullanılmış olmasından gelir. Bir başka varsayıma göre worm sözcüğü Germen dilindeki wer (erkek) sözcüğünden; wood ise mod (cesaret) sözcüğünden türemiştir ve Afrodizyak etkileri görülen bitkiye “erkek cesareti” adı verilmiştir.Tuz tanrıçası festivalinde Meksikalı kadınlar başlarını pelinotu taçlarıyla süslerler. Pelinotundan yapılan ve sanrılara neden olan Absinthe likörü, XX. yüzyılın başlarında, aşırı zehirli olması nedeniyle yasaklanana dek, özellikle empresyonistler arasında çok popülerdi. Bazı böcekleri uzak tuttuğu için bahçecilikte diğer bitkilerle birlikte kullanılır.
TIBBİ KULLANIMI
Amerika Yerlileri bitkiyi, bağırsak parazitleri, kas çekilmesi, baş ve göğüs nezlesi, mide rahatsızlıkları, kırıklar, Tüberküloz ve zührevi hastalıkların tedavisinde kullanırlar. Pelinotu, sindirim sıvılarını harekete geçiren bir takım acı maddeler içerir; bunlar, besinlerin özümsenmesini artırır; gazı ve şişkinliği önler; sindirim sistemini güçlendirir. Bu maddelerden tujone, yanlış dozlarda alındığında zehirli olabilir. ABD Gıda ve İlaç Dairesi pelinotunu tehlikeli bitkiler arasında sayar.
En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Pelinotu

Nedir

Faydaları

Nelerdir?